ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
kalendarz

[Sprzed dekady] Premiera Nokii N900 z Maemo 5, zapowiedź Bada OS

Autor: Adrian Celej Kategoria: Artykuły

Jak co tydzień zbieramy dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmiemy się newsami od 26 sierpnia do 1 września 2009 roku.

Premiera Nokii N900 z Maemo 5

Nokia dekadę temu nie była już najsilniejszym graczem na rynku. Mimo tego Finowie nadal tworzyli zaawansowane i unikatowe urządzenia. Jednym z nich była zaprezentowana 10 lat temu Nokia N900. Przypomnijmy specyfikację:

  • Wyświetlacz: 3,5″, 480×800 px, 267 ppi
  • CPU: TI OMAP3430, Cortex-A8, 600 MHz
  • GPU: PowerVR SGX530
  • RAM: 256 MB + 768 MB SWAP
  • Pamięć wbudowana: 32 GB + microSD max. 16 GB
  • Aparat: 5 Mpx, AF, 2x LED, wideo [email protected] fps
  • Łączność: HSDPA max. 10,2 Mbps, Bluetooth 2.1, WiFi b/g, IrDA, GPS, A-GPS, transmiter FM
  • Złącza: microUSB, jack 3,5 mm, TV-out
  • Bateria: BL-5J 1320 mAh
  • System: Maemo 5

Nokia N900 była następcą tabletu internetowego N810, jednak tym razem dodano funkcje telefoniczne, dzięki czemu zamiast tabletu powstał smartfon. Nokię N900 znacznie wyróżniało oprogramowanie – nie był to Android ani wysłużony Symbian. Nokia postawiła wszystko na własną platformę Maemo, która w późniejszym czasie miała wyewoluować do MeeGo. Tym samym Nokia potwierdzała własną niezależność oraz chęć konkurowania z innymi platformami. Podczas prezentacji wiceprezes Nokii przyznał, że N900 wskazuje kierunek pracy na Maemo, Nokia miała nadal kontynuować łączenie zalet komputera, internetu i telefonu komórkowego. W kwestii sprzętu Nokia do modelu N900 wsadziła praktycznie wszystko, co technicznie było możliwe. Telefon miał jak na swoje czasy bardzo dużą pamięć wbudowaną i operacyjną, jeden z topowych procesorów oraz modem o najwyższej jak na tamte czasy przepustowości. Ponadto nie zabrakło nietypowych dodatków, takich jak wyjście telewizyjne czy wbudowany transmiter FM. Model N900 był prawdziwym pokazem możliwości fińskiego producenta. Nokia N900 była sprzedawana także w Polsce, kosztowała około 2500 zł.

Zapowiedź Bada OS

Dekadę temu Samsung poinformował o planach stworzenia własnego systemu operacyjnego dla smartfonów opartego na Linuksie. W tamtym czasie nie wspomniano o jego nazwie, nie podano żadnych szczegółów, jednak kilka miesięcy później zadebiutował Samsung Wave z Bada OS. Dlaczego Samsung zdecydował się na taki krok? Według oficjalnego wyjaśnienia Samsung chciał dorównać pozostałym liderom branży, którzy przeważnie mieli swoje własne systemy. Nokia z powodzeniem rozwijała Maemo, Apple miało iOS, pozostali gracze mogli skorzystać z Androida lub Windows Mobile. Samsung nie miał nic. Warto tu wspomnieć, że Samsung w 2006 roku dostał ofertę przejęcia Androida, z której nie skorzystał.

AT&T bez Motoroli

AT&T był pierwszym amerykańskim operatorem, który do swojej oferty wprowadził iPhone’a. Ta sama sieć nie była zainteresowana sprzedawaniem smartfonów Motoroli z Androidem, choć wcześniejsze przecieki mówiły coś innego. Dlaczego operator zmienił decyzję? Otóż smartfony Motoroli z Androidem miały być przestarzałe. Według AT&T próbki, które miały trafić do sprzedaży okazały się starymi telefonami z Windows Mobile, na które przeportowano nowsze oprogramowanie. Z dzisiejszej perspektywy trudno zweryfikować te informacje. Fakt jest natomiast taki, że ówczesna Motorola faktycznie słabo radziła sobie na rynku i zostawała kilka kroków za swoimi konkurentami.

Zobacz też:

Sprawdź najnowsze wpisy