ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Huawei Mate 30 Android

Katastrofa Huawei. Mate 30 bez Androida i aplikacji Google. Będzie klapa?

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Wojna handlowa, jaka toczy się między USA i Chinami póki co nie dała się mocno we znaki firmie Huawei, mimo tego, iż prezydent Trump robi wszystko, aby uniemożliwić chińskiemu przedsiębiorstwu współpracy z amerykańskimi firmami. I chociaż przez chwilę widać było światełko w tunelu, to jednak w ostatnich tygodniach polityka wodza znowu się zaostrzyła. Wygląda na to, że Huawei może mieć duże problemy w najbliższym czasie, jeśli USA i Chiny nie dojdą do porozumienia. Mate 30 i Android na jego pokładzie mogą nie stać się faktem.

Huawei Mate 30 Pro – premiera niebawem

huawei mate 30 pro 4 aparaty wyglad android

Huawei chce niedługo wprowadzić na rynek europejski nowe smartfony z wyższej półki. Chodzi oczywiście o serię Mate 30. Firma szykuje się na premierę, chociaż może nie być w stanie zaoferować na urządzeniach oficjalnego systemu operacyjnego od Google i powszechnie używanych aplikacji, takich jak Google Maps, powiedział Reuterowi przedstawiciel firmy.

Światowy producent smartfonów zaprezentuje linię Mate 30 i Mate 30 Pro18 września w Monachium, choć nie jest jasne, kiedy urządzenia trafią do sprzedaży. Urządzenie, stworzone zostało do pracy w nowych sieciach mobilnych 5G, jest pierwszym głównym flagowym smartfonem Huawei od czasu, gdy administracja prezydenta USA Donalda Trumpa skutecznie umieściła go na czarnej liście w połowie maja, twierdząc, że bierze udział w działaniach zagrażających bezpieczeństwu narodowemu państwa, czemu firma zaprzecza.

Huawei Mate 30 – Android poza burtą?

Huawei Mate 30 Android

Rzecznik Google powiedział Reuterowi, że Mate 30 nie może być sprzedawany z licencjonowanymi aplikacjami i usługami Google z powodu amerykańskiego bana Huawei. Tymczasowa „ulga”, którą rząd USA ogłosił w zeszłym tygodniu, nie dotyczy nowych produktów, takich jak Mate 30. Firmy amerykańskie mogą ubiegać się o licencję na określone produkty, które mogłyby być zwolnione z zakazu. Google nie ujawniło, czy złożyło wniosek o licencję na oferowanie swoich aplikacji i usług znanych jako Google Mobile Services, chociaż w przeszłości firma twierdziła, że ​​chce nadal współpracować z Huawei.

Na domiar złego Reuters poinformował w tym tygodniu, że Departament Handlu USA otrzymał ponad 130 wniosków od firm o licencje na sprzedaż amerykańskich towarów na rzecz Huawei, ale żadna nie została przyznana.

Zamieszanie z Huawei

Niepewność otaczająca Mate’a 30 pokazuje, jak chaotyczna atmosfera panuje między Huawei i jego partnerami biznesowymi w wyniku eskalacji wojny handlowej między Chinami i Stanami Zjednoczonymi. Podczas gdy czarna lista pojawiła się w odpowiedzi na obawy dotyczące bezpieczeństwa, prezydent Trump wskazał, że można ją znieść w ramach umowy handlowej.

„Huawei będzie nadal korzystać z systemu operacyjnego Android i ekosystemu, jeśli pozwoli na to rząd Stanów Zjednoczonych” – powiedział Reuterowi rzecznik Huawei Joe Kelly. „W przeciwnym razie będziemy nadal rozwijać własny system operacyjny i ekosystem”. Departament Handlu odmówił komentarza.

Huawei Mate 30 bez Androida i aplikacji Google = klapa?

Huawei prawdopodobnie użyje wersji Androida typu open source, nie łamiąc amerykańskiego zakazu sprzedaży. Jednak aplikacji Google można używać wyłącznie na podstawie płatnej licencji od giganta z USA.

Huawei Mate 30 Pro android

„Bez usług Google nikt nie kupi urządzenia”, powiedział niezależny analityk Richard Windsor. Oprogramowanie Google zwykle jest fabrycznie zainstalowane na urządzeniach z Androidem. Huawei na początku tego miesiąca ogłosił własny mobilny system operacyjny o nazwie Harmony, ale analitycy i kierownicy firmy są sceptyczni, czy jest to faktycznie realna alternatywa dla Androida.

Huawei w ostatnich latach szybko znalazł się w czołówce globalnej branży smartfonów dzięki wysoko cenionemu sprzętowi, a Europa jest dla firmy kluczowym rynkiem. Amerykański ban zadał cios w sprzedaż poza Chinami, a udział Huawei w rynku europejskim spadł do 19,3% w drugim kwartale z 24,9% w pierwszym, jak wynika z danych Counterpoint Research.

Jeszcze w zeszłym tygodniu kadra kierownicza Huawei mówiła jednym głosem w odniesieniu do Androida i Google. „Nasze nowe telefony będą nadal oparte na Androidzie” – powiedział Vincent Pang, starszy wiceprezes i dyrektor zarządu Huawei, podczas spotkania medialnego na szczycie One World Trade Center w Nowym Jorku, kultowego amerykańskiego symbolu wytrwałości. „Chcemy utrzymać jeden standard, jeden ekosystem, jedną technologię” – powiedział. Jeżeli jednak nic się nie zmieni na linii USA – Chiny, Huawei będzie musiał radzić sobie bez znanego nam Androida i usług Google. To może jednak się skończyć klapą sprzedażową Mate’a 30 i wersji Pro.

Źródło: reuters

Sprawdź najnowsze wpisy