Debiut Galaxy Note10 zburzył świat wielu fanom Samsunga, którzy cenili firmę za nieuleganie trendom. Oczywiście mam na myśli modę na brak złącza audio we flagowcach. W końcu i Koreańczycy ulegli, ale czy to źle? Czy złącze audio jest aż tak ważne? W zagranicznych recenzjach flagowca, na próżno szukać płaczu i frustracji fanów w komentarzach. Być może żałobnicy gniazd słuchawkowych skończyli opłakiwanie kilka tygodni temu, kiedy ogłoszono telefon i przeszli do akceptacji obecnego stanu rzeczy. Jest też drugie, bardziej prawdopodobne wytłumaczenie: większość ludzi nie przejmuje się tak bardzo gniazdem słuchawkowym.

Złącze audio ma kilka zalet

Czy wszyscy chcemy mieć gniazdo słuchawkowe, czy jest to killer feature? Dla wielu, złącze audio to wciąż użyteczny port. Gniazdo 3,5 mm jest ostatecznie najniższym wspólnym mianownikiem dla uzyskania dźwięku w (prawie) każdym rodzaju słuchawek, głośniku, centrum rozrywki, radiu samochodowym lub innym urządzeniu, z którym użytkownik chce się połączyć.

złącze audio jack 3,5 mm vs usb-c

Złącze audio ma też kilka świetnych punktów przydatności dla twórców treści. Są to ludzie, którzy chcą podłączyć przewodowe mikrofony przy przechwytywaniu wideo, a także używać do przewodowych słuchawek do edycji bez opóźnień. Prawdopodobnie są też grupą, która doceni wzrost jakości dźwięku z połączenia przewodowego.

W ogóle nie kwestionuję przydatności gniazda słuchawkowego w niektórych zastosowaniach. Zastanawiam się jednak, ile osób tak naprawdę ono obchodzi i czy ewentualny popyt wystarczy, aby jakakolwiek firma rzeczywiście wróciła do gniazda słuchawkowego. Brak złącza audio nie stanowi punktu krytycznego w kupowaniu Galaxy Note10 lub 10+. Widząc sposób, w jaki ludzie decydują się na zakup telefonów i jak dyskutują o nich nawet najbardziej zagorzali entuzjaści smartfonów, oczywiste jest, że w hierarchii potrzeb klientów przy zakupie telefonu, gniazdo słuchawkowe znajduje się na kilku pozycjach niżej od innych kryteriów. Są nimi przede wszystkim: cena, wyświetlacz, aparat, funkcje oprogramowania, żywotność baterii, wygląd i wiele więcej.

Bezprzewodowa przyszłość

bluetooth głośnik słuchawki

Faktem jest, że niezależnie od tego, czy użytkownik ma dostępne gniazdo słuchawkowe, czy nie, istnieje wiele przesłanek, aby po prostu przejść do trybu bezprzewodowego. Słuchawki Bluetooth, nawet te tanie, są naprawdę przyzwoite – a jeśli klient chce wydać więcej pieniędzy, są świetne i wygodne. Głośnik Bluetooth można znaleźć na każdym przyjęciu urodzinowym, grillu, spotkaniu, na plaży lub na jakimkolwiek innym spotkaniu. Większość samochodów wyprodukowanych w ciągu ostatnich 10 lat ma Bluetooth w swoich systemach stereo. To samo dotyczy odbiorników A/V w kinach domowych.

Zobacz także: Diablo Immortal będzie hitem – wszystko, co musisz wiedzieć o grze

Złącze audio i Bluetooth – problemy

Niektóre osoby nigdy nie będą zadowolone z łączności bezprzewodowej, ale ta grupa z roku na rok jest mniejsza. Tak, Bluetooth ma swoje problemy, ale dla większości ludzi osiąga ten sam poziom wszechobecności, co „stare” gniazdo 3,5 mm. Z drugiej strony oczywiście połączenia przewodowe mają swoje własne problemy. Zaplątanie się w sznury, przypadkowe wyrwanie przewodu słuchawkowego – to zdarza się często.

Więc to nie tak, że złącze 3,5 mm jest wolne od problemów i stanowi idealne rozwiązanie audio. Różne sytuacje wymagają różnych interfejsów audio i każdy z nich ma swoje kompromisy. Dla pewnej grupy ludzi przejściówki USB-C na audio też będą dobrym wyjściem.

Złącze audio nie powróci i bardzo dobrze

Być może największym powodem do powstrzymania skarg na gniazdo słuchawkowe jest to, że po prostu … nie wraca. Podobnie nie powrócą: wymienna bateria, fizyczny przycisk home i wiele innych funkcji sprzętowych, które zostały „usunięte” z wielu powodów. Minęliśmy także punkt, w którym nie ma powrotu do gniazda słuchawkowego. Bez pewnych kompromisów, czy też ewolucji technologii nadal byśmy posługiwali się brzydkimi telefonami z tamtej epoki. W związku z powyższym, dobrze, że złącze audio nie wróci.

Źródło: androidcentral

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.