[Sprzed dekady] Premiera Samsunga Corby i B3310, Galaxy i7500 w Polsce

Adrian Celej Artykuły 2019-08-24

Jak co tydzień zbieramy dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmiemy się newsami od 19 do 25 sierpnia 2009 roku.

Premiera Samsunga Corby

Dekadę temu Samsung zaprezentował telefon S3650 Corby. Model ten miał być odpowiedzią na coraz większe zainteresowanie dotykowymi smartfonami w bardzo niskich cenach. Przypomnijmy specyfikację:

 • Wyświetlacz: 2,8″, 240×320 px, 143 ppi, dotykowy, Gorilla Glass
 • Pamięć wbudowana: 96 MB + microSD max. 8 GB
 • Aparat: 2 Mpx, wideo 240p 15 fps
 • Łączność: EDGE, Bluetooth 2.1
 • MIDP 2.0
 • Bateria: 960 mAh

Cóż, po specyfikacji widać, że mimo wskazującej na to powyższej reklamy, omawiany Samsung Corby nie jest smartfonem. Nie miał nim być. W tamtym czasie wiele osób było zainteresowanych telefonami z dotykowymi wyświetlaczami, nie byli jednak gotowi przeznaczać na telefon dużych pieniędzy. Nie wiedzieli także jakie możliwości kryją w sobie prawdziwe smartfony. Samsung Corby był odpowiedzią – klasyczna komórka z ekranem dotykowym, który bardziej przeszkadzał w obsłudze niż pomagał. Samsung Corby tworzony był z myślą o ludziach młodych, to ze względu na nich tworzono tylne klapki w wielu kolorach. Nie zapomniano także o wsparciu dla podstawowych w tamtym czasie mediów społecznościowych – MySpace, YouTube i Facebook. Samsung Corby osiągnął ogromny sukces. W 2011 roku Samsung wydał następce, który nie miał już większych szans na rynku ze względu na popularyzację Androida.

Samsung Galaxy i7500 w Polsce

Nie jest tajemnicą, że wszelkie nowości trafiają do naszego kraju z opóźnieniem. Kiedyś te opóźnienia były znacznie większe i sięgały przeważnie kilku miesięcy. Samsung Galaxy i7500 zaprezentowany na świecie w kwietniu 2009 roku do polski trafił dopiero pod koniec sierpnia, po 4 miesiącach. Dystrybucją smartfona zajął się Play. Jednocześnie Samsung Galaxy i7500 został trzecim sprzedawanym w Polsce smartfonem z Androidem, wcześniej wprowadzono do sprzedaży HTC Dream i Hero.

Premiera Samsunga B3310

Dawniej producenci nie bali się eksperymentowania z budową swoich telefonów, w efekcie czego powstawały naprawdę ciekawe konstrukcje. Jedną z niech bez wątpienia był widoczny wyżej Samsung B3310. Przypomnijmy specyfikację:

 • Wyświetlacz: 2″, 240×320 px, 200 ppi
 • Pamięć wewnętrzna: 43 MB + microSD max. 4 GB
 • Aparat: 2 Mpx, wideo 240p 15 fps
 • Łączność: EDGE, Bluetooth 2.1
 • MIDP 2.0
 • Bateria: 800 mAh

Można by powiedzieć, że telefon ten był bliźniakiem modelu Corby. Podstawowa różnica polegała jednak na tym, że B3310 nie miał ekranu dotykowego, nawigacja odbywała się za pomocą przycisków fizycznych. Samsung B3310 był sliderem i bez wątpienia wyróżniał się tym, że jeden rząd klawiszy zintegrowany był z wyświetlaczem. Producent umieścił na nim klawisze alfanumeryczne, dzięki którym telefon był w pełni funkcjonalny bez rozsuwania dużej klawiatury.

Użytkownicy Symbiana chcieli iPhone’a!

Nie jest tajemnicą, że w swoim czasie każdy chciał być jak Apple. Było to widać po wielu smartfonach, które miały skopiowany z iPhone’a design urządzenia i/lub oprogramowania. Dziś skala nie jest tak duża jak kiedyś, ale w pewnym stopniu nadal istnieje. Ciekawostką może być fakt, że kopiowania od Apple chcieli także sami użytkownicy. W swoim czasie dużą popularnością cieszyły się nakładki dla dotykowego Symbiana, które zmieniały interfejs na przypominający iOS. Jedną z nich był iTube, którego możliwości zobaczycie na powyższym filmie.

Zobacz też:


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x