OnePlus One oficjalnie przedstawiony. Smartfon doskonały czy lepszy „chińczyk”?

5 minut czytania
Komentarze
oneplus-one-official-image-1

Firma OnePlus jest startupem założonym pod koniec zeszłego roku. Pomimo niewielkiego doświadczenia udało jej się stworzyć, jak twierdzi jej CEO Pete Lau – były szef OPPO, smartfon doskonały, który został dzisiaj oficjalnie przedstawiony. Czy urządzenie może okazać się konkurencją dla topowych modeli znanych producentów? Sądząc po parametrach, możliwościach oraz szytym na miarę systemie Google Android zaprojektowanym przez zespół CyanogenMod, jak najbardziej.

Mottem OnePlus jest „Never Settle”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „Nie spoczywaj na laurach”. Patrząc na ambicje firmy łatwo można zauważyć, że wzięła je sobie do serca, gdyż w stosunkowo krótkim czasie udało jej się osiągnąć bardzo dużo. Biorąc pod uwagę dane techniczne telefonu oraz przystępną cenę, smartfon wydaje się nie mieć konkurencji w swojej klasie. Dodając do tego dostępność w 16 krajach (także w Europie) OnePlus One może okazać się hitem sprzedaży.

Specyfikacja techniczna

Przejdźmy do specyfikacji technicznej modelu One. Posiada on 5,5 calowy wyświetlacz IPS LTPS o rozdzielczości FullHD z dotykiem TOL (Touch on Lens), a pokryty jest ochronnym Gorilla Glass 3. Producent już jakiś czas temu chwalił się na swoim forum, że 5,5 cala udało mu się zmieścić w obudowie znacznie mniejszej niż konkurencja, udostępniając zdjęcie:

OnePlus Xperiaz1

Tak, prezentowany smartfon to 5 calowa Xperia Z1, a pod nią znajduje się… OnePlus. Niestety informacje te nie pokrywają się w 100% z rzeczywistością. OnePlus jest większy od flagowców Samsunga, HTC czy Sony. Niewiele, ale jednak. Oczywiście biorąc pod uwagę rozmiar wyświetlacza jest to wybaczalne, lecz niektórzy liczyli, że będzie to pierwszy smartfon pozbawiony ramek… niestety, nie tym razem.

oneplus-one-spec

Ponadto mamy do czynienia z czterordzeniowym układem Qualcomm Snapdragon 801 (2,5 GHz), grafiką Adreno 330 @ 578MHz, 3GB pamięci RAM LP-DDR3@1866MHz, dyskiem o pojemności 16/64GB (eMMC 5.0) oraz posiada szereg modułów, w tym łączności LTE, Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac,  Bluetooth 4.1, NFC, GPS, GLONASS.

Chiński producent może pochwalić się również 13MP aparatem z sensorem Sony IMX214 (obiektyw f/2.0, 6 soczewek) charakteryzujący się możliwością nagrywania materiału wideo w rozdzielczości 4K oraz  czasem migawki na poziomie 0,3 s, przednim o rozdzielczości 5MP (szerokokątny obiektyw) oraz baterią o pojemności 3100mAh, która ma wystarczyć na „więcej niż cały dzień użytkowania”. Całość zamknięta jest w obudowie o rozmiarach 152.9 x 75.9 x 8.9mm, a waży dokładnie 162g.

Ciekawostką może być fakt wykorzystania aż 3 mikrofonów, dzięki czemu nie będzie problemu z prowadzeniem rozmów w zatłoczonym autobusie miejskim, a także głośników stereo umieszczonych u dołu urządzenia, które dostarcza firma JBL.

Pod tym względem „suchych” danych smartfon wydaje się niemalże idealny.

 Oprogramowanie

Ale oczywiście sprzęt to tylko połowa historii, a drugą jej częścią jest system operacyjny – w tym wypadku CyanogenMod 11S bazujący na Androidzie 4.4.2. Oferuje on połączenie unikalnych elementów interfejsu użytkownika, w tym ekranu blokady, niestandardowych ikon oraz wbudowanego menedżera motywów, a także posiada zaawansowaną aplikację aparatu, nową Galerię oraz funkcje poprawiające bezpieczeństwo, takie jak szyfrowanie SMS (TextSecure), oraz Privacy Guard (sprawdzanie aplikacji korzystających z internetu). Oczywiście nie mogło zabraknąć popularnych ostatnio opcji wybudzania telefonu za pomocą głosu czy „komend” oraz programowalnych gestów na wyświetlaczu, gdy smartfon jest uśpimy.

Cyanogen nie budował oprogramowania dla One od podstaw, lecz bazuje on w dużej mierze na tym, co możemy spotkać w Oppo N1 CyanogenMod Edition, a więc jest on oparty na sprawdzonych rozwiązaniach tej wersji systemu z dodatkiem specjalnych elementów charakterystycznych dla OnePlus One.

Wykończenie i obudowa

Dopełnieniem całości jest obudowa, która została wykonana z magnezu. Właśnie dzięki temu waga One to zaledwie 162 gramy, a grubość urządzenia to 8,6 mm, przy czym po bokach zwęża się i wynosi 4,6 mm. Dzięki takiemu zabiegowi smartfon ma lepiej leżeć w ręce, a jego kształt być bardziej ergonomiczny. Ponadto inżynierowie OnePlus postarali się o personalizację dodając usługę StyleSwap, oferującą wymienne tylne panele. System ten znany jest m.in. z Motoroli Moto X. Dostępne są warianty w wersji bambusowej, drewnianej, kevlarowej czy jeasowej.

OnePlus One back

Cena i dostępność

Największą jednak zaletą zaprezentowanego dzisiaj OnePlus One jest jego dostępność oraz cena.

oneplus-one-cena

Smartfon dostępny będzie na rynku Amerykańskim, Europejskim oraz Azjatyckim w cenach podanych w powyższej tabelce. Ciężko znaleźć podobny model w tak atrakcyjnej cenie. Niestety na liście krajów, w których kupimy urządzenie nie znajdziemy Polski, jest natomiast m.in. Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Włochy, Holandia, Portugalia, Hiszpania, Szwecja, USA, Kanada i Wielka Brytania.

Niestety problemem jest dostępność w dniu premiery (25 kwiecień). Sprzedaż początkowo ma być prowadzona w systemie zaproszeń, a ilość sprzętu na półkach sklepowych to zaledwie 100 modeli. Dodatkowo pula ta zostanie przeznaczona dla osób, które wezmą udział w tzw.  „Phone Smash”, który polegał będzie na zniszczeniu swojego aktualnego smartfona, a w zamian nowy OnePlus One otrzymają za symbolicznego 1$. Ilość egzemplarzy ma zostać szybko uzupełniona, jednak chińska firma obawia się zbyt dużego popytu i problemów z dostępnością (stąd zaproszenia).

Gdy jednak sytuacja się unormuje, a smartfon trafi do „normalnej” sprzedaży nie będzie miał sobie równych. Pytanie tylko, jak smartfon wypadnie w realnych testach oraz czy producent będzie w stanie zaspokoić zapotrzebowanie na ten model.

Na koniec prezentujemy filmik promujący dzisiejszego bohatera oraz galerię zdjęć udostępnionych na stronie OnePlus:

Źródło:  OnePlus, gsmarena.com, bgr.com, androidpolice.com

Motyw