Żyjemy w czasach, w których technologia prze do przodu w zastraszającym tempie. Czołowi producenci nieustannie wypuszczają nowe smartfony, a my, konsumenci, zaczynamy się gubić. Na rynku jest obecnie tyle urządzeń, że naprawdę ciężko jest się zdecydować i wybrać to, które będzie dla nas odpowiednie. Gdy już jednak nam się to uda, to za jaki okres czasu będziemy rozglądać się za czymś nowym? Przeprowadzona w Stanach Zjednoczonych ankieta rzuca na tę sprawę trochę światła. Jak się okazuje, ludzie wcale nie wymieniają swoich smartfonów tak często, jak mogłoby się wydawać.

Co ile wymieniamy nasze smartfony?

telefon jest gorący

Firma analityczna Strategy Analytics przeprowadziła w Stanach Zjednoczonych badanie, w których spytała osoby biorące w nim udział m.in. o to, jak często wymieniają swoje stare smartfony na nowe. W ankiecie wzięło udział 2500 osób w wieku od 18 do 64 lat. Wyniki okazały się dość ciekawe. Otóż wynika z niej, iż zmieniamy smartfony średnio co niecałe trzy lata, a dokładnie 33 miesiące. Jeśli jednak pójdziemy nieco dalej i rozbijemy te dane na marki, to pokażą nam się jeszcze ciekawsze statystyki. Według Strategy Analytics, smartfony firmy Apple pozostają aktywne średnio przez 18 miesięcy, a telefony Samsunga – 16,5 miesiąca.

Zobacz także: YouTuberzy LGBTQ pozywają platformę. „Nie mogą nam tego robić”

Wymiana co 33 miesiące to zauważalny wzrost – kiedyś zmienialiśmy smartfony częściej. Powodem takiego stanu rzeczy jest nic innego, jak rosnące ceny urządzeń z półki premium. Co najciekawsze, tylko 7% ankietowanych przyznało, że byłoby w stanie wyłożyć na smartfon więcej niż 1000 dolarów, czyli ok. 3940 zł. David Kerr, wiceprezes Strategy Analytics dodał, że ludziom nie podoba się fakt, iż z generacje na generacje flagowe smartfony wprowadzają coraz mniej innowacji, a przy tym ich ceny nieustannie idą w górę. Trudno się z tymi słowami nie zgodzić. Mądrego to aż dobrze posłuchać.

Smartfony z 5G mogą sprawić, że będziemy wymieniać urządzenia jeszcze rzadziej

Aktualnie smartfony z 5G są bardzo drogie. Nie ma chyba obecnie na rynku urządzenia, które obsługuje wspomnianą technologię i kosztuje mniej niż 1000 dolarów. Gdy telefony z 5G staną się bardziej powszechne, a ich ceny nie pójdą zauważalnie w dół, to najprawdopodobniej statystyki zmienią się jeszcze bardziej na niekorzyść producentów. Oczywiście należy ponownie zaznaczyć, że opisane badanie zostało przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych. Oznacza to więc, że w Europie wyniki mogłyby być nieco inne, jednak z pewnością nie na tyle, by podważać sens tej ankiety w kontekście osób spoza USA.

Ciekawostki

Z opisywanego badania możemy wyłapać jeszcze kilka ciekawostek:

  1. Apple i Samsung dominują w kategorii lojalności wobec marki. Aż 70% osób wykazało chęć zakupu smartfona tych producentów kolejny raz. Nieco niżej znajduje się Motorola i LG – poniżej 50% właścicieli smartfonów tych marek rozważa zakup kolejnego modelu z ich portfolio.
  2. Jakość i funkcje aparatu są ważniejsze dla kobiet niż mężczyzn oraz dla osób w wieku od 18 do 24 lat.
  3. Osoby w wieku od 18 do 39 lat wykazują największe zainteresowanie narzędziami do zarządzania czasem.

Podsumowanie

Osobiście bardzo się cieszę z przytoczonych powyżej statystyk. Dają one nadzieję na to, że producenci pójdą po rozum do głowy i zrozumieją, że ciągłe windowanie cen nie jest w porządku. Gdy spojrzy się na ceny flagowców sprzed np. 10 lat, a tych z tego roku, to naprawdę widać różnicę. Strach pomyśleć, jakie kwoty będzie trzeba wyłożyć za flagowca za kolejne 10 lat, jeśli firmy nie zmienią swojego podejścia. A Wy co jaki okres czasu wymieniacie swoje smartfony na lepszy model? Dajcie znać w komentarzach!

Źródło: Android Central

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kacper Kościański

Pasjonat nowych technologii, dobrych seriali i gier.