Facebook to aktualnie największy i najpopularniejszy portal społecznościowy na świecie. Firma Marka Zuckerberga nieustannie się rozwija, czego dowodem są choćby regularnie dodawane nowe funkcje i usprawnienia. W niedalekiej przyszłości możemy się spodziewać na Facebooku m.in. trybu ciemnego w aplikacji oraz nowej karty „Wiadomości”. Teraz jednak dowiedzieliśmy się, że gigant wprowadza zmiany w ustawieniach grup, które są jego sporą częścią.

Zmiany w grupach na Facebooku

facebook zmiany w grupach

Facebook może i regularnie wprowadza nowe, przydatne funkcje, ale niestety serwis ma też swoją ciemną stronę. Doskonałym dowodem na to jest chociażby fakt, iż gigant płacił ponad stu firmom trzecim za słuchanie i analizowanie wiadomości głosowych, które wysyłaliśmy sobie na Messengerze. Jeśli jednak macie to gdzieś i nadal korzystacie z portalu giganta, którego Messenger jest częścią, to pewnie zainteresują Was zmiany, które firma wprowadzi w grupach. Otóż zmianie ulegną nazwy typów grup, które obecnie znane są jako Zamknięte i Tajne. Obie zostaną przemianowane na typ „Prywatny”, jednak jak widać na powyższej grafice, będzie można zmienić ustawienia ich widoczności. Grupy prywatne (wcześniej Zamknięte / Tajne) będą więc mogły być widoczne dla wszystkich, przez co każdy będzie mógł jest odnaleźć oraz ukryte, dzięki czemu tylko ich członkowie będą mogli je wyszukać.

Zobacz także: Ładujesz smartfon bezprzewodowo? Mamy dla Ciebie złą wiadomość

Nie da się ukryć, że opisywane zmiany wydają się bardzo rozsądne, bo dotychczasowe nazwy grup mogły być dla wielu osób mylące. Warto jeszcze dodać, że dzięki temu administratorzy grup jak i sami użytkownicy otrzymają więcej możliwości. W grupach, które obecnie są określane jako publiczne, nie zajdą żadne zmiany. Usprawnienia są częścią inicjatywy „Bezpieczne społeczności”, którą Facebook rozpoczął dwa lata temu. Jej celem jest monitorowanie i wykrywanie nieodpowiednich treści w Facebookowych grupach (np. treści rasistowskich, homofobicznych czy gloryfikujących przemoc). Nie jest tajemnicą, że tajne grupy niekiedy są dokładnym przeciwieństwem regulaminu portalu. Oczywiście same zmiany nazw typów grup nie są w stanie wyeliminować problemu. Bardzo możliwe jest zatem, że w przyszłości Mark Zucerkberg i spółka zdecydują się wprowadzić bardziej drastyczne usprawnienia.

Podsumowanie

Na końcu należy wspomnieć, że w kwietniu bieżącego roku Facebook zaktualizował swój regulamin o wzmiankę, która mówi, że karane będą całe grupy, których administratorzy akceptują treści łamiące zasady platformy. Aby ułatwić właścicielom grup przestrzeganie zasad, w ich ustawieniach pojawiła się zakładka „Jakość grupy”, w której można zapoznać się z treściami, które powinny zostać usunięte. Pokazuje to, że gigant na poważnie bierze się za materiały publikowane w grupach i naprawdę chce zwiększyć standardy. Co więcej, firma rzeczywiście egzekwuje swoje postanowienia – sam byłem świadkiem, jak kilka grup zostało usuniętych właśnie z powodu administratorów, którzy akceptowali na nich nieodpowiednie treści. Opisywane zmiany mają wejść w życie jeszcze w tym tygodniu. Co o nich sądzicie? Dajcie znać w komentarzach!

Źródło: The Verge

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kacper Kościański

Pasjonat nowych technologii, dobrych seriali i gier.