Jeśli spytamy grupę osób o to, co jest dla nich najważniejsze w smartfonie, to bez wątpienia część z nich od razu wspomni o baterii. Niestety w dzisiejszych czasach ciężko znaleźć smartfon, który na jednym ładowaniu wytrzyma choćby dzień przy w miarę intensywnym użytkowaniu. Na szczęście niektórzy producenci starają się coś z tym zrobić, jak choćby Samsung, który pracuje nad smartfonem z grafenową baterią. Dopóki zapowiada rewolucja nie wejdzie w życie, to warto robić wszystko, by zbyt nie katować akumulatorów w naszych urządzeniach. Jeśli jednak ładujesz smartfon bezprzewodowo, to mamy dla Ciebie złą wiadomość.

Bezprzewodowe ładowanie to niekoniecznie najlepszy wybór

Galaxy S10 ładowanie bezprzewodowe

Dzięki nowoczesnej technologii, coraz częściej ładujemy swoje smartfony bezprzewodowo. Nie sposób się temu dziwić, bo jest to przecież znacznie wygodniejsze niż tradycyjne podłączanie smartfona do gniazdka za każdym razem, gdy chcemy go podładować. W przypadku ładowania bezprzewodowego wystarczy jedynie położyć urządzenie na specjalnej podstawce, by zaczęła się magia. Niestety jak donoszą najnowsze badania od American Chemical Society, ładowanie indukcyjne często nie jest dobre dla naszego smartfona, a konkretnie dla jego baterii. Jeśli ładujemy akumulator urządzenia w ten sposób, to możemy przez to znacznie skracać jego żywotność. Wspomniany raport tłumaczy to tym, że technologia ładowania indukcyjnego stosowana w bezprzewodowych podkładkach ładujących wytwarza kilka różnych źródeł ciepła. Wniosek z tego taki, że żywotność baterii zmniejsza się przez nadmierne ciepło. ACS tłumaczy:

Zostało udokumentowane, że proces starzenia się baterii zachodzi szybciej, gdy akumulator jest poddawany wysokim temperaturom. Temperatura może zatem znacząco wpływać na stan zdrowia (SoH) baterii w całym okresie jej użytkowania.

Innymi słowy, ciepło znacząco wpływa na baterię. Oczywiście im większa temperatura, tym krótsza będzie jej żywotność.

ACS wykres

Zobacz także: Tumblr umiera. Portal został właśnie sprzedany za grosze

Jak możecie zauważyć na powyższym wykresie, dla zachowania najwyższej żywotności baterii smartfon powinien być narażany na temperaturę otoczenia od 15 do 40 stopni Celsjusza. Badacze porównali typy ładowania i otrzymali ciekawe wyniki. Ładując telefon standardowo, przez kabel, temperatura nigdy nie przekroczyła 27 stopni Celsjusza. Z kolei wykorzystując podkładkę ładującą z cewkami wyrównanymi względem tych w telefonie, temperatura osiągnęła maksymalnie 30,5 stopni Celsjusza, jednak zaczęła spadać w drugiej połowie sesji ładowania. Ładowanie bezprzewodowe na podkładce ładującej z niewyrównanymi cewkami wskazało podobne temperatury, jednak utrzymywały się one znacznie dłużej niż w przypadku ładowania na podkładce z wyrównanymi cewkami – aż o 70 minut.

Wnioski

Aby zachować maksymalną żywotność baterii w swoim smartfonie, nie ładuj go bezprzewodowo, gdy jest gorąco oraz kiedy jest on mocno obciążony. Jeśli już musisz, to za każdym razem zdejmuj z niego etui, by ciepło mogło znaleźć ujście. Postaraj się także, aby cewki w podkładce ładującej były wyrównane z tymi w telefonie. Jeśli jednak zależy Ci na jak najdłuższej żywotności baterii, to odstaw bezprzewodowe ładowanie całkowicie.

Źródło: phonearena

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kacper Kościański

Pasjonat nowych technologii, dobrych seriali i gier.