ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Xiaomi z aparatem 144 Mpix

Samsung potwierdza, że wraz z Xiaomi stworzył 108-megapikselową matrycę. Oto szczegóły

Autor: Kacper Kościański Kategoria: Artykuły

Samsung i Xiaomi to dwaj giganci, których konikami są smartfony. W zeszłym tygodniu Chińczycy poinformowali o nawiązaniu współpracy z Koreańczykami, której dzieckiem miała być 108-megapikselowa matryca. Dziś Samsung potwierdził współpracę i zdradził nieco więcej o rewolucyjnym sensorze.

108-megapikselowa matryca Samsunga i Xiaomi

ISOCELL Bright HMX

Tytułowy 108-megapikselowy sensor nazywa się ISOCELL Bright HMX. Warto wspomnieć, że lekko ponad 3 miesiące temu Samsung wprowadził na rynek sensor 64-megapikselowy. Rzecz jasna nie sam Samsung za niego odpowiada, bo firma podkreśliła, że cały czas ściśle współpracowała z Xiaomi. Nie da się ukryć, że opisywany sensor o matrycy 108 Mpix robi wrażenie. Jego rozdzielczość wynosi 12032 x 9024 px. Masowa produkcja rozpocznie się jeszcze w tym miesiącu. Samsung przy okazji chwali się, że jest to pierwszy sensor typu 1/1.33″ dla urządzeń mobilnych, dzięki czemu tworzy on „wyjątkowe” zdjęcia w słabym oświetleniu. Przy zdjęciach w kiepskim świetle pomaga dodatkowo znana z sensora ISOCELL Bright GW1 technologia Tetracell, która łączy cztery piksele w jeden i dostarcza 27-megapikselowe, świetnej jakości zdjęcia. Nie można jeszcze zapomnieć, że dzięki opisywanej matrycy możliwe będzie nagrywanie filmów w 6K i 30 FPS. W sprawie sensora wypowiedzieli się przedstawiciele obu firm.

Xiaomi:

W przypadku sensora ISOCELL Bright HMX, Xiaomi i Samsung ściśle współpracowały od wczesnego etapu koncepcyjnego do produkcji, która zaowocowała przełomowym przetwornikiem obrazu 108 Mpix. Cieszymy się, że rozdzielczość obrazu dostępna wcześniej tylko w kilku aparatch DSLR nawjwyżej jakości może teraz trafić do smartfonów. Kontynuując naszą współpracę, chcemy dostarczyć nie tylko nowe wrażenia z aparatów mobilnych, a także platformę, dzięki której nasi użytkownicy mogą tworzyć unikalne treści. – Lin Bin, współzałożyciel i prezes Xiaomi

oraz Samsung:

Samsung nieustannie dąży do wprowadzania innowacji w technologiach pikseli i logiki w celu opracowania naszych sensorów ISOCELL, by można było dzięki nim uchwycić świat jak najbliżej tego, co widzą nasze oczy. Dzięki ścisłej współpracy z firmą Xiaomi, ISOCELL Bright HMX jest pierwszym mobilnym sensorem, który liczy ponad 100 milionów pikseli i zapewnia niezrównane odwzorowanie kolorów i oszałamiające szczegóły dzięki zaawansowanej technologii Tetracell oraz ISOCELL Plus. – Yongin Park, wiceprezes działu czujników w Samsung Electronics

Zobacz także: EMUI 10 oficjalnie zaprezentowane. Zobacz wszystkie nowości

Opisywany sensor jest naprawdę zaawansowany. Korzysta także z technologii Smart-ISO, która obniża czułość ISO w jasnym świetle, poprawiając tym samym nasycenie pikseli, by stworzyć jak najbardziej „żywe” zdjęcia. Z kolei w ciemnym świetle ISO wzrasta, by zredukować szumy. Niestety na chwilę obecną nie wiadomo, który z producentów jako pierwszy skorzysta z opisywanego sensora oraz w jakim smartfonie. Wygląda jednak na to, że obecnie jest on ekskluzywny dla Xiaomi. Jeśli w późniejszym czasie Samsung zdecyduje się go wykorzystać, to raczej wątpię, by wmontował go w jakimkolwiek flagowym smartfonie. Prędzej stawiałbym tu na serię Galaxy A, jednak to tylko moje domysły. Czas pokaże!

Źródło: phonearena

Sprawdź najnowsze wpisy