ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Action Dash

Oto aplikacja, która pomoże Ci zachować umiar w korzystaniu ze smartfona

Autor: Kacper Kościański Kategoria: Artykuły

Żyjemy w czasach, w których niemal każdy ma na wyposażeniu swojego własnego smartfona. Żyjemy także w czasach, w którym bardzo łatwo jest uzależnić się od wspomnianych urządzeń. Sam przyznam się szczerze, że spędzam ze swoim smartfonem znacznie więcej czasu niż powinienem. Czasami staram się usprawiedliwiać faktem, że jest to urządzenie, które jest niezbędne do mojej pracy. Coś w tym jest, jednak z nudów korzystam z niego także w innych celach, nierzadko naprawdę bardzo długo. Na szczęście dla osób takich jak ja w Google Play jest bardzo ciekawa aplikacja, która pomaga zachować umiar w korzystaniu ze smartfona.

Aplikacja, która pomaga zachować umiar w korzystaniu ze smartfona

Google Play

Uzależnienie od smartfona to nie jest fajna sprawa. Zdarzają się takie przypadki, które nie ruszają się bez niego na krok – na szczęście ja do tego grona jeszcze nie należę i mam szczerą nadzieję, że nigdy do niego nie dołączę. Powyżej wspomniałem o tym, że wykorzystuje swój smartfon do pracy. To prawda, lecz jest także druga strona medalu. Gdy wykonywałem swoją pracę, to jeszcze niedawno ten sam smartfon potrafił mnie niemiłosiernie rozpraszać, przez co stawałem się znacznie mniej produktywny. A to nie jest fajne. Tu przychodziło jakieś powiadomienie, tam ktoś coś napisał, a tu zadzwonił. W rezultacie co zamiast robić to, co powinienem, co chwilę spoglądałem na leżący obok smartfon. Na szczęście już się tego wyzbyłem i teraz gdy pracuje, to po prostu wyciszam wszystko co się da. Teraz staram się korzystać ze smartfona coraz mniej także poza pracą – tutaj z pomocą przychodzi mi aplikacja ActionDash. Wspomniana apka jest dostępna w Google Play zupełnie za darmo (z opcjonalnymi płatnościami w aplikacji), a jej zadaniem jest m.in. ograniczanie nam dostępu do konkretnych aplikacji, które nas rozpraszają lub po prostu spędzamy w nich zbyt dużo czasu.

ActionDash pozwala na skorzystanie z funkcji Googlowskiego Digital Wellbeing także na starszych smartfonach. A na urządzeniach, które Digital Wellbeing posiadają, ActionDash dodaje do niego więcej opcji. Wspomniana aplikacja charakteryzuje się sporymi możliwościami. Posiada m.in. funkcje, która pozwala nam zablokować sobie dostęp do konkretnych aplikacji na określony czas. Jeśli dodatkowo korzystamy z Action Launchera, to ikonki wyznaczonych aplikacji staną się wyblakłe, informując nas, że nie możemy z nich korzystać. Jeśli mimo wszystko spróbujemy otworzyć taką aplikację, to ActionDash wyświetli nam wykres pokazujący ile czasu spędziliśmy w niej w ciągu ostatniego tygodnia oraz pokaże, ile jeszcze trwa „blokada”. Aby wyłączyć blokadę należy przejść do ustawień ActionDash i odczekać 15 sekund, co dla wielu osób z pewnością będzie wystarczającym powodem, by tego nie robić. Nie ma co ukrywać – ludzie są dziś leniwi. To oczywiście nie koniec świetnych funkcji. Opisywana aplikacja m.in. podsuwa nam także ciekawe statystyki dot. tego jak i ile korzystamy ze swoich smartfonów oraz pozwala zablokować rozpraszające powiadomienia.

Zobacz także: Masz Galaxy S7 lub Galaxy S7 Edge? Samsung ma dla Ciebie dobre wieści

Podsumowanie

ActionDash możecie pobrać za darmo z Google Play, a konkretnie stąd. Ja korzystam od kilku dni i muszę powiedzieć, że w moim przypadku naprawdę zdaje egzamin. Oczywiście aby instalacja tej aplikacji miała jakikolwiek sens, trzeba ustawić sobie jakiś cel i się go trzymać. Nawet najlepszy program nam nie pomoże, jeśli nie będziemy przestrzegać zasad. Czas jest zbyt cenny, by spędzać go za dużo przy smartfonie.

Źródło: własne, The Verge

Sprawdź najnowsze wpisy