ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Weekendowa Porcja Gier i Aplikacji [05.04.2014]

Autor: Daniel Marcinkowski Kategoria: Aplikacje
wpgia111

Po dłuższej przerwie spotykamy się ponownie i mamy nadzieje, że zagościmy u Was na dłużej. Planujemy wznowić serię abyście co tydzień mogli cieszyć się najnowszymi aplikacjami. Mamy zamiar zaprezentować Wam kilka gier i aplikacji w każdą niedzielę, a formuła artykułów pozostanie bez zmian. Natomiast redaktorów odpowiedzialnych za WPGiA będzie teraz dwóch, mianowicie Dawid Przewoźnik i Daniel Marcinkowski. Możecie się do nich zwrócić z problemem bądź zapytaniem. Zachęcamy do pisania komentarzy z sugestiami, konstruktywną krytyką, a także miłym słowami oraz propozycjami gier do przyszłego WPGiA. Możecie to robić zarówno publikując komentarze pod tym artykułem, jak również udzielając się w tym temacie na forum.

W tym tygodniu przygotowaliśmy 5 gier i 6 aplikacji z różnych dziedzin. Wśród gier znajdziecie popularnego QuizUp’a i 2048 oraz kilka innych produkcji. Reszta programów to głównie tytuły pomagające nam w codziennym życiu na różne sposoby takie jak Microsoft Office, McDonald’s Polska, a także Mam Kanara. Witamy ponownie i zapraszamy do czytania!

2048

2048-x

Bardzo popularna ostatnimi czasy gra o tajemniczym tytule to w rzeczywistości prosta produkcja opierająca się na banalnych zasadach. Mamy tutaj planszę 4×4 złożoną z kwadratów. Musimy przesuwać pojawiające się liczby tak, aby dwie takie same nałożyły się na siebie i zsumowały. Naszym celem jest zebranie jak największej ilości punktów i jednocześnie stworzeniu kwadratu z liczbą 2048 co jest maksymalną wartością. Oczywiście podczas każdego ruchu pojawiają się kolejne cyfry i zapełniają pole gry. Kiedy wszystkie 16 elementów będzie zajętych przez konkretne liczby, a my nie będziemy mogli wykonać kolejnego ruchu, przegrywamy.

Screenshot_2014-04-01-20-30-26

Grę możemy połączyć z naszym kontem Google i śledzić wyniki znajomych. Oprawa graficzna nie powala na kolana, ale też od tytułu tego typu nie można zbyt wiele oczekiwać. Interfejs jest prosty i intuicyjny, a zabawa potrafi wciągnąć na długie godziny.

Tytuł nie bez powodu zdobył dużą popularność wśród użytkowników. Jego siła to prostota i właśnie ona sprawiła, że 2048 jest grą wyjątkowa. Poza tym, nie uświadczymy tu żadnych mikropłatności. Niedawno było głośno o twórcach gry za sprawą możliwego plagiatu i jawnej inspiracji podobną produkcją. Jednak to właśnie ten tytuł odniósł sukces, cóż, takie są prawa rynku. 2048 to idealny tytuł na krótkie chwile i możemy go szczerze polecić wszystkim lubiącym wysilić szare komórki.

20480000

wpgia_google_play Pobierz 2048 za darmo ze Sklepu Play!

wpgia_google_play Kup 2048 Pro za 2,99 w Sklepie Play!

Plusy:

 • Ogromna grywalność
 • Prosty schemat rozgrywki
 • Wymagająca

Minusy:

 • Wciąga!

Frontline Commando 2

j7BAY4S2D7kXhjRn

Frontline Commando 2, jak wskazuje na to tytuł, jest sequelem świetniej, trzecio-osobowej strzelanki, wydanej przez Glu Mobile. W grze spotkamy się z zupełnie innym podejściem do shooterów niż u konkurencji. Zamiast męczyć się z topornym sterowaniem, które na ekranach dotykowych praktycznie w ogóle nie ma racji bytu, twórcy postanowili umieścić postaci za barykadami, między którymi można się poruszać za pomocą strzałek. Jest to dużo lepsze rozwiązanie, niż niezbyt komfortowe przemieszczanie się po całej mapie. Gra skupia się na rozwoju własnego składu oraz ulepszaniu arsenału. Oczywiście, aby przyspieszyć ten proces możemy skorzystać z dostępnych w grze mikropłatności. Każdy z członków naszej drużyny ma inne powołanie, jak np. rzucanie granatów w stronę wrogich jednostek, czy leczenie nas. Ich wyposażenie możemy zakupić tylko i wyłącznie za walutę premium, więc należy korzystać z ich pomocy rozważnie.

Screenshot_2014-04-03-15-09-22

Podstawowy środek pieniężny, który zdobywamy w trakcie rozgrywki, możemy przeznaczyć na trenowanie naszych współtowarzyszy, czy rozwijanie naszych broni. Gra oferuje także tryb PVP, który pozwoli nam sprawdzić swoje umiejętności w potyczce z innymi graczami. Mapy, na których będziemy toczyli bój, są pełne szczegółów. Pełno tu dynamicznych, podatnych na zniszczenia elementów. Od strony technicznej gra oferuje nam świetną oprawę wizualną, muzyka jednak nie wyróżnia się za bardzo na tle podobnych produkcji. Podczas gry, nawet na lepszych urządzeniach, zauważyłem spore spadki FPS’ów w momencie, w którym zabijemy przeciwnika. Nie jest to co prawda uciążliwe, ale zdecydowanie powinno być naprawione.

Screenshot_2014-04-03-15-02-37

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=_EMvJ5WYHqI[/youtube]

frontline_commando_20000

wpgia_google_play Pobierz FRONTLINE COMMANDO 2 za darmo ze Sklepu Play!

Plusy:

 • Świetna grafika
 • Sterowanie
 • Rozwijanie własnego składu
 • Zróżnicowanie map
 • Tryb PVP

Minusy:

 • Momentalne spadki płynności
 • Mikropłatności

Toca Lab

Toca-Lab_Trailer-frame-tocaboca.com_-650x395

Toca Lab jest grą przygotowaną z myślą o najmłodszych użytkownikach tabletów czy smartfonów. Przyszli naukowcy mają w niej szansę poznać 118 pierwiastków z układu okresowego, które w grze są przedstawione jako kolorowe postacie o różnych kształtach, zachowaniach i właściwościach. W celu odkrywania kolejnych elementów układu należy eksperymentować z tymi już zebranymi.

Screenshot_2014-04-03-17-53-50
Screenshot_2014-04-03-17-54-03

Można je zamrażać, popieścić prądem, podgrzać w palniku Bunsena lub poddać działaniu tajemniczych cieczy. Barwna oprawa wizualna na pewno bardzo pozytywnie wpłynie na odbiór tej produkcji przez dzieci. Rodzice mogą wykorzystać tą grę, jako pretekst do uczenia swoich pociech nt pierwiastków chemicznych, chociaż nie wiem, czy w tej kwestii sprawdza się ona tak dobrze.

Screenshot_2014-04-03-17-53-35
Screenshot_2014-04-03-17-54-50

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=MtRFs94tUyU[/youtube]

toca_lab0000

wpgia_google_play Kup Toca Lab za 10 zł w Sklepie Play!

Plusy:

 • Przyjemna oprawa audio-wizualna
 • Mnóstwo frajdy dla najmłodszych
 • Nauka poprzez zabawę

Minusy:

 • Szybko się nudzi (przynajmniej osobom w wieku 14+)
 • Schematyczna

Smash Hit

smash-hit-android-650x357

Smash Hit to bez wątpienia gra mobilna z jedną z najlepszych opraw audio-wizualnych, w jaką przyszło mi grać. Rozgrywka polega na niszczeniu obiektów ze szkła za pomocą metalowych kul. Co jakiś czas spotkamy na naszej drodze „boostery”, jak np. spowalniające czas, czy dające nam możliwość strzelania nieograniczoną liczbą pocisków. Wraz z postępem naszej gry poruszamy się coraz szybciej, co wcale nie ułatwia nam przejścia Smash Hit. W trakcie naszej podróży będziemy mieli szansę niszczyć szklane elementy w 50 różnych pokojach, które dodatkowo są wykonane w 11 odmiennych od siebie stylach graficznych.

Screenshot_2014-04-05-18-59-43

Oprawa muzyczna, jak i efekty dźwiękowe są wręcz genialne. Ta pierwsza wraz z postępem gry ulega zmianie, więc nie jesteśmy narażeni na monotoniczność soundtracku. Wizualna część tej produkcji jest skupiona na pięknych, futurystycznych bryłach. Szklane elementy wyglądają niesamowicie. Również efekty zniszczeń są na bardzo wysokim poziomie.  Gra w darmowej wersji nie oferuje nam możliwości rozpoczęcia od checkpointów, zapisu w chmurze, czy dostępu do statystyk. Aby mieć do nich dostęp należy wydać 7,66 zł.

Screenshot_2014-04-05-19-02-52

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=MA9rigt5MiI[/youtube]

smash_hit0000

wpgia_google_play Pobierz Smash Hit za darmo ze Sklepu Play!

Plusy:

 • Oprawa audio-wizualna
 • Prosta, przyjemna rozgrywka
 • Różnorodność poziomów

Minusy:

 • Płatne funkcje premium

QuizUp

BiEEHp7CQAAg1cq

Jeśli szukacie aplikacji, która pozwoli sprawdzić waszą wiedzę i dorzuci to tego nutkę rywalizacji, to QuizUp jest właśnie dla Was. Ten tytuł przywędrował do Sklepu Play stosunkowo niedawno, a już zdobył dużą popularność wśród użytkowników. Generalnie chodzi o to, że rywalizując z innymi w tym samym czasie odpowiadamy na pytania z wybranej przez nas dziedziny. Dostępnych kategorii jest całkiem sporo począwszy od biznesu i technologii, a na serialach kończąc. Ważnymi elementami aplikacji są połączenia ze społecznościami Facebooka i Google. Obecnie mamy do dyspozycji około 400 dziedzin oraz w sumie ponad 200 tys pytań. Różnorodność tematów pozwala zawsze znaleźć coś dla siebie, w czym możemy z powodzeniem rywalizować z najlepszymi.

Screenshot_2014-04-02-16-30-08

Po wybraniu kategorii zostaje nam przydzielony inny losowy uczestnik, który zdecydował się na to, co my. Gra składa się z siedmiu rund. W każdej z nich odpowiadamy na jedno pytanie w ciągu 10 sekund. Równocześnie nasz przeciwnik robi to samo i tak jak my wybiera jedną z czterech propozycji odpowiedzi. Za poprawne rozwiązania są przyznawane punkty, które się sumują, a końcowy wynik określa, kto zwyciężył.

Za każdą partię zdobywamy punkty doświadczenia oraz kolejne poziomy co zwiększa naszą rangę. Możemy personalizować nasz profil, zmieniać opisy i zdobywać osiągnięcia. Twórcy silny nacisk kładą na komunikację oraz społeczności dzięki czemu łatwo dzielić się sukcesami ze znajomymi na Facebooku bądź osobami w kręgach Google. Wysoki poziom trudności pytań zmusza do zastanowienia i na pewno pogłębia naszą wiedzę z wybranej dziedziny. Warto wiedzieć, że tytuł cały czas się rozwija i są dodawane kolejne pytania co jest dużym plusem szczególnie dla doświadczonych osób, które znają grę na pamięć.

Grafika została wykonana bardzo starannie i przejrzyście, a interfejs pozwala szybko odnaleźć się w tej produkcji. Podczas gry towarzyszy nam motyw muzyczny całkiem przyjemny dla ucha, ale po dłuższej chwili zaczyna się robić monotonny i może lekko nużyć.

QuizUp to aplikacja, która bez wątpienia przypadnie do gustu większości użytkownikom. Wymagające pytania oraz rywalizacja z innymi w czasie rzeczywistym to coś, co potrafi wciągnąć na długie godziny. Dodając do tego rozbudowany element społecznościowy mamy doskonały tytuł nie tylko dla maniaków. Sami wpadliśmy w sidła tej gry i Wam też tego życzymy!

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=FBrbA7F6tOk[/youtube]

quiz_up0000

wpgia_google_play Pobierz QuizUp za darmo ze Sklepu Play!

Plusy:

 • Duża grywalność
 • Rozwojowość tytułu
 • Elementy społecznościowe

Minusy:

 • Doświadczonych graczy może faworyzować brak większej ilości pytań

Crescendo Launcher

unnamed

 

Ilość launcherów w Sklepie Play jest bardzo duża i każdy nawet najbardziej wymagający członek androidowej społeczności znajdzie coś dla siebie. Jeśli pierwszy raz słyszysz coś na ten temat, odsyłamy do poradnika, który właśnie TUTAJ szczegółowo opisuje te aplikacje.

W dobie wymyślnych nakładek zawierających skomplikowane funkcje Crescendo wyróżnia się przede wszystkim prostotą. Ten launcher jest inny niż wszystkie pozostałe dostępne w Sklepie. Możliwości personalizacyjne są mocno ograniczone. Nie mamy możliwości zmian tapety czy nawet ułożenia poszczególnych elementów.

Ekran główny to kilka zakładek odpowiednio do połączeń, wiadomości, aparatu, Internetu, e-maila oraz listy aplikacji. Na górze prócz odnośników do ustawień i pomocy mamy datę, dzień tygodnia i temperaturę. Niestety, cały interfejs jest w języku angielskim, a dokładność pomiarów pogodowych stawia pod dużym znakiem zapytania ich ogólną przydatność. Różnica między wskazaniami urządzenia, a faktycznym stanem na zewnątrz wynosiła aż 15 stopni Celsjusza.

Screenshot_2014-04-03-19-02-43

Co ciekawe aplikacja posiada własną przeglądarkę internetową, która niestety działa bardzo ociężale. Strony wczytują się wolno, a funkcje ograniczają się do wpisania adresu oraz cofania i dodawania do ulubionych.

Screenshot_2014-04-03-18-50-17

Z poziomu ustawień możemy włączyć WiFi czy dane pakietowe oraz dźwięk. Da się także przejść do standardowych systemowych ustawień klikając odpowiedni element.

Crescendo Launcher to ciekawa aplikacja jednak przeznaczona dla konkretnej grupy odbiorców. Ludzie gubiący się w Androidzie i jego możliwościach mogą być bardzo zadowoleni z uproszczeń, które wprowadza ta nakładka. Mniejsza ilość funkcji niekoniecznie musi przeszkadzać w codziennym użytkowaniu szczególnie dla mniej wymagających. Jeśli szukacie czegoś dla babci lub cioci, która nie potrafi wykorzystać możliwości Androida, pobierzcie jej Crescendo. Inne grupy docelowe dla tego launchera trudno nam sobie wyobrazić.

crescendo_launcher0000

wpgia_google_play Pobierz Crescendo Launcher za darmo ze Sklepu Play!

Plusy:

 • Prostota obsługi
 • Okrojenie z funkcji dla mniej wymagających

Minusy

 • Duże ograniczenia psują radość korzystania z systemu
 • Wskazania pogodowe „nieco” rozmijają się z rzeczywistością
 • Wszechobecny język angielski

Link Bubble

link_bubble_logo_and_icon

Link Bubble jest zupełnie nową wizją mobilnej przeglądarki internetowej. Zamiast standardowej aplikacji mamy tu do czynienia z latającą po naszym ekranie bańką, podobną do tej znanej z facebookowego Messengera. Takie rozwiązanie oszczędza nam sporo czasu, ponieważ bez przełączania się między aplikacjami możemy sprawdzić zawartość linku, który znaleźliśmy na np. portalu społecznościowym, bądź który podesłał nam znajomy.

Screenshot_2014-04-03-17-50-34
Screenshot_2014-04-03-17-48-57

W momencie „złapania” bańki poza jej usunięciem mamy również możliwość udostępnienia przeglądanej przez nas strony poprzez wybraną aplikację, bądź dodania jej zawartości do aplikacji Pocket. Jeśli takie skróty nie przypadły komuś do gustu, to w ustawieniach istnieje opcja pozwalająca na wybranie własnej konfiguracji. Warto również wspomnieć, że Link Bubble, w chwili wykrycia filmiku z serwisu YouTube na stronie, wyświetli w górnej belce bezpośredni odnośnik do aplikacji. Istnieje również płatna wersja tej przeglądarki, która daje nam możliwość otwierania nie ograniczonej ilości linków na raz, czy korzystania z tego rozwiązania więcej, niż w jednej, wybranej przez nas aplikacji.

Screenshot_2014-04-03-17-50-26
Screenshot_2014-04-03-17-49-38

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=Jx0BnmQvYnI[/youtube]

link_bubble

wpgia_google_play Pobierz Link Bubble za darmo ze Sklepu Play!

wpgia_google_play Kup Link Bubble za 14,99 zł w Sklepie Play!

Plusy:

 • Znacznie szybsza praca
 • Ładowanie stron w tle
 • Zapisywanie artykułów do aplikacji Pocket
 • Jedyne rozwiązanie tego typu w Sklepie Play

Minusy:

 • Bardzo ograniczona funkcjonalność darmowej wersji
 • Czasem potrafi przyciąć, nawet na lepszych urządzeniach

McDonald’s Polska

Mcdonalds_with_slogan

To oficjalna aplikacja sieci popularnych restauracji fast food. W Sklepie Play istnieją podobne programy oferujące same kupony zniżkowe. W tym przypadku mamy do czynienia z kilkoma ciekawymi funkcjami. McDonald’s zastosował w swojej aplikacji możliwość wyszukiwania pobliskich lokali przez Google Maps oraz wyznaczanie trasy dojazdu do dowolnej restauracji w kraju. Możemy przeglądać Menu i tworzyć własne kompozycje, a następnie wysłać je SMSem do znajomego.

Screenshot_2014-04-03-19-52-42

Nasze ulubione lokale dodamy do Ulubionych, a także wyszukamy konkretne miejsca w zależności od chociażby godzin ich otwarcia. Regularne aktualizacje pozwalają nam śledzić promocje oraz zdobywać nowe, aktywne kupony zniżkowe.

Screenshot_2014-04-03-20-00-58

Aplikacja to świetna, pomocna rzecz dla każdego, kto odwiedza McDonald’s. Pobierając ją za darmo nic nie tracimy, a możemy zyskać zniżki, które odciążą nasz portfel. Gorąco polecamy!

mcdonalds_polska0000

wpgia_google_play Pobierz McDonald’s Polska za darmo ze Sklepu Play!

Plusy:

 • Kupony zniżkowe
 • Opcje lokalizacyjne
 • Regularne aktualizacje

Minusy:

 • Brak

Microsoft Office Mobile

MS Office for mobile

Od niedawna korzystanie z pakietu Office od Microsoftu na urządzeniach z Androidem stało się całkowicie darmowe. Co prawda, aplikacja mobilna w stosunku do desktopowej odsłony najpopularniejszego pakietu biurowego ma się nijak, ale sam fakt udostępnienia jej za darmo jest bardzo miłym gestem ze strony giganta z Redmond. Microsoft Office Mobile pozwala na tworzenie dokumentów programu Word oraz Excel. Dodatkowo daje nam możliwość przeglądania prezentacji z programu PowerPoint, a także wprowadzania drobnych zmian w tekście, który jest w nich zawarty.

Screenshot_2014-04-04-14-33-53
Screenshot_2014-04-04-14-29-43

 

Aby móc korzystać z aplikacji należy zalogować się do niej za pomocą konta Microsoft. Mamy dzięki temu możliwość zapisu naszych dokumentów w usłudze OneDrive. Pozwala nam to także na sprawną wymianę plików między desktopową a mobilną wersją pakietu Office. Interfejs aplikacji jest prosty i intuicyjny. Jego wygląd jest utrzymany w stylistyce znanej z systemu Windows. Podczas edycji dokumentów z programu Word mamy dostęp do najbardziej podstawowych funkcji, jak zmiana wielkości czcionki, koloru, dodanie pogrubienia, podkreślenia, przekreślenia czy kursywy. W arkuszach kalkulacyjnych z Excel’a możemy wykonać większość obliczeń, które są dostępne w jego PC’towej wersji, a także tworzyć wykresy.

Screenshot_2014-04-04-14-37-28
Screenshot_2014-04-04-14-39-13

  

microsoft_office_mobile0000

wpgia_google_play Pobierz Microsoft Office Mobile za darmo ze Sklepu Play!

Plusy:

 • Obsługa najpopularniejszych formatów plików z programu Office
 • Intuicyjny interfejs
 • Zapis w chmurze
 • Możliwość edycji dokumentów tekstowych i arkuszy kalkulacyjnych

Minusy:

 • Brak możliwości tworzenia nowych prezentacji
 • Mało funkcji przy edycji tekstu
 • Sporo ograniczeń w porównaniu do wersji na PC

Pic Collage

1393773130_unnamed

Aplikacje do obróbki zdjęć stały się ostatnio bardzo popularne. W Sklepie Play istnieją coraz bardziej zaawansowane programy do edycji, które stwarzają olbrzymie możliwości. Jednym z nich jest Pic Collage, który pozwala nam robić kolaże z dowolnych fotografii. Czy warto dać mu szansę?

Screenshot_2014-04-04-22-14-28

Po uruchomieniu możemy utworzyć prywatne konto i śledzić aktywność naszych znajomych w aplikacji. Tworząc nowy kolaż wybieramy tło oraz początkową ilość i rozmieszczenie zdjęć, które importujemy z galerii czy Facebooka lub robimy je na bieżąco. Rozmiar i ułożenie fotografii da się dowolnie zmieniać w trakcie edycji.

Screenshot_2014-04-04-23-39-04

Tym, co wyróżnia Pic Collage są naklejki przeznaczone do ozdabiania gotowych kolaży. Obrazków jest bardzo dużo, a kolejne ich zestawy możemy pobrać z Google Play w większości za darmo. Gotowe dzieła da się łatwo udostępnić na portalach społecznościowych i wysłać mailem. Interfejs został wykonany bardzo dobrze i cechuje go prostota obsługi oraz całkowicie intuicyjna nawigacja.

Screenshot_2014-04-04-23-52-11

Podsumowując, Pic Collage to aplikacja warta uwagi. Jest bezpłatna więc nic nie tracimy wypróbowując jej możliwości. Twórcy zaimplementowali kilka przydatnych opcji, które pozwolą nam w ciekawy sposób przerobić zdjęcia i stworzyć niezwykłe kolaże. Program godny polecenia dla wszystkich fanów mobilnej fotografii.

pic_collage0000

wpgia_google_play Pobierz Pic Collage za darmo ze Sklepu Play!

Plusy:

 • Intuicyjna obsługa
 • Sporo możliwości edycji
 • Połączenie z portalami społecznościowymi

Minusy:

 • Niektóre dodatki są płatne

Mam Kanara

Converted_file_40dff500

Mam Kanara jest aplikacją, która zasłynęła dzięki aferze wywołanej przez wrocławskie MPK. Czemu? Jak można wywnioskować po nazwie służy ona do zgłaszania innym użytkownikom o obecności kontrolera biletów w ich okolicy. Jeśli ktoś w wybranym przez nas promieniu zauważy kanara, to dostaniemy powiadomienie na nasze urządzenie.

Screenshot_2014-04-03-14-23-50

Po wejściu do aplikacji można sprawdzić na mapie, z którego miejsca dokładnie pochodzi zgłoszenie. Według mnie, dla osób, które na co dzień korzystają z komunikacji miejskiej, jest to rzecz zbędna, ponieważ takie osoby z reguły posiadają kartę miejską. Jednak dla kogoś, kto woli łamać prawo jeżdżąc bez skasowanego biletu, aplikacja ta może być przydatna.

mam_kanara0000

wpgia_google_play Pobierz Mam Kanara za darmo ze Sklepu Play!

Plusy:

 • Prosty, przejrzysty interfejs
 • Możliwość ustawienia promienia, z którego będziemy otrzymywać wiadomości

 Minusy:

 • Pomaga łamać prawo
 • Ilość użytkowników aplikacji jest stosunkowo niska

To już wszystko na dziś. Przypominamy, że w komentarzach możecie dzielić się spostrzeżeniami oraz propozycjami odnośnie WPGiA. Zachęcamy także do aktywności w temacie na forum. Do zobaczenia w kolejną niedzielę!

Sprawdź najnowsze wpisy