NSA luka update błędy Windows 10

Windows 10 to niespójny design, efekty i animacje. Zobaczcie te koszmarki

Artykuły

Stare wzory, kolory, które nie mają sensu, czy niespójne animacje. Oczywiście Windows 10 jest świetnym systemem, ale ma także kilka wad. Do tej pory pisaliśmy na temat bugów i błędów, wynikających z aktualizacji platformy. Teraz skupimy się na estetycznych koszmarkach Windowsa 10, które związane są z interfejsem użytkownika. Oto pięć najgorszych.

Windows 10 – co czyni go brzydkim?

Jestem fanem pięknych, spójnych, ale także prostych interfejsów użytkownika. Lubię, jak coś wygląda dobrze w oprogramowaniu. Dostrzegam też te obszary, które wyglądają koszmarnie. Zapewne są to rzeczy projektowe, których wielu użytkowników nie dostrzega lub ich to nie obchodzi. Windows 10 z każdą aktualizacją staje się lepszy, a Microsoft stara się zaimplementować Fluent Design. To rodzi także pewne nieścisłości w UI.

Nie przegap
Co oznacza dla programisty brak usług Google?
jedna aplikacja gms hms jak to zrobic programowanie
Na pewno wielu z Was zwróciła dziś uwagę na premierę smartfonów Huawei z serii P40. Właśnie ruszyła ich przedsprzedaż, a to oznacza, że już niedługo do pierwszych użytkowników trafią flagowe smartfony inne niż te, do których się przyzwyczailiśmy. Największa różnica polega na tym, że brak w nich usług Google. Zamiast w Google Mobile Services (GMS) będą wyposażone […]

Ponadto, dzięki uporowi Microsoftu we wspieraniu starszego oprogramowania, system Windows jest wciąż pełen ikon, programów i innych elementów interfejsu użytkownika sprzed ponad dziesięciu lat. Jednak nie będę się czepiał takich rzeczy, a bardziej mniejszych, subtelnych problemów z interfejsem użytkownika, które w większości wprowadzono w czasie aktualizacji Windows 10.

Interfejs sterowania muzyką

Zacznijmy od znanego interfejsu sterowania muzyką w Windows 10. Jeśli kiedykolwiek słuchasz dźwięku dowolnego rodzaju i chcesz zmienić utwór lub dostosować głośność, zobaczysz charakterystyczny prostokąt. Ten niestety nie jest subtelny, ani nowoczesny. Interfejs użytkownika sprzed około siedmiu lat przywita Cię w lewym górnym rogu ekranu. Używa języka projektowania Metro firmy Microsoft i po raz pierwszy został wprowadzony w systemie Windows 8 w 2012 roku.

Windows 10 muzyka

Jego wygląd po prostu nie pasuje do reszty estetyki systemu Windows 10, która powoli, ale pewnie przechodzi na język projektowania Fluent. Co ciekawe, w zeszłym roku Microsoft podobno rozpoczął pracę nad nowym wysuwanym narzędziem do sterowania muzyką, które jest zgodne z nowym językiem projektowania, ale nigdzie nie można go zobaczyć w najnowszych wersjach testowych. Mam nadzieję, że Microsoft nadal planuje dostarczyć go w pewnym momencie.

Brzydkie obramowanie w przeglądarkach Chromium

To jest „problem”, który widać każdego dnia. W górnej części przeglądarek opartych na Chromium, takich jak nowy Microsoft Edge i Google Chrome, pojawia się brzydka niebieska linia. Nie powinno jej tam być, jeśli nie masz włączonej opcji „pokaż kolorowe obramowania wokół okien” w ustawieniach systemu Windows 10. O ile mi wiadomo, jest to błąd związany z Windowsem, co oznacza, że Microsoft musi sobie z tym poradzić, a nie Google.

Windows 10 Chromium

Jeśli używasz trybu ciemnego z jasnym akcentem i ciemnym tłem, wygląda to po prostu brzydko, dokładnie tak jak na zrzucie z Windows Central. Warto dodać, że żadne inne okna go nie mają.

Efekt akrylowy

To kolejna usterka interfejsu użytkownika, która wygląda źle. Kiedy otwierasz Centrum akcji (a w niektórych przypadkach także Menu Start), po zakończeniu animacji pojawia się efekt rozmycia akrylu, który ma być za nim. Jeśli masz sprawne oko, zobaczysz swoje tło w Centrum akcji lub Menu Start, zanim pojawi się efekt rozmycia.

Taki efekt sprawia, że efekt animacji z Centrum akcji i Menu Start wydaje się opóźniony. Wygląda to tak, jakby Windows 10 „łapał laga”. Jest to problem, który Microsoft naprawił kilka miesięcy temu, ale kilka tygodni później ponownie go wprowadził w innym patchu i od tego czasu nie został naprawiony.

Zobacz także: FIFA 20 – wszystkie nowości gry

Uszkodzone efekty ujawnienia w jasnym motywie

Jeśli jesteś użytkownikiem jasnego motywu, być może zauważyłeś, że w wielu obszarach systemu Windows tak zwany efekt ujawnienia (np. kafla, gdy najeżdżasz myszką) nie pojawia się już wokół niektórych przycisków i kafli. W rzeczywistości pojawia się, ale ponieważ interfejs używa jasnych kolorów, efekty ujawnienia, które są również jasne, zalewają się z interfejsem użytkownika i są trudne do zobaczenia. Jest to dziwne, ponieważ Microsoft ma wersję ujawnienia, która nie koliduje z jasnym motywem, ale nie zaktualizował niektórych obszarów Windows Shell, aby ją obsługiwać.

Niewłaściwy efekt rozmycia w pasku zadań

Ostatnia, ale na pewno nie mniej interesująca rzecz, którą z pewnością niewielu zauważyło. Część paska zadań z ikonami  systemowymi używa niewłaściwego efektu rozmycia. To maleńkie menu na pasku zadań wykorzystuje efekt rozmycia, który nie pasuje do reszty akrylowych powierzchni rozmycia znalezionych w innym miejscu powłoki systemu Windows.

Windows 10 pasek zadań

Zasadniczo efekt rozmycia paska nie jest tak silny, jak w innym miejscu, co oznacza, że elementy pojawiające się za nim pokazują się lepiej niż obszary o prawidłowej sile rozmycia.

Artykuł traktujcie z lekkim przymrużeniem oka. Nie są to bowiem poważne błędy, a jedynie subtelne drobnostki. Ciekaw jestem, co interesującego Wy znaleźliście w interfejsie Windowsa 10.

Źródło: windowscentral


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x