Wiosną zobaczyliśmy odświeżone modele komputerów iMac. Obyło się bez zmian w designie, ale otrzymaliśmy mocno zaktualizowane podzespoły. To pierwsza zmiana w tych urządzeniach od prawie dwóch lat. W ślad za tym poszły kolejne zmiany – tym razem w komputerach przenośnych. Firma Tima Cooka wreszcie uporządkowała ich gamę. Od momentu premiery nowego MacBooka Air jesienią 2018 roku była ona mocno skomplikowana. Mieliśmy kilka modeli podobnie wycenionych, o dość zbliżonych parametrach, ale inaczej się nazywających. Kilka dni temu firma z Cupertino wreszcie zapanowała nad tym bałaganem. Z oferty zniknął najmniejszy 12-calowy MacBook i znana od kilku lat wersja MacBooka Air bez ekranu Retina. Teraz mamy dwie serie – MacBooka Air z ekranem Retina oraz 13 i 15-calowe wersje MacBooków Pro. Kilka tygodni temu wszystkie te modele dostały nowe procesory, karty graficzne i inne ulepszenia. To jednak nie koniec nowości. Wiele informacji wskazuje na to, że jesienią zadebiutuje zupełnie nowy 16-calowy MacBook Pro. Wygląda więc na to, że tegoroczne zmiany to dopiero cisza przed burzą, a Apple ma zamiar całkowicie przebudować ofertę komputerów w przyszłym roku.

Zobacz także: Samsung Galaxy Book S ze Snapdragonem pod maską przed premierą

Nie przegap
Nie pozwól, by cię inwigilowano – zainwestuj w VPN!
polacy internet
Żyjemy w czasach, w których słowa „prywatność” i „internet” niekoniecznie idą w parze. W Sieci jesteśmy obserwowani cały czas, co oczywiście nie oznacza, że musimy się na to godzić. Są bowiem rozwiązania, które pozwalają ukryć swoją prawdziwą tożsamość w internecie i tym samym utrudnić osobom trzecim podglądanie naszych zachowań. Niewiele osób wie, że kilka lat temu […]

MacBook 5G – debiut w 2020 roku

Serwis DigiTimes informuje, że w przyszłym roku doczekamy się kolejnych nowości w komputerach Apple. Firma zawsze ignorowała prośby użytkowników dotyczące wprowadzenia notebooka z wbudowanym modemem komórkowym. Tym razem ma to się zmienić, a nadzieją jest technologia 5G. MacBook z wbudowanym modemem ma zadebiutować już w przyszłym roku. Raport firmy potwierdza też, że technologia 5G w smartfonach z Cupertino także pojawi się w kolejnym roku. 

MacBook 5G

MacBook 5G – Intel nie pomoże

Apple musi w MacBooku użyć przede wszystkim ceramicznej anteny. Jest ona zdecydowanie droższa niż metalowa, ale zapewni lepszą wydajność modemu. Różnica w cenie jest aż sześciokrotna. Sama antena będzie się składała z co najmniej 13 elementów. Do momentu premiery komputera musi zostać też rozwiązany niezwykle ważny problem. Konieczne jest, a by antena współpracowała z aluminiową obudową urządzenia – działa ona jak tarcza przed 5G. Niedawno gigant ogłosił, że przejął dział modemów komórkowych Intela. Jednak ta transakcja nie obejmuje sektorów odpowiedzialnych za komputery stacjonarne czy przenośne. 

MacBook 5G – konkurencja planuje podobne modele

Według serwisu DigiTimes, Lenovo, HP oraz Dell mogą wprowadzić na rynek konkurencję dla przyszłych MacBooków 5G jeszcze w tym roku. Apple na pewno nie będzie się spieszyło. Swoje urządzenia firma pokaże dopiero w drugiej połowie 2020 roku. Dostawcy amerykańskiej firmy twierdzą, że konstrukcja nowego urządzenia jest gotowa. Mimo tego modem 5G jest nieco w tyle za innymi firmami, jeżeli chodzi o proces projektowania. Ma on być jednak oferować zdecydowanie wyższą wydajność i prędkość transmisji, niż to co pokaże konkurencja. Apple w przeszłości badało już podobny rynek. Firma rozważała uruchomienie produkcji MacBooka Air 3G, ale według Steve’a Jobsa, konieczne podzespoły zabierały zbyt dużo miejsca w obudowie. Firma z Cupertino w 2016 roku otrzymała dwa patenty na komputery z łącznością LTE. 

źródło: Macworld
Mariusz Nowak

Fan nowoczesnej architektury, zdrowego trybu życia i muzyki alternatywnej. Użytkownik sprzętu Apple;)