Windows 10 S został po raz pierwszy ujawniony w maju 2017 r. jako samodzielny system operacyjny, ale w momencie premiery napotkał na pewne kontrowersje. Krytyka wynikała z faktu, że platforma ogranicza użytkowników do aplikacji znalezionych w Sklepie Microsoft. Na szczęście korzystający mogą wyłączyć tryb S za darmo. Mimo tego, lekki system operacyjny okazał się pomocny w zdobyciu przez Windows 10 liczby ponad 825 milionów instalacji.

Windows 10 S – premiera, początki i podstawy

Jak już wcześniej wspomniałem, Windows 10 S pojawił się w maju 2017 r. Microsoft zaprojektował system jako lekką, ale bardziej bezpieczną wersję Windows 10 dla urządzeń niższej klasy. Na początku istnienia, użytkownicy posiadający tę specyficzną wersję systemu, nie mogli jej wyłączyć i przesiąść się na „normalnego” Windowsa 10. Opcja ta pojawiła się dopiero po jakimś czasie. Niestety, wyłączenie trybu S jest decyzją jednokierunkową i trwałą. Być może opcja powrotu kiedyś się pojawi, ale póki co, trzeba się dobrze zastanowić, zanim podejmie się decyzję.

Windows 10 S

W tej chwili, aby uzyskać system w trybie S, musisz mieć kwalifikujące się urządzenia. Możesz także poprosić producenta komputera, aby sprawdził, czy możesz go zainstalować na nowym zakupionym urządzeniu. Niestety, platforma nie jest przeznaczona do indywidualnej sprzedaży, ale jest wydawany administratorom IT w edukacji, a także skierowany do laptopów znajdujących się w sklepach. To nie przypadek, że Windows 10 S koncentruje się na sektorze edukacji, gdzie Chromebooki Google cieszą się niezrównanym sukcesem i popularnością. Konkurując z Google Chrome OS, Microsoft oczywiście uplasował lekki OS jako bardziej bezpieczny system operacyjny dla komputerów PC. Jednak jego odporność na wirusy jest głównie skutkiem ubocznym niezdolności do instalowania aplikacji niezatwierdzonych przez Microsoft, ponieważ w przeszłości wirusy zazwyczaj pochodziły z niewiarygodnych pobrań.

Zobacz także: Cortana jest martwa – co dalej z asystentem?

Windows 10 S – lekki system dla przeciętnego sprzętu

Windows 10 w trybie S ma sens dla określonych użytkowników i urządzeń. Na przykład Microsoft Surface Go, tania alternatywa dla Surface Pro, ma tylko procesor Intel Pentium Gold o niskiej mocy, co oznacza, że jest idealnym kandydatem na Windowsa 10 S. Widzieliśmy również raporty o tym, że ludzie potrafią uruchomić system nawet na Raspberry Pi 3, co wydaje się sensowne dla lekkiego systemu operacyjnego.

Platforma może również korzystać z wszelkich aktualizacji standardowego Windowsa 10, takich jak aktualizacja z października 2018 r., czy dostępny obecnie Windows 10 1903 May Update. Co to oznacza dla użytkowników tej lekkiej platformy? Po prostu dostają nowe funkcje, takie jak Tryb oświetlenia i inne przydatne narzędzia, a także możliwość grania w gry Xbox One natywnie.

Windows 10 S

Warto zauważyć, że na system w trybie S można pobierać jedynie aplikacje zatwierdzone przez Microsoft. Między innymi dzięki temu, Windows 10 S uruchamia się w czasie krótszym niż 5 sekund, czego nie można napisać o wersji Pro.

Windows 10 S – cena

Windows 10 S jest w zasadzie bezpłatny dla użytkowników. Microsoft dotuje koszty systemu operacyjnego producentom sprzętu, zakładając, że nie otrzymują systemu za darmo. Zasadniczo, jako użytkownik, nie płacisz za platformę w trybie S, zamiast tego płacisz za sprzęt, który go uruchamia.

Z wyjątkiem urządzeń klasy premium, takich jak oryginalny Surface Laptop, w sklepach można znaleźć sprzęt z systemem Windows 10 S już od około 1000 zł. Producenci komputerów na całym świecie – w tym Dell, HP, Asus, Acer i Lenovo – mają w swojej ofercie urządzenia z tym systemem.

Nawet teraz, kilka lat po pierwszym wydaniu, tryb S jest nadal dużą częścią krajobrazu Windowsa. Biorąc jednak wszystkie informacje na temat tego systemu pod uwagę, należy poddać w wątpliwość rentowność platformy. Być może jego następcą będzie Windows Lite, o którym pisaliśmy niejednokrotnie.

Źródło: techradar

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.