ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
UL Benchmarks blokuje MediaTeka

Helio G90 i G90T – MediaTek oficjalnie zaprezentował swoje procesory do gier

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Artykuły

Smartfony do gier budzą w konsumentach dość mieszane uczucia. Wielu uważa, że ich istnienie nie ma najmniejszego sensu. Mimo to ta gałąź rynku nie tylko istnieje. Ona się prężnie rozwija. Przykładem na to są nie tylko smartfony do gier. Producenci procesorów zaczęli także tworzyć dedykowane im układy. Pierwszy był Qualcomm ze swoim Snapdragonem 730G oraz Snapdragonem 855 Plus. Teraz swoją propozycję przedstawia MediaTek. Chociaż za sprawą nowych układów: MediaTek Helio G90 i Helio G90T podejmuje on walkę jedynie z pierwszym z wyżej wymienionych.

MediaTek Helio G90 i G90T

MediaTek ogłosił dzisiaj dwa nowe procesory mobilne przeznaczone do gier. MediaTek Helio G90 i Helio G90T są pierwszą z nowej linii mobilnych procesorów od Tajwańczyków. Została ona zbudowana w oparciu o 12 nm proces technologiczny FinFET. Są to procesory ośmiordzeniowe z kombinacją rdzeni ARM Cortex-A76 i Cortex-A55 o taktowaniu zegara do 2,05 GHz i dużej pamięci podręcznej L3. Zastosowano w nich również układ GPU ARM Mali-G76 3EEMC4 taktowany zegarem do 800 MHz z obsługą maksymalnej rozdzielczości wyświetlacza 2520 × 1080. Układ ten obsługuje do 10 GB pamięci operacyjnej LPDDR4x i pamięć masową w standardzie UFS 2.1.

Zobacz też: Koniec polskiego snu o technologii grafenowej — Grafen w 2019 roku

Dodatkowo pojawia się technologia MediaTek HyperEngine, która posiada takie funkcje jak:

  • Połączenie Dual-WiFi pozwalające na połączenie z dwoma oddzielnymi pasmami jednocześnie.
  • Rapid Response Engine dla dokładnego i wolnego od opóźnień wprowadzania danych.
  • Call and Data Concurrency, która odracza inne połączenia, aby utrzymać połączenie gry.
  • Picture Quality Engine, który obsługuje HDR10, szybsze i płynniejsze kadrowanie oraz niskie opóźnienie przy jednoczesnym utrzymaniu niskiego zużycia energii
  • Inteligentne zarządzanie zasobami w celu uzyskania najlepszej wydajności.
  • Inteligentny mechanizm przewidywania sieci, który płynnie przełącza się między sieciami Wi-Fi i LTE w celu zapewnienia nieprzerwanej rozgrywki.

Seria Helio G90 obsługuje aparaty 64 MPix i 48 MPix. W przypadku więcej niż jednego obiektywu wspiera zestawy do 24 MPix + 16 MPix z obsługą trybu nocnego i podglądu w czasie rzeczywistym. Posiada modem Cat-12 LTE WorldMode z prędkością pobierania do 1 Gbps. Wspiera także obsługę Dual SIM 4G dla każdej karty oraz VoLTE i ViLTE. Układy MediaTek Helio G90 i Helio G90T są również pierwszymi procesorami na świecie, które mają podwójne wsparcie w zakresie budzenia. Oznacza to, że mogą reagować na więcej niż jedno słowo wyzwalające, aby obudzić wirtualnych asystentów.

Wydajność MediaTek Helio G90

MediaTek Helio G90

Nie mamy oficjalnych informacji na temat wydajności. Jednak AnTuTu twierdzi, że zauważył urządzenie z modelem k85v1_64 w swojej bazie danych. Specyfikacje pasują do Helio G90, które właśnie wydała firma MediaTek. Udostępniane szczegóły obejmują architekturę rdzenia CPU Cortex A76, taktowaną z częstotliwością 2 GHz. Procesor graficzny jest podany jako Mali-G76. Układ MediaTek Helio G90 jest uważany za najpotężniejszy produkt, jaki posiada obecnie producent z łączną punktacją 222.282 punktów. Jest to wynik nieco wyższy niż w przypadku procesora Snapdragon 730. Przy okazji też nieco niższy niż Hisilicon Kirin 810 od Huaweia. Dla przypomnienia: Kirin 810 zdobywa łącznie 237437 punktów na AnTuTu, podczas gdy Snapdragon 730 zdobywa 210052 punkty. Różnice dotyczą takich aspektów jak CPU, GPU, UX i MEM. G90 uzyskał 83,145 punktów CPU, GPU – 67629 punktów, UX — 57247 punktów i MEM — 14261 punktów. Kirin 810 radził sobie lepiej we wszystkich aspektach. Natomiast Snapdragon 730 radzi sobie lepiej tylko w kilku kwesitach. Jednak różnice w ich wynikach nie są aż tak znaczące. Śmiało można więc powiedzieć, że te trzy chipsety są w zasadzie na tym samym poziomie wydajności.

Kiedy układy G90 trafią na rynek?

MediaTek Helio G90

Tego nie wiemy dokładnie. Wiadomo jednak kto, jako pierwszy zaprezentuje smartfon z tym układem. Dyrektor generalny Xiaomi India, Manu Kumar Jain ujawnił, że firma wypuści na rynek telefon napędzany przez Helio G90T.  Istnieją spekulacje, że może to być jeden z 8 generacji telefonów Redmi. Nie ma jednak dowodów na poparcie tego twierdzenia.

Źródło: Gizmochina

Sprawdź najnowsze wpisy