O firmie Apple można mieć bardzo różne opinie – jedni ją kochają, a inni nienawidzą, lecz nikt nie zarzuci jej braku pomysłowych inżynierów. To właśnie korporacja z logo przedstawiającym nadgryzione jabłko, 9 stycznia 2007 roku zaprezentowała światu pierwszego iPhone’a, czyli urządzenie, które stało się prekursorem dzisiejszych smartfonów. Za telefonem stało wielu pracowników, jednak świat zapamiętał głównie osoby zarządzające poszczególnymi oddziałami ze Steve’em Jobsem na czele. Co stało się z twórcami tego urządzenia i nad czym teraz pracują wizjonerzy z Apple?

Twórcy pierwszego iPhone’a – kim byli?

Nie przegap
Bsafer.pl – chroń i kontroluj swoje dane osobowe, zanim będzie za późno
bsafer.pl
Ochrona danych osobowych to poniekąd problem, który jeszcze nie pojawił się w świadomości zbyt wielu osób. Głośno zrobiło się o nim dopiero w momencie, gdy Unia Europejska wprowadziła RODO (Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych). Jednak głośno było tylko dlatego, że trzeba było się dostosować i miało to wydźwięk nie tak pozytywny, jak oczekiwaliby tego sami […]

Zdjęcie, które możecie zobaczyć powyżej przeszło już do historii – przedstawia ono bowiem twórców pierwszego iPhone’a, urządzenia, które na tamte czasy było naprawdę rewolucyjne. Jeśli nie wiecie dokładnie, kogo widzicie, to już spieszę z wyjaśnieniami: od lewej strony stoją następująco Phil Schiller, Tony Fadell, Jony Ive, Steve Jobs, Scott Forstall oraz Eddy Cue. Smutną historię Steve’a Jobsa zna chyba każdy, zatem przypomnę ją tylko pokrótce – wizjoner, współzałożyciel Apple’a umarł 5 października 2011 z powodu rzadkiej odmiany nowotworu trzustki. Co stało się jednak z resztą osób widocznych na tym zdjęciu? Tego dowiecie się z kolejnego akapitu.

Co stało się z innymi twórcami pierwszego iPhone’a? Nad czym teraz pracują?

iPhone z 5G w 2020 roku

Mogłoby się wydawać, że wszystkie osoby, które widoczne są na powyższym zdjęciu, wciąż będą pracować w Apple. Nic bardziej mylnego – jedynie dwóch pracowników spośród sześciu wciąż zajmuje jakąś posadę w firmie z nadgryzionym jabłkiem. Zacznijmy od lewej strony, gdzie zobaczyć możemy Phila Schillera. Jeśli oglądacie konferencje giganta z Cupertino, to z pewnością zauważyliście go na scenie podczas premiery nowych smartfonów – wciąż pracuje on w firmie i zajmuje się marketingiem. Schiller jest również osobą, która stworzyła słynne kółko obecne w starszych iPodach. Następny w kolejce jest Tony Fadell, który Apple opuścił w 2008 roku. W firmie zajmował się on głównie rozwojem iPoda, choć jak pewnie mogliście się domyślić, uczestniczył również w pracach nad iPhone. Aktualnie pracuje on w Future Shape, gdzie zajmuje się doradztwem.

Zobacz też: Jakie aplikacje Apple utknęły w przeszłości?

Następny jest słynny Jony Ive, który niecały miesiąc temu ogłosił, że opuszcza Apple. Projektant po wielu latach pracy nad najważniejszymi projektami w końcu zdecydował się na własny biznes – zajmie się on firmą LoveFrom. Oprócz Steve’a Jobsa na zdjęciu widnieje jeszcze dwóch pracowników. Scott Forstall z Apple odszedł w 2013 roku, po katastroficznej premierze aplikacji Mapy. W korporacji zajmował się on głównie oprogramowaniem – do swoich osiągnięć może on zaliczyć stworzenie SDK dla programistów oraz sklepu z aplikacjami Appstore. Ostatnią osobą na zdjęciu jest Eddy Cue, który wciąż pracuje dla giganta z Cupertino. Również zajmuje się on aplikacjami – mówi się, że uczestniczył on w stworzeniu najpopularniejszych usług Apple’a, nad którymi sprawuje teraz opiekę.

A czy Wy rozpoznaliście jakąś osobę z tego słynnego zdjęcia? Dajcie znać w komentarzach!

Źródło: Business Insider
Michał Derej

Pasjonat technologii mobilnych, wielki fan Androida. Student informatyki na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Były moderator jednego z największych forów ogólnotematycznych w Polsce. Od kilku lat blogger.