android-dla-zielonych

Przyszła wiosna, słońce coraz mocniej grzeje, a my mamy więcej okazji, aby wyjść na zewnątrz i cieszyć się znakomitą pogodą. Uwieczniamy coraz więcej momentów przez filmy czy zdjęcia. Zdarza nam się o tym zapominać, ale wszystkie pliki, które posiadamy na urządzeniu zajmują cenną pamięć. Warto na bieżąco kontrolować jej stan, aby zawsze mieć miejsce na aktualnie potrzebne nam rzeczy. W tym wydaniu poradnika dla zielonych zajmiemy się właśnie zarządzaniem pamięcią. Zapraszam do czytania!

 

Pamięć, a rynek mobilny

Obecnie na świecie można zaobserwować pewien trend wśród producentów urządzeń mobilnych. Coraz rzadziej montuje się sloty na karty SD pozwalające rozszerzyć pamięć o kolejne gigabajty. Giganci wychodzą z założenia, że 16 lub 32GB w smartfonie czy tablecie wystarczy do swobodnego użytkowania. Jest w tym trochę racji, ale warto wspomnieć, że to zwykle w urządzeniach wyższej półki nie znajdziemy miejsca na dodatkową pamięć. Co za tym idzie świadomi użytkownicy, wybierający wysokiej klasy sprzęt są skazani na konkretną ilość gigabajtów i nie mogą nic z tym zrobić. Dochodzi do paradoksalnej sytuacji gdzie sporo tańszych urządzeń, bardziej popularnych wśród przeciętnego Zhanga (przeciętny człowiek jest Chińczykiem) posiada slot na kartę SD. Kwestia ta wciąż nastręcza problemów i nie wydaje się, aby zmieniło się to w najbliższym czasie. Można bagatelizować ten problem, bo w wielu przypadkach nikomu nie przeszkadza 16 GB bez możliwości rozszerzenia, ale zawsze lepiej mieć taką opcję. Tym bardziej, że system operacyjny dodatkowo pomniejsza wartość o kilka GB. Mała dygresja, ale ważna. Jeśli decydujemy się na kupno urządzenia z wyższej półki, wpierw sprawdźmy czy ilość pamięci w konkretnym modelu da się powiększyć. Jeśli nie, to czy obecne gigabajty nam wystarczą. Przed zakupem powinniśmy się nad tym zastanowić i rozważyć różne możliwości.
xl_Samsung Galaxy Tab micro SD slot

Pamięć w urządzeniu

Najpierw powinniśmy się udać do Ustawień urządzenia. Wśród opcji trafimy na Pamięć, którą trzeba kliknąć, aby wejść do centrum zarządzania jej zasobami. Interfejs tej opcji może się różnić w zależności od modelu urządzenia, ale generalnie wszystko znajduje się w podobnym położeniu. Ekran podzielony jest na Pamięć wewnętrzną oraz o ile posiadamy taką możliwość – Kartę SD. Poniżej znajdziemy szczegółowe wykorzystanie gigabajtów w poszczególnych kategoriach takich jak Aplikacje, Zdjęcia, Dźwięki czy Pobrane. Każda z nich odznacza się innym kolorem co jest przejrzyście pokazane na pasku powyżej listy. Widzimy, która kategoria zajmuje nam najwięcej pamięci, a która najmniej.

Screenshot_2014-03-26-19-03-00

Klikając w poszczególne opcje przenosimy się do Menu aplikacji czy muzyki w zależności od tego, co wybierzemy. Możemy usuwać poszczególne programy co rzecz jasna zwiększy ilość naszej pamięci.

Screenshot_2014-03-26-19-07-04

Pod Pamięcią wewnętrzną znajdziemy Kartę SD. W tym przypadku jest to podobnie przedstawione, ale możliwości mamy znacznie mniej. Ograniczają się one do czyszczenia bądź odłączenia karty. Oczywiście w zależności od producenta opcji może być więcej.

Screenshot_2014-03-26-19-09-25

Menedżery plików

Kiedy na urządzeniu posiadamy dużą ilość plików warto używać menedżerów. W Sklepie Play roi się od aplikacji, które pozwalają znaleźć interesujące nas rzeczy i nimi zarządzać. Zasady działania menedżerów są podobne więc nie ma potrzeby rozpisywać się nad każdym z nich. Każdy dostosuje aplikację do własnych oczekiwań.

Na przykładzie Eksploratora Plików widać działanie menedżera. Wszystkie elementy są zapisywane w folderach w pamięci wewnętrznej bądź na karcie. Mamy do nich łatwy dostęp i możemy  je usuwać czy przenosić wedle własnego uznania. Interfejs menedżerów jest różny, ale w każdym z nich łatwo się połapać, bo obsługa jest intuicyjna.

Screenshot_2014-03-26-21-03-27

Godnymi polecenia aplikacjami tego typu są Solid Explorer , File Manager czy Total Commander. Ich obsługa jest wręcz banalnie prosta i każdy początkujący użytkownik po kilku minutach zrozumie działanie tych apek.

A Wy jak zarządzacie pamięcią? Używacie menedżerów, a jeśli tak to jakich?

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Dawid Przewoźnik