Te popularne aplikacje znikną z Google Play. Kolejna chińska firma zablokowana

Michał Derej Artykuły 2019-07-18

Google Play to oficjalny sklep z aplikacjami Androida, z którego każdego dnia korzystają miliony osób. Wszyscy znajdą w nim coś dla siebie – pobierać można z niego zarówno darmowe, jak i płatne gry oraz programy. Gigant z Mountain View miejsce to reklamuje jako bezpieczne, jednak okazuje się, że nie zawsze tak jest. Ostatnimi czasy informowałem Was o tym, że w wielu popularnych aplikacjach z Google Play odkryto złośliwą wtyczkę reklamową, która utrudniała życie użytkownikom. Okazuje się jednak, że właściciel sklepu postanowił odpowiednio zareagować na ten problem – firma dystrybuująca złośliwe programy została właśnie permanentnie zablokowana.

CooTek zablokowane. Jakie aplikacje znikną z Google Play?

Dokładnie wczoraj Google oficjalnie potwierdziło, że chińska firma CooTek, która znana jest z wielu popularnych aplikacji, została permanentnie zablokowana, co oznacza, że nie będzie ona mogła publikować już nowych programów oraz korzystać z usługi reklamowej Admob. Można przypuszczać, że jest to prawdopodobnie początek końca firmy, która od pewnego czasu notowana jest na nowojorskiej giełdzie – brak możliwości sprzedaży aplikacji oraz zarabiania z reklam może być tragiczny w skutkach.

cootek aplikacje

Blokada oznacza oczywiście jedno – ze sklepu Google Play znikną popularne aplikacje, które mogły pochwalić się dziesiątkami milionów pobrań. Nie ma jednak czego żałować, ponieważ nic nie dzieje się bez powodu; blokada ogłoszona została po aferze związanej z nagannym sposobem dostarczania reklam użytkownikom, o czym opowiem w kolejnym akapicie. Poniżej zamieszczam dla Was listę najpopularniejszych programów, jakich już wkrótce nie będziecie mogli pobrać:

 • Step Tracker
 • HiFit
 • ManFIT
 • Abs Workout
 • Drink Water Reminder
 • Horoscope Secret
 • Cherry
 • Blue Light Filter
 • VeeU
 • Breeze
 • TouchPal

Dlaczego CooTek zostało zablokowane przez Google?

Jak już wspominałem wcześniej – gigant z Mountain View zdecydował się na zablokowanie CooTek oraz usunięcie aplikacji firmy po tym, jak na jaw wyszły nieuczciwe praktyki korporacji. Nieco ponad miesiąc temu okazało się bowiem, że programy studia są wyposażone w złośliwą wtyczkę reklamową o nazwie BeiTaAd, która zajmuje się wyświetlaniem materiałów sponsorowanych we wszystkich miejscach w systemie: na ekranie blokady, podczas odbierania połączeń czy nawet w innych aplikacjach! Takie działania są oczywiście niezgodne z regulaminem Google Play, więc chińska firma pewien czas temu otrzymała już stosowne upomnienie i oznajmiła, że zaprzestała nieuczciwych praktyk. Eksperci do spraw bezpieczeństwa w sieci z laboratorium Lookout odkryli jednak, że nie jest to prawda, a aplikacje CooTek wciąż spowalniają smartfony użytkowników przy pomocy wielu reklam.

Zobacz też: Konsola Nintendo Switch została potajemnie ulepszona.

Zarząd chińskiej firmy nie udostępnił jeszcze oficjalnego oświadczenia w tej sprawie. Na stronie korporacji znaleźć można jedynie wzmiankę o „tymczasowych problemach z działaniem aplikacji i reklam”. Możliwe jest, że CooTek będzie starał się przekonać Google, by blokada została zdjęta. Nic nie wskazuje jednak, by tak miało się stać – jeśli zatem korzystaliście z aplikacji takich jak TouchPal (a mam nadzieję, że tego nie robiliście), to będziecie musieli permanentnie pożegnać się z tymi usługami.  

Źródło: BuzzFeed


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x