Zapomnijcie o notchu. Najlepsze rozwiązanie jest już na rynku

mm Mariusz Nowak Artykuły 2019-07-15

Dążenie do stworzenia smartfona z ekranem rozciągającym się na cały przedni panel zaowocowało kilkoma decyzjami projektowymi. Niektóre z nich wyrządziły trwałe szkody estetyczne – czasem zupełnie nieuzasadnione. Zaczęło się od notcha w iPhonie X, potem przeszliśmy przez dziury w ekranach Samsunga, a kolejnym etapem będą kamery ukryte pod ekranem. Jeszcze niedawno myśleliśmy, że Oppo przedstawi takie urządzenie gotowe do produkcji, ale okazało się ono tylko prototypem – nie nadszedł właściwy czas. Jest mnóstwo problemów, które muszą pokonać producenci. Zanim światło przejdzie między małymi szczelinami, między pikselami wyświetlacza minie sporo czasu. Oppo dołożyło wszelkich starań, by zademonstrować w jaki sposób algorytmy przezwyciężą fizyczne ograniczenia czujnika kamery. Nie przekonało to jednak wszystkich. Wiemy, że podobne patenty mają Apple i Samsung, tylko nie wiadomo kiedy je wprowadzą do gotowych smartfonów. Czy jest jeszcze coś po drodze? Może idziemy w złym kierunku, niepotrzebnie komplikując sprawę? 

Zobacz także: Darmowa aplikacja do rozbierania kobiet dostępna w przeglądarce – już nie trzeba jej pobierać

Ironia wprost z Cupertino

Ostatnie doniesienia sugerują, że w przyszłym roku Apple zademonstruje co najmniej jedno urządzenie z wyświetlaczem rozwiązanym w inny sposób. iPhone 2020 ma otrzymać ekran rozciągnięty od krawędzi do krawędzi. To może wywołać spory wstrząs u konkurencji. Firma Tima Cooka może zastosować bardziej zaawansowane niż dotychczas zabezpieczenie biometryczne. Takie dane podała firma analityczna Credit Suisse. W nadchodzących w przyszłym roku telefonach, Amerykanie mają wdrożyć skaner linii papilarnych, którego powierzchnia obejmie cały wyświetlacz. Takie urządzenie może okazać się mniej skomplikowane w budowie. Obecne rozwiązanie w postaci kamery TrueDepth nadaje się przede wszystkim do drogich iPhone’ów czy iPadów. A co z tańszymi modelami? Problemem jest duży koszt produkcji. Analitycy twierdzą, że firma nieprzerwanie testuje różne wersje nowych ekranów. Inżynierowie z Cupertino próbują wcisnąć pod ekran jak najwięcej czujników. Jaka jest alternatywa? 

Obrotowa kamera to koniec notcha

Może to obrotowe kamery są w rzeczywistości najlepszym rozwiązaniem? Notch, nie mówiąc o dziurze w ekranie zawsze będzie kompromisem. Takie rozwiązanie nie są w stanie pomieścić jednak wszystkich komponentów dobrej kamery. A wymagania użytkowników cały czas rosną. Kiedyś przedni aparat był drugorzędnym elementem smartfona. Teraz kiedy moda na selfie przybrała rozmiary niezdrowego szaleństwa, kamera z przodu ma ogromne znaczenie. Dla niektórych nawet większe niż ta z tyłu – czy tego chcemy czy nie i czy z tego się śmiejemy mniej lub bardziej. Rozwiązanie takie praktykuje obecnie choćby Samsung w modelu Galaxy A80. Koreańczycy pokazali nam bezramkowy smartfon pozbawiony wycięć czy dziur. Obrotowy mechanizm umożliwia nam korzystanie z kamery zarówno do zdjęć z przodu jak i tyłu. To dopiero jedna z pierwszych form – jest jednak szansa, że doprowadzi do czegoś błyskotliwego.

Notch

Jakość zdjęć przede wszystkim

Najważniejsza jest przecież jakość fotografii. Każde rozwiązanie, które wykorzystuje najlepszy aparat w telefonie do wszystkich typów zdjęć, jest lepsze niż najbardziej elegancka konstrukcja oferująca kiepską jakość. Być może zamiast wykonywania niesamowitej gimnastyki projektowej, odpowiednia opcja jest już dostępna. Może zamiast dopasowywać przeciętny aparat na froncie urządzenia, producenci powinni umożliwić lepszy dostęp do tego głównego? Jest to niezwykle istotne w przypadku autoportretów – na nich chcemy wyglądać jak najlepiej. Producenci w szaleńczym tempie oferują nam ostatnio coraz to bardziej dziwaczne nowości. Wygląda jednak na to, że ukrywanie przedniej kamery to wcale nie jest taki dobry pomysł. Nie mówiąc o tym, że zastosowanie przez Apple skanera linii papilarnych w całym ekranie jest podejściem bardzo ironicznym. To w końcu Cupertino rozpoczęło na dobre erę notcha i jemu podobnych.

źródło: Phonearena


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x