MacBook Air MacBook Pro

MacBook Air i MacBook Pro wreszcie odświeżone. Którego z nich wybrać?

Mariusz Nowak Mariusz Nowak Artykuły

Apple uaktualniło wreszcie ofertę przenośnych komputerów. Po premierze w 2018 roku nowego MacBooka Air stała się ona jeszcze bardziej skomplikowana. Mieliśmy 13-calowego MacBooka Pro ze starym procesorem, kosztującego tyle samo co nowy Air. W takiej samej cenie występował też mały MacBook, nieaktualizowany od 1,5 roku. Naprawdę można było się pogubić czym różnią się te modele, którego z nich wybrać i dlaczego? Przyszedł wreszcie czas na odważne decyzje. W maju nowych wersji doczekały się topowe MacBooki Pro z paskiem Touch Bar. Kilka dni temu odświeżono MacBooka Air z ekranem Retina oraz zastąpiono 13-calowego MacBooka Pro nowym urządzeniem. Z oferty wyleciał wreszcie najtańszy, kilkuletni MacBook Air oraz 12-calowy MacBook. Porządki były bardzo potrzebne, a wszystkie przenośne komputery z Cupertino są wreszcie aktualne. Wybór sprowadza się teraz, tak jak kilka lat temu, do MacBooka Air oraz MacBooka Pro w różnych opcjach. Którego z nich więc wybrać?

Zobacz także: Spotify Lite – teraz też słabsze smartfony mogą słuchać muzyki

MacBook Air – najtańszy wybór

Pierwsza generacja tego komputera zadebiutowała ponad dziesięć lat temu. To było mocne wejście Apple w świat ultraprzenośnych komputerów. Cena tego modelu też zwalała z nóg. Obecna generacja MacBooka Air dostępna jest od jesieni 2018 roku, a teraz doczekała się odświeżenia. Jedyną różnicą między wersjami jest ekran True Tone, obecny oczywiście w nowszym komputerze. Obecnie Air nie jest ani tak drogi jak kiedyś, ani nie robi wrażenia swoimi rozmiarami. Do wyboru mamy dwa standardowe modele, wyposażone w ten sam procesor Intel Core i5 1,6 GHz ósmej generacji. RAM to 8 GB lub 16 GB. Najtańsze urządzenie wyposażono w dysk o pojemności 128 GB, jednak możemy też wybrać wersję nawet do 1 TB SSD. Do zalet możemy zaliczyć baterię wystarczającą na około 12 godzin pracy. MacBook Air nie korzysta z najmocniejszych procesorów Intela. Jednak radzi sobie wystarczająco dobrze z typowymi zadaniami, takimi jak korzystanie z Internetu, pisanie, arkusze kalkulacyjne, prezentacje czy tym podobna praca. To po prostu komputer stworzony dla normalnego użytkownika do codziennych zadań.

MacBook Air MacBook Pro

MacBook Pro 13 (2 porty Thunderbolt 3) – mocny konkurent MacBooka Air

Nowa wersja tego komputera została wypuszczona na rynek także kilka dni temu. W tym wypadku zmian jest zdecydowanie więcej. Nowa wersja otrzymała wzorem droższych MacBooków, pasek dotykowy Touch Bar oraz czterordzeniowe procesory Intela. Na początku układy o taktowaniu 1,4 GHz wzbudziły politowanie, jednak okazało się, że są nawet 80% szybsze od poprzedniej wersji. Moc obliczeniowa to niewątpliwa przewaga tego urządzenia nad MacBookiem Air. Dysponuje również szybszą kartą graficzną oraz nieco gorszą baterią – wystarczy ona na 10 godzin pracy. Jest od Aira nieco cięższy, ale są to różnice niezauważalne. Nowy, podstawowy MacBook Pro wyceniony jest na co najmniej 6499 złotych. To jest 1000 zł drożej od lżejszego modelu. 

MacBook Pro 13 (4 porty Thunderbolt 3) oraz MacBook Pro 15  – do ciężkich zadań

Obydwa flagowe modele również doczekały się nowych wersji w tym roku. Design się nie zmienił, ale szczególnie 15-calowy komputer otrzymał dużo mocniejsze podzespoły. To komputery, które radzą sobie bez problemu z ciężkimi zadaniami, dla kogoś kogo nie ogranicza budżet. MacBooki Pro są stworzone do obróbki plików wideo, grafiki czy animacji. Nie są może tak wydajne jak komputery stacjonarne, ale wystarczająco mocne, żeby służyć jako jedyne urządzenie. Zdolność do przetwarzania ma swoją cenę – 15-calowy MacBook Pro to najdroższy laptop od Apple. Ta konstrukcja może być wyposażona nawet w ośmiordzeniowe układy Intela i 4 TB dysku SSD. Za co oczywiście odpowiednio zapłacimy. 

Źródło: Apple

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy