ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Nawigacja NaviExpert – test

Autor: Bartosz Dul Kategoria: Aplikacje
10

Wstęp

Pamiętamy słowa sprzed ponad roku: Android jest priorytetową platformą dla firmy NaviExpert. Oznacza, że naszym celem jest pełne wykorzystanie zaawansowanych możliwości tej platformy dla budowania nowoczesnego systemu nawigacji online – mówił prezes Spółki NaviExpert Andrzej Jaszkiewicz. Dziś z perspektywy czasu możemy z całą pewnością stwierdzić, że firma NaviExpert wykorzystała swoją szansę.

Jeszcze w kwietniu 2010 roku liczba zarejestrowanych użytkowników NaviExpert wynosiła 440,000, rok później było ich już milion co oznacza 127% wzrost. Co miesiąc do tej grupy osób dołącza kilkadziesiąt tysięcy osób, co doskonale świadczy o popularności tej marki. Nawigacja tej firmy działa z wieloma popularnymi systemami i obsługuje ponad 300 modeli telefonów, w tym Samsung, Sony Ericsson, Motorola, Nokia, LG, HTC, ZTE. My oczywiście skupimy się na Androidzie, na który postawiła firma NaviExpert.

Wydając nową wersję NaviExpert postawiliśmy na wykorzystanie możliwości technologicznych Androida. Telefony z tym systemem to aktualnie ponad 40 procent pobrań naszej aplikacji. Zalety wybierania głosowego są ogromne. Zamiast kilkudziesięciu kliknięć wystarczą trzy oraz wypowiedziane słowo klucz, aby automatycznie uruchomić nawigację lub zlokalizować interesujące nas miejsce. – powiedział Prezes NaviExpert, Andrzej Jaszkiewicz.

Liczby mówią same za siebie, a do tej charakterystycznej dla Androida funkcji przejdziemy później.

snap20110601_203036

Przetestowaliśmy dla Was właśnie tę najnowszą wersję nawigacji (oznaczoną 6.2.1 Beta5). Do testów użyliśmy HTC Desire HD [Android 2.3.3] oraz Samsunga Galaxy S [Android 2.2], który dzięki 4-calowemu ekranowi Super AMOLED i nienajgorszemu głośnikowi zapewniał doskonałe warunki do nawigowania. Smartfonów i tabletów z Androidem jest jednak znacznie, znacznie więcej. Wierzymy, że NaviExpert spisywałby się dobrze także, gdyby został uruchomiony na 3,5/3,7-calowych urządzeniach, takich jak HTC Desire oraz nawet na 7-calowych, takich jak Samsung Galaxy Tab.

Warto wspomnieć, że NaviExpert cechują stały rozwój, a także okazjonalne i stałe promocje. Dzięki współpracy z największymi polskimi sieciami komórkowymi nowi użytkownicy NE rejestrując się po raz pierwszy mogą korzystać z nawigacji bezpłatnie przez 7 dni; innym sposobem na przyciągnięcie użytkowników są akcje promocyjne umożliwiające bezpłatne używanie aplikacji np. podczas długich weekendów lub wspieranie różnego rodzaju wydarzeń. Jednym z ostatnich tego typu była ogólnopolska, majowa Noc Muzeów – w tym czasie NaviExpert udostępniło bazę placówek kulturalnych oraz wydarzeń Nocy Muzeów pochodzącą z serwisu partnerskiego coigdzie.pl. Wpisując w okno „Szukaj” w nawigacji NaviExpert hasło „noc muzeów” lub skrócone „noc muz” i dodając nazwę miasta (np. „noc muz Warszawa”) – zostały odnalezione placówki, pokazane w kolejności od najbliższej do najdalszej w stosunku do miejsca, w którym się znajdowaliśmy.

Jak NaviExpert sprawuje się w praktyce? Czy rzeczywiście jest taki jak go opisują i czy szum medialny, jaki wywołuje wokół siebie, to nie jest zwykły zbieg okoliczności? Tego dowiecie się z naszego testu.


snap20110601_203042

Interfejs

To, co z całą pewnością cechuje aplikację NE, to bardzo przejrzysty i czytelny interfejs. Jest na tyle intuicyjny, że zarówno użytkownicy obeznani z urządzeniami i oprogramowaniem nawigacyjnym, jak i ci nowi, uruchamiający po raz pierwszy NaviExpert, szybko odnajdą się w aplikacji i jej funkcjach.

Menu główne to cztery duże ikony Nawiguj, Mapa, Szukaj, Ustawienia oraz od niedawna ikonka bardzo cenionej przez użytkowników funkcji wyszukiwania i nawigowania głosowego. O niej przeczytacie i obejrzycie nieco później.

W menu Nawiguj znajdziemy z kolei:

  • Ostatnio używane – nawiguje nas do ostatnio używanego punktu, możemy wybrać spośród kilku ostatnich
  • Prowadź do – nawiguje z aktualnej pozycji do wybranego przez nas miejsca
  • Kontynuuj nawigację – kontynuuje ostatnio wyznaczoną trasę
  • Zaplanuj trasę – ta opcja pozwoli zaplanować nam zawczasu trasę i obejrzeć ją na mapie
  • Demo nawigacji – dzięki tej funkcji możemy nie wychodząc z domu przeprowadzić symulację nawigowania, wyznaczając dowolną trasę, jaka nas interesuje

Po kliknięciu na Mapę przejdziemy oczywiście do mapy i naszej aktualnej pozycji, wyznaczonej przez moduł GPS. Możemy się po niej swobodnie poruszać, oglądać punkty POI znajdujące się w pobliżu, a nawet uzyskać o nich ciekawe, dodatkowe informacje. Przykładowo wybierając restaurację dowiemy się jaki jest do niej nr telefonu, co to za rodzaj restauracji, czy ceny są tam wysokie, jaką ma ocenę na portalu Gastronauci.pl, jaką serwuje kuchnię i czy można tam płacić kartą.

snap20110601_210308

Wybierając ikonkę robót drogowych na mapie uzyskamy interesujące informacje, takie jak planowane zakończenie robót, szczegóły dot. utrudnienia ruchu itd.

Dzięki temu możemy znacznie ułatwić sobie planowanie trasy, podróży i zorientować się zawczasu gdzie warto się wybrać, a gdzie nie.

Pod ikoną Wyszukaj kryje się menu wyszukiwania. Mowa konkretnie o punktach POI, czyli przydatnych punktach takich jak np. stacje paliw, bankomaty, kina, sklepy, wydarzenia, gastronomia, bankowość, noclegi, parkingi, kultura itd.. To tylko część rodzajów punktów, dzięki którym bardzo łatwo i szybko wyszukamy miejsca, które nas interesują. Mogą to być miejsca niedaleko nas, oraz takie, które znajdują się we wcześniej ustalonym przez nas miejscu (np. w innym mieście).

snap20110601_211531

W Ustawieniach znajdziemy szeroki wachlarz opcji, który pozwoli nam całkowicie dostosować aplikację pod nasze potrzeby. Tutaj dodamy do ulubionych wybrane przez nas miejsca, możemy zarządzać naszym kontem NaviExpert, ustalić jaki rodzaj głosu ma nami kierować, ustawić język, funkcję ograniczania prędkości, parametry spalania. Oprócz tego możemy przełączyć się między kolorami pastelowymi a kontrastowymi mapy (przyznam, że brakuje mi tej funkcji w menu kontekstowym już podczas samej nawigacji – w podróży), wysłać lokalizację punktu POI i wiele innych. Podsumowując – ustawienia w aplikacji są naprawdę bogate, warto poświęcić im trochę czasu, by później w pełni móc korzystać z dostosowanych pod siebie funkcji nawigacji.


Mapy

Gdybyśmy mieli na szybko wskazać pierwszą cechę, jaka przychodzi nam do głowy myśląc o mapach NaviExpert to powiedzielibyśmy: czytelność. Jak wspomnieliśmy już wcześniej, możemy w ustawieniach przełączyć się między trybami kolorów pastelowych, a kontrastowych. Wydaje się, że nie jest to czysto praktyczna opcja (poza kilkoma sytuacjami), ale jednak przydatna i dobrze, że nawet taki szczegół pozostaje dla użytkownika końcowego kwestią wyboru.

snap20110601_232324
snap20110601_232344

Czytelność w przypadku nawigacji jest bardzo ważną cechą. Kierowca musi skupić się na jeździe, mapa z informacjami nie może być więc zupełnie odciągająca jego uwagę. (prawdopodobnie dlatego w trakcie nawigowania nie możemy wybrać żadnego punktu POI w celu uzyskania dodatkowych Informacji) Mapa musi być widoczna i estetyczna. NaviExpert wywiązuje się z tego zadania doskonale, co możecie zobaczyć na załączonych materiałach. Wygodną opcją jest też autopowiększanie mapy (szczególnie przydaje się to w trybie 3D). Ta funkcja sprawia, że mapa automatycznie powiększa się w trakcie wolniejszej jazdy i oddala w momencie, gdy poruszamy się szybciej.

11b

Nie można też zapomnieć o przełączaniu się między trybem nocnym i dziennym. Odbywa się ono automatycznie ale oczywiście możemy to zrobić ręcznie za pomocą menu kontekstowego. Chyba nie musimy mówić jak bardzo praktyczna jest ta funkcja. Szczególnie dobrze prezentuje się na Samsungu Galaxy S, którego ekran Super AMOLED idealnie wyświetla czarną barwę.

snap20110602_010214

Dzięki ostatniej aktualizacji oprogramowania możemy m.in. udostępniać naszą pozycję, polecać wydarzenie do portalu społecznościowego Facebook i co według nas jest dużo ważniejsze oraz praktyczniejsze – możemy także mapę przybliżać i oddalać za pomocą pinch-to-zoom, czyli tzw. „szczypania” ekranu. Oczywiście dla smartfonów/tabletów nieobsługujących tej funkcji i dla użytkowników nie korzystających z niej pozostawiono dwa przyciski-lupy, wyświetlane po krańcowych stronach ekranu.

01

Sama aplikacja waży około 1,5 MB. Dlaczego tak mało? Otóż mapy oraz aktualne informacje o korkach, radarach, remontach, adresach itd. pobierane są na bieżąco – on-line. Mimo wszystko nie trzeba się martwić o pobieranie zbyt dużej ilości danych. Wręcz przeciwnie, nawet dłuższe trasy to kwestia tak naprawdę kilkuset kilobajtów. Z kolei jeśli zdarzy się nam chwilowa utrata sygnału internetowego to aplikacja doładuje trasę z pamięci podręcznej. Oczywiście należy liczyć się z tym, że stale włączony ekran, połączenie sieciowe, GPS i komunikaty głosowe wyczerpią naszą baterię znacznie szybciej, niż w trakcie normalnego korzystania z telefonu.

snap20110602_012117

Co ciekawe, w ustawieniach aplikacji znajdziemy także mały komputer pokładowy, który zlicza nasze dane o całkowicie przebytym dystansie, średniej prędkości, czasie. Znajdziemy tam też dane na temat GPS i bardzo istotną rzecz – Licznik danych (licznik zużytych KB). Dzięki temu możemy bardzo łatwo kontrolować nasze dane i koszta.


naviexpert

Nawigacja samochodowa

To oczywiście domyślny i podstawowy tryb nawigacji. Przed jej rozpoczęciem dostajemy zapytanie, w jaki sposób chcemy dotrzeć do celu. Czy ma być to trasa rekomendowana, najszybsza, najkrótsza, czy też nawigacja ma prowadzić nas głównymi drogami lub tymi mniej uczęszczanymi. Mamy też opcję ECO, która najprościej mówiąc stawia na oszczędność i przykładowo omija płatne odcinki trasy.

Gdy już wyznaczymy trasę – przejdziemy do ekranu nawigacji. Wybierając z menu kontekstowego Opis trasy ujrzymy dużo użytecznych informacji. W tym: odległość do wyznaczonego przez nas celu, szacowany czas jazdy, średnią prędkość, przybliżone zużycie paliwa i liczbę fotoradarów.

03

Najważniejsze informacje, wyświetlane na ekranie podczas nawigacji to informacje o zakrętach i odległości od nich, o prędkości z jaką się poruszamy, o maksymalnej prędkości dozwolonej na danym odcinku trasy, o aktualnej godzinie, pozostałym dystansie do celu. Zobaczymy także nazwę ulicy na jakiej się znajdujemy oraz kompas w prawym dolnym rogu ekranu.

Inną funkcją wyróżniającą NaviExperta jest Community Traffic Online. O ile omijanie korków nie jest żadną nowością w urządzeniach i oprogramowaniu GPS, o tyle rozwiązanie proponowane przez opisywaną dziś aplikację jest dość innowacyjne i warto mu się przyjrzeć oraz kibicować.

06

W przypadku innych aplikacji nawigacyjnych metoda omijania korków sprowadza się do sprawdzonych wyliczeń, opartych na historycznych danych dotyczących średnich prędkości czy ustalonych danych związanych z regularnymi porami, w których na wybranych odcinkach po prostu zwykle występują korki. Community Traffic Online w NaviExpercie działa inaczej, chciałoby się rzec, że z założenia lepiej, bo aplikacja zbiera dane na bieżąco, bezpośrednio od użytkowników aplikacji. W takim wypadku mamy stan idealny – program zauważa, że średnia prędkość na danym odcinku spada i samoczynnie proponuje nam inną trasę, może dłuższą, ale za to szybszą. Jak ta funkcja ma się do rzeczywistości? Testując program w Warszawie nie zawsze udawało się te korki ominąć, często jednak nie było z tym żadnych problemów. Widać, że Community Traffic Online ciągle się rozwija i życzymy temu rozwiązaniu jak najlepiej, tak czy inaczej efekty wypadają lepiej niż w przypadku konkurencji.


Nawigacja piesza

Prawdę mówiąc nie sądziliśmy, że piesza nawigacja może być aż tak bardzo przydatna. Okazuje się jednak, że ten rodzaj nawigacji potrafi zaoszczędzić sporo czasu i nerwów, chociażby w miejscach, do których udajemy się po raz pierwszy, np. do nowego miasta, na wakacje czy wycieczkę.

Nawigacja ustala optymalną, pieszą trasę, nie pozwoli się nam zgubić. Niezmiernie wygodna okazuje się ogromna baza punktów POI. Zwiedzając np. nową miejscowość z pewnością przydadzą się nam informacje o pobliskich restauracjach, hotelach, wydarzeniach sportowych/kulturowych, kinach (wraz z repertuarem). Informacje dostarczane przez takie portale jak astronauci.pl, coigdzie.pl czy Holiday powinny wystarczająco uzupełnić naszą wiedzę o pobliskich miejscach i wydarzeniach.

09

jtd_miejski_styl_nawigacji

Nawigacja w komunikacji miejskiej

Planowanie trasy transportem publicznym z NaviExpert to bułka z masłem. Wystarczy niedrogi (ok. 11 zł/rok) NaviPlan Urban i możemy korzystać z bardzo dobrze spisującej się nawigacji w komunikacji miejskiej, dzięki współpracy z serwisem jakdojade.pl.

Dzięki temu abonamentowi zaplanujemy podróż środkami komunikacji miejskiej, autobusem, tramwajem, metrem, kolejką podmiejską w 9 miastach: Bydgoszczy, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Toruniu, Trójmieście, Warszawie i Wrocławiu.

Jak to działa? Wyznaczamy trasę jak w trakcie zwykłej nawigacji i aplikacja sama dobiera nam optymalną trasę, także z przesiadkami, transportem publicznym. Co więcej, nawigacja od razu podpowie, którędy i jak przejść pieszo między przesiadkami. Mapa udostępni nam taż liczbę i nazwy przystanków i co bardzo przydatne, w szczególności w nowych miastach, poda nam też przybliżoną kwotę, jaką musimy wydać na bilety.

Serwis jakdoajade.pl wciąż się rozwija, jeśli tylko zostaną dodane nowe miasta – możemy liczyć na ich obsługę także w NaviExpert.


Dźwięk

Przejdźmy teraz do kolejnej istotnej rzeczy, na którą zwracamy uwagę przy wyborze nawigacji. Chodzi oczywiście dźwięk, o rodzaj i jakość głosu lektorów, a w przypadku opisywanej przez nas dziś nawigacji także nasz głos.

Poniżej zamieszczamy film, na którym odsłuchujemy kilka dostępnych głosów.

Do parodii głosu Joanny Krupy wkrótce dołączy też Grzegorz Stasiak.

Naszym zdaniem głosy są wyraźne i wyraziste. Oczywiście wiele zależy od urządzenia (nie na każdym smartfonie z Androidem głośniki działają idealnie), jednak ze strony aplikacji nie musimy się niczego obawiać – głosy stoją na najwyższym poziomie.

snap20110601_203110

Jak spisuje się wybieranie głosowe w NaviExpert i w jakich sytuacjach się ono przydaje? Na to pytanie nieco żartobliwie odpowiedział sobie sam producent, zobaczcie zresztą sami;

Kobieta + Samsung Galaxy i5700 „Spica”:

No właśnie, wybieranie głosowe to nie tylko alternatywa dla ręcznego wpisywania adresów czy punktów POI. To po prostu bardzo wygodna funkcja, która niemal całkowicie pozbawia nas przymusu dotykania telefonu. Oprócz wygody możemy chyba śmiało powiedzieć, że to po prostu w pewnych sytuacjach bezpieczniejsze i z całą pewnością szybsze rozwiązanie od tego standardowego.

Jak działa? Nie do końca idealnie, czasami zdarzały się problemy np. z dyktowaniem dłuższych nazw ulic, które były np. nazwane czyimś imieniem. Generalnie jednak polecenia głosowe oraz dyktowanie adresów czy punktów POI spisuje się bardzo dobrze. Podobnie jak ze wszystkim, wymaga trochę wprawy i wyczucia ale po jakimś czasie użytkownik bardzo doceni tę funkcję.

Nawigowanie:

Wyszukiwanie POI:


Podsumowanie

Nawigacja NaviExpert to zdecydowanie jedna z najlepszych obecnie dostępnych nawigacji na system Android. Dostępna jest na wielu urządzeniach z systemem z „zielonym robocikiem”, działa naprawdę sprawnie, zapewnia dobre pokrycie mapy, wygodną obsługę i bardzo dużą bazę punktów POI z rozbudowanymi informacjami.

Wymagane stałe połączenie z Internetem dla jednych może być wadą, dla innych zaletą, za sprawą aktualizowanych na bieżąco informacji (w tym Community Traffic Online). Wierzymy jednak, że przynajmniej aspekt obciążenia dodatkowymi kosztami nie powinien praktycznie nikogo dziś trapić. W końcu dziś niemal każdy z nas korzysta z ciągle taniejących pakietów internetowych (bez których Android traci na wartości), a dane pobierane przez NaviExpert i tak są śladowej ilości.

05

Cennik planów abonamentowych znajduje się na stronie NaviExpert:

cennik
https://pay.naviexpert.com/order/

Jak wspominaliśmy na początku, producent stosunkowo często tworzy interesujące promocje dla nowych i stałych użytkowników nawigacji. Niemniej jednak standardowe ceny też ciężko uznać za wysokie. Naszym zdaniem, za taką gamę funkcji i jakość wykonania aplikacji – warto.

Najważniejsze są jednak wrażenia osobiste, każdy z Was oczekuje po nawigacji czegoś innego. Dlatego z NaviExpert możecie korzystać przez 7 dni za darmo i sami się przekonać czy to aplikacja dla Was. Program ściągniecie za darmo z tej strony http://getne.pl/ – przypominamy też, że funkcja wybierania głosowego również jest możliwa do przetestowania w ramach bezpłatnego okresu.

Jaki jest dokładnie NaviExpert? Nie przekonacie się, póki nie sprawdzicie sami, my jednak zdecydowanie go polecamy i wierzymy, że z każdą kolejną aktualizacją aplikacji nawigacja będzie spisywać się jeszcze lepiej.

Sprawdź najnowsze wpisy