ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Android dla zielonych #3 – wykorzystaj potencjał Google Maps!

Autor: Dawid Przewoźnik Kategoria: Artykuły
android-dla-zielonych

To już trzecia odsłona poradnika dla zielonych fanów robocika. W tym wydaniu zajmiemy się Mapami Google i rzeczami, które pomogą nam w ich obsłudze. Jak nasz smartfon może stać się wspaniałym towarzyszem wszelkich wypraw? Zapraszam do lektury!

Google Maps

Mapy, bo taka nazwa przeważnie figuruje na liście aplikacji, to głównie satelitarne obrazy naszej okolicy oraz dowolnych miejsc, które chcemy wyszukać. Warto wiedzieć, że odpowiednie działanie wymaga połączenia z internetem, więc musimy zaopatrzyć się w pakiet jeśli chcemy korzystać z Google Maps w terenie. Po pierwszym uruchomieniu apki wita nas ekran, gdzie musimy zaakceptować regulamin, którego w praktyce i tak nikt nie czyta. Później kolejny ekran dotyczący zgody na zapisywanie lokalizacji. Tak, wujek Google śledzi nas na każdym kroku.

Screenshot_2014-03-12-19-45-44

Po tym cieszącym oko każdego użytkownika wprowadzeniu wreszcie przechodzimy do właściwej mapy, której pokazanie wymaga od nas aktywnego GPSa. Obsługa interfejsu jest intuicyjna, a nawigacja po nim dziecinnie prosta.

Screenshot_2014-03-12-19-47-23

Na górze ekranu widać wyszukiwarkę, gdzie możemy wpisać adres czy miasto, aby znaleźć interesujące nas miejsce. Gdy cel zostanie znaleziony dostaniemy informację o odległości, numerze telefonu czy opinie innych użytkowników. Mapy wyliczają także przewidywany czas potrzebny do przebycia drogi z punktu A do B w zależności od tego czym pokonamy trasę. Obok ikonka strzałki przenosi nas do bardziej szczegółowych opcji jak wybranie środka transportu, którym będziemy się przemieszczać do celu.

Screenshot_2014-03-12-20-12-01

Kolejno, ludzik daje nam dostęp do osobistego profilu gdzie ustawiamy adres domowy czy pracę.

Screenshot_2014-03-12-20-25-35

Po kliknięciu „celownika” w prawym dolnym rogu automatycznie ustawiamy się zgodnie z aktualną pozycją na mapie.

Screenshot_2014-03-12-20-26-23

Po kliknięciu przycisku opcji lub małego znacznika w lewym dolnym rogu otwiera nam się kilka przydatnych dodatków.

Screenshot_2014-03-12-20-30-19

Natężenie ruchu oraz transport publiczny posiadają wiadome znaczenie. Ciekawe są „Trasy rowerowe”, które zaznaczają aktualne trakty dla fanów dwóch kółek. Możemy także włączyć widok satelitarny lub przenieść się do Google Earth jeśli mamy odpowiednią aplikację. W „Ustawieniach” zmieniamy lokalizację, adresy czy jednostki odległości.

Google Maps przydaje się szczególnie gdy wiemy gdzie chcemy dotrzeć, ale nie mamy pojęcia jaką drogą podążyć. Apka posiada też funkcję znajdywania określonych lokali i innych obiektów co pomoże nam w obcym mieście. Warto korzystać z Map z powodu prostoty obsługi, dokładności i funkcjonalności. Jedyną wadą jest to, że musimy posiadać stałe połączenie z internetem, aby cieszyć się z działania aplikacji.

Google Earth

Google Earth to bardzo ciekawa aplikacja, dzięki której dosłownie poznamy świat bez wychodzenia z domu. Po pobraniu ze Sklepu Play i uruchomieniu naszym oczom ukazuje się samouczek pomagający stawiać pierwsze kroki w nawigacji.

Screenshot_2014-03-12-20-52-59

Ekran główny to nasza aktualna pozycja na mapie wraz ze zdjęciami z okolicy. Przybliżając określony obszar, zyskamy dostęp do najbliższych miejsc oraz lokali bądź budynków użyteczności publicznej. Na górze mamy możliwość wyszukania dowolnej lokalizacji oraz ustawienia się zgodnie z kierunkiem północnym.

Screenshot_2014-03-13-19-04-50

Otwierając opcje, znajdziemy w nich warstwy, które mogą być nakładane na mapę, aby ułatwić wyszukiwanie konkretnych miejsc.

Screenshot_2014-03-13-19-26-30

W „Ustawieniach” zmieniamy m.in jakość wyświetlanego obrazu, rozmiar tekstu czy ikony.

Screenshot_2014-03-13-19-35-32

Ta prosta w obsłudze apka jest bardziej ciekawostką niż niezbędnym dodatkiem. Nie zmienia to faktu, że poruszanie się po mapach może być bardzo interesujące, a przecież podróże kształcą!

W jaki sposób Wy używacie Google Maps bądź Google Earth? Czy są one dla Was ważne? Piszcie!

Sprawdź najnowsze wpisy