iPadOS mysz

iPad wreszcie ze wsparciem dla myszy. Jak to działa na iPadOS?

Artykuły

Wsparcie dla myszy dotarło w końcu na iPada oraz co ciekawe także do iPhone’a. Choć z tej drugiej opcji raczej niewielu skorzysta. Od momentu pojawienia się iPadów Pro, które pod względem hardware mogą mierzyć się z komputerami taka opcja była coraz bardziej potrzebna. Apple coraz bardziej wyróżnia tablety od smartfonów pod względem oprogramowania. Największą zmianę jednak zobaczyliśmy w tym roku. iPadOS dość mocno oddziela się od iOS, choć oczywiście obydwa systemy dalej sporo łączy. Jednak wreszcie otrzymaliśmy funkcje właściwe tylko dla iPadów, takie jak nowy ekran główny, przeprojektowaną wielozadaniowość czy mocno ulepszoną opcję otwierania wielu okien. iPad może też stać się dodatkowym monitorem dla komputera Mac z systemem macOS Catalina. Na czerwcowej konferencji otwierającej WWDC, Amerykanie niezbyt chwalili się wsparciem dla myszy, ale jednak ono się pojawiło. Jak można było spodziewać się po firmie z Cupertino, rozwiązanie nie jest tak oczywiste. Ustawienia tej opcji ukryte są w iPadOS oraz iOS 13 dość głęboko. Możemy podłączyć zarówno mysz Bluetooth jak i za pomocą kabla i odpowiedniej przejściówki. 

Zobacz także: Nokia Ion Mini – na sprzedaż prototyp z Androidem sprzed czasów Microsoftu

Nie przegap
Nie pozwól, by cię inwigilowano – zainwestuj w VPN!
polacy internet
Żyjemy w czasach, w których słowa „prywatność” i „internet” niekoniecznie idą w parze. W Sieci jesteśmy obserwowani cały czas, co oczywiście nie oznacza, że musimy się na to godzić. Są bowiem rozwiązania, które pozwalają ukryć swoją prawdziwą tożsamość w internecie i tym samym utrudnić osobom trzecim podglądanie naszych zachowań. Niewiele osób wie, że kilka lat temu […]

Jak skonfigurować mysz na iPadOS?

Najlepszą opcją konfiguracji myszy jest Bluetooth. Jest wygodny, szybki, stosunkowo stabilny i prosty do konfiguracji. Opcja działa z większością kompatybilnych myszy. Potrzebujemy oczywiście oprogramowania iPadOS lub iOS 13. Obecnie dostępne jest ono w wersji beta. Zanim zaczniemy, musimy upewnić się, że funkcja Bluetooth jest włączona, a mysz jest odłączona od innych urządzeń. 

 1. Otwieramy aplikację Ustawienia.
 2. Przewijamy w dół do opcji Dostępność.
 3. Wybieramy opcję Dotyk, na górze pojawi się opcja Assistive Touch.
 4. Uruchamiamy Assistive Touch przełącznikiem u góry.
 5. Przewijamy w doł szukając opcji Urządzenia wskazujące.
 6. Naciskamy Urządzenia Bluetooth.
 7. Ustawiamy w naszej myszy tryb parowania Bluetooth. W niektórych wypadkach musimy podać kod PIN. Wpisujemy wtedy 0000.
 8. Mysz jest gotowa do użytku.

Jak skonfigurować mysz przewodową na iPadOS?

Na iPadzie możemy korzystać również z akcesorium przewodowego. Konfiguracja jest jednak zdecydowanie mniej wygodna i przejrzysta. Spodziewany problem to trudności z podłączeniem czegokolwiek poza zwykłą myszą laserową poniżej iPada Pro. Jest bardzo duża szansa na pojawienie się komunikatu o zbyt wysokim poborze energii przez mysz. Poza tym będziemy musieli zaopatrzyć się w dodatkowe akcesorium jakim jest adapter USB-C do USB-A za 39 złotych w przypadku iPada Pro w najnowszej wersji. Z pozostałymi modelami nie pójdzie nam tak łatwo. Konieczna jest przejściówka ze złącza Lightning na USB-A. Kosztuje ona w sklepie Apple 149 złotych i na ten moment, oficjalnie umożliwia tylko podłączenie aparatu fotograficznego. Po podłączeniu sprzętu musimy przejść przez kilka kroków.

 1. Otwieramy aplikację Ustawienia.
 2. Przewijamy w dół do opcji Dostępność.
 3. Wybieramy opcję Dotyk, na górze pojawi się opcja Assistive Touch.
 4. Uruchamiamy Assistive Touch przełącznikiem u góry.
 5. Podłączamy mysz do iPada. Od razu jest gotowa do użytku. 

iPadOS i kalibracja myszy

Nie należy oczekiwać, że mysz będzie działać tak, jak podczas pracy na komputerze Mac lub PC. Możemy przesuwać kursor po podłączeniu, ale sam kursor jest dużym, szarym okręgiem, który ma naśladować odcisk palca. Nie jest możliwe uzyskanie tej samej precyzji, jaką otrzymamy za pomocą kursora na pulpicie i wymaga to praktyki. Domyślnie okrągłe menu AssistiveTouch pozostaje na ekranie, gdy ta opcja jest aktywna Chociaż można je przesuwać palcem po ekranie. Domyślnie aktywujemy menu AssistiveTouch, klikając prawym przyciskiem myszy. Aby ukryć menu, możesz przejść do Ustawienia > Dostępność > Dotknij > AssistiveTouch i odznacz Zawsze pokazuj menu . Pod warunkiem, że nie zmienimy ustawień, zawsze pojawi się ponownie po kliknięciu prawym przyciskiem myszy. Jest wiele innych rzeczy do których trzeba się przyzwyczaić. Nie możemy na przykład po prostu stuknąć i wybrać tekstu tak, jak zwykłą myszą. Zamiast tego klikamy dwukrotnie słowo lewym przyciskiem myszy i przeciągamy przełącznik, aby podświetlić resztę zaznaczenia.

iPadOS i dostosowanie opcji

Musimy przejść do opcji Ustawienia > Dostępność > Dotknij > AssistiveTouch i przewinąć w dół do Szybkości śledzenia . Zobaczymy tam pasek, który możemy dostosować według swoich potrzeb. Możemy też nieco zmienić przyciski myszy. Przechodzimy do Ustawienia > Dostępność > Dotknij > AssistiveTouch > Urządzenia wskazujące, a następnie wybieramy podłączoną mysz.

Źródło: Macworld


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x