ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
bardzo wolne ładowanie telefonu bateria

Bardzo wolne ładowanie telefonu – co robić?

Autor: Jędrzej Markiewicz Kategoria: Artykuły

Bardzo wolne ładowanie telefonu to powszechny problem i do tego niezwykle uciążliwy. Przyczyn takiej sytuacji może być naprawdę masa i  trudno jest od razu poradzić sobie z tym tematem samemu. Dlatego też przychodzimy z pomocą i postaramy się przejść przez wszystkie możliwe przyczyny usterki, a także na każdą z nich znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Rozpoczniemy od tych najbardziej podstawowych, których wystąpienie powinno nas cieszyć. Ich wyeliminowanie nie będzie się wiązało z wygórowanymi kosztami. Są to problemy najczęściej występujące i najprostsze do sprawdzenia przed udaniem się do serwisu. Jeśli więc Wasz telefon zaczął się dziwnie zachowywać podczas ładowania, przejdźmy wspólnie przez wszystkie możliwe przyczyny.

Bardzo wolne ładowanie telefonu — przyczyny

Bardzo wolne ładowanie telefonu przez słaby lub zepsuty kabel/adapter

Oczywistym winowajcą najczęściej wydaje się kabel. Przed pochopnym stwierdzeniem, że pada nam bateria w telefonie lub mamy jakieś poważne uszkodzenia, warto przyjrzeć się akcesoriom. Najlepiej też przeczyścić przed jakimikolwiek działaniami port ładowania oraz wtyczkę. Można to zrobić przy pomocy szczotki z krótkim włosiem oraz płynu do bezpiecznego czyszczenia elektroniki. Zabraniam grzebania z kablem przy gnieździe USB. Jeśli ładowarka raz ładuje, a raz nie, to rozwiązaniem nie jest układanie telefonu w odpowiednim miejscu z wygiętym na miliony sposobów kablem. Naturalnie często taka metoda zadziała i telefon uda nam się naładować jeszcze wiele razy. Jeśli jednak nie zależy nam na szybkim poluzowaniu, a w efekcie nawet zepsuciu gniazda ładowania, powinniśmy od razu porzucić takie pomysły. Rozumiem też, że taka konieczność może wystąpić, jeśli nagle potrzebujemy naładować telefon, ale nie stosujmy tego rozwiązania, jeśli mamy możliwość zająć się sprawą na poważnie.

Bardzo wolne ładowanie telefonu z powodu kabla lub kostki (adaptera) można łatwo sprawdzić na dwa sposoby. Pierwszy z nich to metoda prób i błędów. Jeżeli mamy przy sobie inny kabel oraz adapter, od razu powinniśmy sprawdzić, czy na takich akcesoriach problem dalej występuje. Niestety, często posiadamy tylko jeden zestaw ładujący albo nie jesteśmy przekonani co do sprawności innych ładowarek. Wtedy też powinniśmy zastosować metodę profesjonalną.

Amperomierz/Woltomierz

bardzo wolne ładowanie telefonu amperomierz

W Internecie na popularnych serwisach aukcyjnych możemy dostać Amperomierz za 15-20 zł. Jeśli nie chcemy wydatków, możemy spróbować także aplikacji Ampere, dostępnej na Androida lub iOS (na iOS płatny!). Aplikacja jednak nigdy nie zastąpi nam pomiaru prawdziwego amperomierza i może wskazywać błędne wartości. Przy pomocy fizycznego urządzenia możemy sprawdzić natężenie (w Amperach, A) oraz napięcie elektryczne (w Woltach, V). W zdecydowanej większości przypadków skupiać będziemy się na tym pierwszym pomiarze, dlatego, że napięcie powinno być niezmienne (jeśli mamy sprawne gniazdo prądu i adapter). Po podłączeniu amperomierza do dwóch różnych ładowarek wyniki mogą się drastycznie różnić. Oznaczać to będzie, że poszczególne akcesoria różnią się natężeniem (a więc tempem ładowania) lub jedno z nich jest uszkodzone.

Jeżeli posiadamy oryginalny kabel oraz adapter danego producenta, dostęp do takich informacji jak max. Output A oraz V posiadamy na adapterze oraz w instrukcji telefonu. Zwykle w nowszych modelach wartości te nie spadają poniżej 5 V i 2 A. Oczywiście amperomierz podłączony do takiego zestawu nie wskaże idealnie 5 V, 2 A ze względu na napotykany opór. Ładowarka nie jest w stanie często dostarczyć do urządzenia maksymalnej mocy. Tym bardziej, jeżeli właśnie na drodze stoi na przykład amperomierz. Jednakże wyniki nieco niższe od maksymalnych dla danej ładowarki są jak najbardziej satysfakcjonujące.

W przypadku, kiedy amperomierz wskazuje wartości zdecydowanie mniejsze, niż powinien lub wartości drastycznie się zmieniają, przyczyną usterki będzie adapter lub kabel. Jeżeli dalej mamy gwarancję na akcesoria do telefonu (zwykle niestety tylko 6 miesięcy), warto od razu oddać ładowarkę do serwisu. Jeżeli korzystamy z nieoryginalnej ładowarki, dobrze jest sprawdzić jej maksymalne wartości. To nie tak, że nieoryginalna ładowarka musi być zła — trzeba się po prostu upewnić co do jej funkcjonalności. Kabel za 3 zł nie może być dobry. Jeśli jesteśmy pewni co do tego, że ładowarka powinna dawać z siebie więcej, niż daje, problemów należy szukać gdzie indziej.

Bardzo wolne ładowanie telefonu i szybkie rozładowywanie

bardzo wolne ładowanie telefonu bateria rozładowuje

Jeżeli oprócz tego, że bateria bardzo wolno ładuje telefon, szybko się także rozładowuje, problem może nie tkwić w ładowarce. Wtedy warto pomyśleć o tym, czy nie posiadamy jakiejś aplikacji, która drenuje naszą baterię. Drenaż polega najczęściej na stuprocentowym zużyciu CPU, co w konsekwencji może nam uniemożliwić sprawne ładowanie telefonu. Jeśli takie aplikacje działają w tle w połączeniu z aktywnym, jasnym wyświetlaczem, efektowne ładowanie może być niemożliwe. W fabrycznie zainstalowanych ROM-ach raczej ciężko jest zainstalować taką apkę, która powodowałaby drenaż baterii. To najczęściej niestety problem Custom ROM-ów, które w wielu przypadkach są niezoptymalizowane w stu procentach. Warto upewnić się, czy twórca takiego ROM-u nie ostrzegał przed jakimś elementem systemu, który dalej wymaga poprawy ze względu na właśnie drenaż baterii.

Zajrzyj na nasze forum: Nagłe wolne ŁADOWANIE telefonu, problem z telefonem

W przypadku sprzętu od Apple warto sprawdzić, z jakiego roku pochodzi nasz telefon. Niestety świadome i celowe obniżanie pracy na jednym ładowaniu w iPhonach jest faktem. Po paru latach od premiery firma stosuje nakładki na oprogramowanie, które nieznacznie spowalnia urządzenie i drenuje baterię, by działała krócej. Dowodów na takie praktyki Apple jest masa.

Zobacz też: Afera roku! Apple przyznało się do celowego spowalniania smartfonów!

W przypadku, gdy jesteśmy przekonani, że szybkie rozładowywanie telefonu nie wynika z drenażu aplikacji, przyczyną może być niestety zużyta/zepsuta bateria. Jeśli zauważyliśmy znaczący spadek w cyklu życia telefonu na jednym ładowaniu, prawdopodobnie bateria się wyczerpuje i konieczna będzie jej wymiana. Niestety część producentów daje wciąż tylko 6 miesięcy gwarancji na akcesoria, do których zalicza również baterię. Coraz częstszą praktyką jednak jest udzielanie dwuletniej gwarancji na telefony z niewymienialną baterią. Warto w takiej sytuacji oddać telefon na gwarancję i poprosić o wymianę.

Bardzo wolne ładowanie telefonu – usterka płyty głównej lub gniazda

bardzo wolne ładowanie telefonu iphone bateria

Bardzo wolne ładowanie telefonu może też niestety wynikać z powodu uszkodzenia gniazda lub – co gorsza – całego modułu ładowania. To najbardziej czarny scenariusz i w tym przypadku musimy liczyć się ze sporymi kosztami.  Z mojego doświadczenia, serwisy bardzo niechętnie naprawiają takie usterki na gwarancji. Często trzeba walczyć o swoje, ponieważ diagnoza takiego serwisu może zakładać nieumiejętne korzystanie z telefonu i usterkę z winy użytkownika. Wtedy, bez specjalnego ubezpieczenia na telefon, które gwarantuje nam wymianę sprzętu bez względu na to, co się z nim dzieje, nie uzyskamy takiej naprawy za darmo. Jeżeli jednak jesteśmy pewni, że wina nie leży po naszej stronie (nigdy nie zalaliśmy telefonu, zawsze podpinaliśmy ładowarkę poprawnie, telefon raczej nie wita się z podłogą zbyt często), polecam powalczyć — może serwis odpuści i wykona nam naprawę na gwarancji.

Często jednak niestety wina leży po naszej stronie. Telefon ma wyraźne ślady po upadkach, mamy pękniętą obudowę/wyświetlacz lub podczas diagnozy udowodniono ślady po zalaniu, a telefon nie jest wodoodporny. W takim wypadku należy udać się do jak najbardziej zaufanego serwisu, który oceni, jak poważne jest uszkodzenie. Wymiana samego gniazda ładowania nie jest zbyt wygórowanym kosztem, przy założeniu, że telefon jest rozbieralny w dość prosty sposób. W przypadku telefonów wodoodpornych, niestety nawet wymiana samego gniazda może oznaczać spore koszty — jeśli telefon dalej ma być wodoodporny.

Zajrzyj na nasze forum: Bardzo powolne ładowanie baterii

W przypadku uszkodzenia całego modułu ładowania, mamy już do czynienia z uszkodzeniami płyty głównej. A to często wiąże się z koniecznością wymiany płyty głównej na nową. Najczęściej serwis nie podejmuje się naprawy tak delikatnej i skomplikowanej elektroniki. Jeżeli serwis postawił nad naszym urządzeniem krzyżyk, warto oczywiście upewnić się w innym, czy naprawdę nic nie da się zrobić. Istnieją firmy, które wykonują diagnozę usterki za darmo — i polecam z takich usług korzystać.

A gdy jesteśmy pewni, że bez wymiany płyty głównej się nie obejdzie? Wtedy trzeba zrobić sobie szczerą kalkulację, czy naprawa takiego urządzenia ma jeszcze sens. Często wymiana płyty głównej kosztuje tyle lub nieco mniej niż nowy telefon ze średniej półki. Może warto wtedy rozważyć wymianę telefonu na nowy?

Sprawdź najnowsze wpisy