Ciemny motyw to udogodnienie, którego od wielu lat pragnie wielu użytkowników systemu Google’a. Z uwagi na to, że wraz z Androidem Q zbliża się ono do nas wielkimi krokami, to firmy zaczęły już pracować nad ciemnymi wersjami swoich aplikacji. Jedną z nich jest samo Google, czyli korporacja, która od dawna zajmuje się rozwojem naszego ulubionego systemu mobilnego. Niestety programy, które przez giganta z Mountain View zaktualizowane zostały do wersji kompatybilnej wyglądem z Androidem Q, mają duży problem. Okazuje się, że wszystkie z nich są zupełnie nieprzemyślane.

Ciemny motyw od Google nie jest tak naprawdę czarnym motywem

Ciemny motyw to funkcja, która może przydać się szczególnie użytkownikom, którzy ze swoich smartfonów korzystają w godzinach nocnych – szaro-czarna kolorystyka jest wtedy dużo bardziej przyjemna dla naszych oczu niż niesamowicie jasne, białe tło. Nie powinniśmy jednak zapominać również o tym, że ciemny tryb może pomóc nam wydłużyć czas działania urządzenia na jednym naładowaniu akumulatora – smartfony wyposażone w wyświetlacze OLED nie podświetlają pikseli w momencie, gdy mają one wyświetlać czarny kolor, a to pozwala zaoszczędzić ogromną ilość energii. Niestety w tym momencie dochodzimy do jednego z głównych problemów aplikacji Google’a – ich ciemny tryb wcale nie jest czarny. 

Zobacz też: FedEx się tłumaczy – afera z Huawei to tylko błąd.

Większość aplikacji rozwijanych przez giganta z Mountain View ciemnym trybem nazywa interfejs, który składa się z szarych barw. Owszem, może on być przyjemny dla oczu, jednak nie oszczędza baterii tak dobrze, jak robią to w pełni czarne programy. Co ciekawe niektóre aplikacje Google’a zaimplementowały już czarny motyw (np. klawiatura Gboard) – dlaczego zatem ta funkcja nie może trafić także do reszty projektów? To pozostaje niewiadomą. Pamiętajmy również, że konkurencja nie śpi – firma Apple zapowiedziała już dodanie czarnego trybu do systemu iOS 13, który działał będzie w większości programów.

Jak włączyć ciemny motyw? W każdej aplikacji robi się to inaczej…

google keep notatki ciemny motyw

Kolejnym problemem aplikacji od Google’a z ciemnym motywem jest fakt, że wszystkie z nich działają inaczej. W każdym programie, opcji, która pozwoli na włączenie takiego trybu, należy szukać w innym miejscu. Co najgorsze, posiadają one także różne nazwy – w jednej aplikacji możemy włączyć „ciemny motyw”, podczas gdy w innej będzie to „tryb nocny”. Tę nieścisłość można wyjaśnić w prosty sposób – nad programami giganta z Mountain View pracuje równolegle wiele różnych zespołów, więc każdy z nich może wybrać inną terminologię. Przyznajcie jednak, że przydałaby się pewna jednolitość, ponieważ w tym momencie ustawienia aplikacji mogą być mylące, szczególnie dla osób, które dopiero co sprawiły sobie smartfona z systemem Android.

A jakie jest Wasze zdanie na temat programów od Google’a z ciemnym trybem? Czy zmienilibyście coś w nich? Dajcie znać w komentarzach – być może wywiąże się jakaś ciekawa dyskusja!

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Michał Derej

Pasjonat technologii mobilnych, wielki fan Androida. Student informatyki na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Były moderator jednego z największych forów ogólnotematycznych w Polsce. Od kilku lat blogger.