ciemny motyw aplikacje

Wszystkie aplikacje z ciemnym motywem od Google są nieprzemyślane. Dlaczego?

Artykuły

Ciemny motyw to udogodnienie, którego od wielu lat pragnie wielu użytkowników systemu Google’a. Z uwagi na to, że wraz z Androidem Q zbliża się ono do nas wielkimi krokami, to firmy zaczęły już pracować nad ciemnymi wersjami swoich aplikacji. Jedną z nich jest samo Google, czyli korporacja, która od dawna zajmuje się rozwojem naszego ulubionego systemu mobilnego. Niestety programy, które przez giganta z Mountain View zaktualizowane zostały do wersji kompatybilnej wyglądem z Androidem Q, mają duży problem. Okazuje się, że wszystkie z nich są zupełnie nieprzemyślane.

Ciemny motyw od Google nie jest tak naprawdę czarnym motywem

Nie przegap
Co oznacza dla programisty brak usług Google?
jedna aplikacja gms hms jak to zrobic programowanie
Na pewno wielu z Was zwróciła dziś uwagę na premierę smartfonów Huawei z serii P40. Właśnie ruszyła ich przedsprzedaż, a to oznacza, że już niedługo do pierwszych użytkowników trafią flagowe smartfony inne niż te, do których się przyzwyczailiśmy. Największa różnica polega na tym, że brak w nich usług Google. Zamiast w Google Mobile Services (GMS) będą wyposażone […]

Ciemny motyw to funkcja, która może przydać się szczególnie użytkownikom, którzy ze swoich smartfonów korzystają w godzinach nocnych – szaro-czarna kolorystyka jest wtedy dużo bardziej przyjemna dla naszych oczu niż niesamowicie jasne, białe tło. Nie powinniśmy jednak zapominać również o tym, że ciemny tryb może pomóc nam wydłużyć czas działania urządzenia na jednym naładowaniu akumulatora – smartfony wyposażone w wyświetlacze OLED nie podświetlają pikseli w momencie, gdy mają one wyświetlać czarny kolor, a to pozwala zaoszczędzić ogromną ilość energii. Niestety w tym momencie dochodzimy do jednego z głównych problemów aplikacji Google’a – ich ciemny tryb wcale nie jest czarny. 

Zobacz też: FedEx się tłumaczy – afera z Huawei to tylko błąd.

Większość aplikacji rozwijanych przez giganta z Mountain View ciemnym trybem nazywa interfejs, który składa się z szarych barw. Owszem, może on być przyjemny dla oczu, jednak nie oszczędza baterii tak dobrze, jak robią to w pełni czarne programy. Co ciekawe niektóre aplikacje Google’a zaimplementowały już czarny motyw (np. klawiatura Gboard) – dlaczego zatem ta funkcja nie może trafić także do reszty projektów? To pozostaje niewiadomą. Pamiętajmy również, że konkurencja nie śpi – firma Apple zapowiedziała już dodanie czarnego trybu do systemu iOS 13, który działał będzie w większości programów.

Jak włączyć ciemny motyw? W każdej aplikacji robi się to inaczej…

google keep notatki ciemny motyw

Kolejnym problemem aplikacji od Google’a z ciemnym motywem jest fakt, że wszystkie z nich działają inaczej. W każdym programie, opcji, która pozwoli na włączenie takiego trybu, należy szukać w innym miejscu. Co najgorsze, posiadają one także różne nazwy – w jednej aplikacji możemy włączyć „ciemny motyw”, podczas gdy w innej będzie to „tryb nocny”. Tę nieścisłość można wyjaśnić w prosty sposób – nad programami giganta z Mountain View pracuje równolegle wiele różnych zespołów, więc każdy z nich może wybrać inną terminologię. Przyznajcie jednak, że przydałaby się pewna jednolitość, ponieważ w tym momencie ustawienia aplikacji mogą być mylące, szczególnie dla osób, które dopiero co sprawiły sobie smartfona z systemem Android.

A jakie jest Wasze zdanie na temat programów od Google’a z ciemnym trybem? Czy zmienilibyście coś w nich? Dajcie znać w komentarzach – być może wywiąże się jakaś ciekawa dyskusja!


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x