Pierwszy iPad zadebiutował w 2010 roku. Od tego czasu tablety stały się niezwykle ważną odnogą biznesu Apple. W ostatnim czasie nawet na przekór konkurentom, którzy zmagają się z wieloma kryzysami. iPady sprzedają się znowu świetnie. Pomaga w tym na pewno spore portfolio produktów – od najtańszego iPada z ekranem 9,7-cala, poprzez iPada mini, nowego iPada Air, po iPada Pro w dwóch wielkościach. W tym roku cała gama urządzeń zyska kolejne potężne narzędzie. Będzie nim własny system operacyjny – iPadOS, będący mocno zmienioną wersją iOS. Oprogramowanie umożliwi zdecydowanie lepsze wykorzystanie potencjału drzemiącego w tych urządzeniach. Chodzi między innymi o hardware w iPadach Pro. 

Zobacz także: Project Catalyst – Apple połączy komputery Mac i iPada

Safari w iPadOS – wreszcie zmiany!

Nie oszukujmy się, mimo setek tysięcy aplikacji w App Store, to przeglądarka internetowa jest najważniejszym elementem systemu. Jednak od samego debiutu iPada, systemowe narzędzie w postaci Safari dawało nam dokładnie takie doświadczenie jak to znane z iPhone’a. W pewnym sensie tablet firmy z Cupertino był większą wersją smartfona. Wyświetlanie mobilnych wersji przeglądanych stron, nie było nigdy dla nas komfortowe na dużym ekranie. Czasem po prostu nie widać na nich kluczowych elementów interfejsu, do których możemy uzyskać dostęp za pomocą pełnej wersji. Jednak w końcu Apple wprowadza w iPadOS wyczekiwaną zmianę – Safari będzie otwierało strony w desktopowym trybie. iPad dzięki temu stanie się realną alternatywą dla komputera.

Safari iPadOS

Safari w iPadOS – tryb desktopowy

Użytkownicy iPadów wreszcie otrzymają dokładnie taki widok jak na komputerach z macOS. Dzięki temu niektóre opcje zostaną odwrócone. Zamiast „poproś o witrynę pełną”, zobaczymy „poproś o witrynę w trybie mobilnym”. Apple zoptymalizowało też i poddało zmianom cały interfejs. Mamy mieć tak samo łatwą możliwość interakcji za pomocą dotyku, jak w przypadku myszy. Tej ostatniej z resztą będziemy mogli używać w przypadku najnowszego oprogramowania. Jednak firma z Cupertino nie robi zbyt wiele, żeby reklamować tę funkcję. Przeglądanie w trybie desktopowym eliminuje wiele frustracji. Interfejsy Gmaila, Kalendarza Google czy YouTube działają teraz tak samo jak na komputerach Mac. Dokumenty Google funkcjonują zdecydowanie lepiej niż w przypadku dedykowanej aplikacji i oferują niedostępne tam opcje. Safari dalej nie obsługuje Adobe Flash, z tych samych powodów, które 10 lat temu ogłosił Steve Jobs. W tej kwestii na pewno nic się nie zmieni.

Safari w iPadOS – menedżer pobierania

Sprawienie by Safari na iPadzie wyglądało jak to na komputerze Mac to jedno. Jednak aby działało to osobna, trudniejsza kwestia… Nowy system realizuje to choćby za pomocą menedżera pobierania, wcześniej niedostępnego. To bliźniak rozwiązania znanego z macOS. Możemy tam wyświetlić listę aktualnie pobieranych plików, anulować trwające pobieranie czy wznowić je później. Pliki umieszczone są w folderze Pobrane. Naciśnięcie ikony przeniesie nas do iCloud Drive. Jednak można to zmienić  i zapisywać pliki w wybranym miejscu na iPadzie. Dostęp tam będzie możliwy poprzez aplikację Pliki. Wraz z obsługą pamięci USB iPad znacznie się zmieni.

Safari iPadOS

Safari w iPadOS – skróty klawiaturowe

Jedną z najlepszych rzeczy w systemie macOS są skróty klawiaturowe. Teraz będzie to możliwe także na tabletach Apple. Oczywiście niezbędna jest do tego fizyczna klawiatura, taka jak Smart Keyboard czy inne rozwiązanie działające na Bluetooth. Do wyboru będziemy mieli 30 skrótów, wiele z nich pokazano podczas konferencji otwierającej WWDC. To między innymi:

 • Użyj domyślnego rozmiaru czcionki w trybie Reader (0-0).
 • Otwórz link w tle (⌘-stuknij).
 • Przełącz pobieranie (Option).
 • Otwórz link w nowym oknie (⌘-Option-dotknij).
 • Znajdź (⌘-E).
 • Wyślij stronę za pomocą poczty e-mail (⌘-I).
 • Otwórz link w nowej karcie (⌘-Shift-stuknij).
 • Zmniejsz rozmiar tekstu w trybie Reader (⌘—).
 • Powiększ (⌘+).
 • Pomniejsz (⌘—).
 • Zapisz stronę internetową (⌘-S).
 • Zwiększ rozmiar tekstu czytnika (⌘- +)
 • Pobierz plik (Option-tap).
 • Dodaj link do listy czytelnia (Shift-dotknij).
 • Zamknij inne karty (Option-Option-W).
 • Przewiń ekran (klawisze strzałek).
 • Wklej bez formatowania (⌘-Shift-Option-V).
 • Nowa karta prywatna (⌘-Shift-N).
 • Rzeczywisty rozmiar (⌘-0).
 • Otwórz wyszukiwanie (⌘-Return).
 • Przełącz zakładki (⌘-Alt-1).

Safari w iPadOS – nowa wielozadaniowość

Jedną z najlepszych, nowych funkcji iPada jest to, że pozwala teraz korzystać z dwóch wersji tej samej aplikacji w widoku podzielonym. Możemy mieć wiele okien Split View z tą samą otwartą aplikacją. Będzie to szczególnie przydatne w przypadku przeglądania Safari w nowym trybie desktopowym. Jeśli autor ma jedną stronę Safari otwartą po lewej stronie ekranu, może otworzyć inną stronę Safari po prawej stronie za pomocą na przykład Dokumentów Google. Podobnie będzie w stanie sparować strony Safari z innymi aplikacjami, takimi jak Notatki lub iA Writer, w wielu oknach Split View, które będą widoczne w Exposé. Imponujące jest to, że Safari w iPadOS zapewnia również dostęp do pełnego zakresu opcji paska narzędzi w trybie Split View. Eliminuje to poprzednie problemy z działaniem czy wydajnością. 

Safari w iPadOS – nowe opcje paska narzędzi

Oprócz menedżera pobierania, iPadOS wprowadza kilka innych ulepszeń paska narzędzi. Na przykład, zobaczymy ikonę „AA”, która po naciśnięciu, daje opcje zmiany rozmiaru tekstu strony internetowej. To jednak nie wszystko. Zobaczymy też opcję uruchomienia mobilnej wersji strony internetowej lub poręczne przełączenie na przejście do widoku Reader. Możemy także ukryć pasek narzędzi.

Safari w iPadOS – zmiana rozmiaru zdjęć

Przez lata byliśmy w stanie zmienić rozmiar zdjęć, które przesyłamy do aplikacji Mail. To dobry sposób na szybkie przesłanie prostego zdjęcia, kiedy nie chcemy obciążać transferu. Ewentualnie kiedy po prostu chcemy zrobić to szybko. Safari w iPadOS wreszcie umożliwi nam z poziomu przeglądarki zmianę rozmiaru.

Źródło: Macworld

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Nowak

Fan nowoczesnej architektury, zdrowego trybu życia i muzyki alternatywnej. Użytkownik sprzętu Apple.