Wielu obserwatorów spodziewało się, że Google ogłosi Google Fuchsia lub Google Andromeda – połączenie swoich systemów operacyjnych Chrome i Android – w październiku 2017 r. Jednak takie wydarzenie nigdy nie miało miejsca, a fani czekający na alternatywę dla Androida obeszli się smakiem. Jedno jest pewne – Google wciąż rozwija platformę.

Czym jest Google Fuchsia?

W tej chwili wydaje się, że w Google istnieje podział na to, czym właściwie jest Fuchsia. Zespół pracujący nad nim twierdzi, że chce, aby Fuchsia była najlepszym systemem operacyjnym Google, działającym na wszystkich telefonach, tabletach, laptopach i urządzeniach inteligentnego domu – przywództwo Google wciąż odnosi się do niego jako eksperymentu. Oznacza to, że po prostu będziemy musieli poczekać i zobaczyć, co się stanie, i co zmaterializuje się z tego eksperymentu.

Google Fuchsia OS

Wiemy na pewno, że Google Fuchsia to hybrydowy system operacyjny, który wciąż jest w fazie rozwoju. Całość systemu Fuchsia OS składa się z dwóch odrębnych, ale połączonych interfejsów użytkownika: wewnętrznego zorientowanego na smartfony o nazwie kodowej „Armadillo” i tradycyjnego desktopowego interfejsu użytkownika zwanego „Capybara”.

Jak dotąd więcej wiadomo o mobilnej wersji Fuchsii niż tej przeznaczonej na laptopy, ale ArsTechnica była w stanie stanie uruchomić Fuchsię we wczesnym stanie na Google Pixelbook. Wygląda na to, że obie wersje powinny wspierać aplikacje na Androida, podobnie jak wiele Chromebooków w 2019 roku. Zatem kompatybilność wsteczna wydaje się być czymś, czego wcześni użytkownicy Fuchsii mogą z niecierpliwością oczekiwać.

Google Fuchsia – wygląd

Jak będzie wyglądać Google Fuchsia? Jeśli wreszcie ujrzy światło dzienne, będzie najlepszym systemem operacyjnym Google dla wszystkich rodzajów urządzeń. Nikt nie wie, jak dokładnie będzie wyglądać Google Fuchsia. Wiemy jednak, że Google Fuchsia obraca się wokół idei robienia wszystkiego, co chcesz z dowolnego urządzenia, które posiadasz. Widzimy nawet wskazówki dotyczące tego podejścia w ostatnich przedsięwzięciach Google, takich jak przenoszenie wiadomości Android i edytora wideo VR do szerokiej gamy sprzętu.

Google Fuchsia OS

W rzeczywistości Google Pixel Slate może rzeczywiście wskazywać, jak będzie wyglądać przyszłość Google Fuchsia. Nawet jeśli tablet nigdy nie uruchomi rodzącego się systemu operacyjnego i nie daje wskazówek na temat daty premiery, zapewnia pewne małżeństwo między systemem operacyjnym Chrome a systemem operacyjnym na urządzenia mobilne. Google zmienił interfejs użytkownika Chrome OS, aby był bardziej miły dla oka na tablecie – zbliżając go do zunifikowanego systemu operacyjnego w różnych rodzinach urządzeń. O tym, w jakim aspekcie odnosi się to do Fuchsii, dopiero się okaże, ale patrzymy na to jak na krok we właściwym kierunku.

Google Fuchsia na smartfony i komputery

Dzielenie systemu operacyjnego na dwa oddzielne interfejsy użytkownika oparte na sprzęcie, z którym jest używany, jest klasycznym ruchem zainspirowanym przez Microsoft. Windows 10 już skaluje się w zależności od tego, czy jest używany z komputerem stacjonarnym, telefonem (ech – to już chyba dawne czasy), tabletem lub konsolą do gier. W rzeczywistości jedynym unifikatorem systemu Windows 10 jest jądro, kod główny, który kontroluje większość systemu operacyjnego.

W przypadku Fuchsia to jądro jest znane jako „Cyrkon” i zostało opracowane w celu ciągłego uaktualniania. Oprócz tego, że jest bezpieczne od aplikacji, które mają do niego stały dostęp, dodając dodatkową warstwę bezpieczeństwa i eliminując sytuacje, w których aplikacje są niekompatybilne z updatem systemu operacyjnego.

Niezależnie od tego, czy jest to tryb mobilny, czy komputerowy, Fuchsia jest wypełniona Material Design, którego można znaleźć na produktach z systemem Android i Chrome OS. Cienie kładą duży nacisk na estetykę projektu, wykorzystując nowy renderer graficzny oparty na Vulkan, znany jako „Escher”. Rezultatem jest interfejs o większej głębi w porównaniu z tradycyjnie płaskimi systemami.

Google Fuchsia

Ponadto Fuchsia jest silnie skoncentrowana na interfejsie opartym na kartach, w którym każda otwierana aplikacja pojawia się wewnątrz jednej z tych kart – dodatkowo można umieścić wiele aplikacji w jednej karcie. To orientuje użytkownika wokół zadań, a nie aplikacji. Oczekuje się, że te programy będą wyglądać tak samo na różnych urządzeniach z powodu nowego wieloplatformowego środowiska tworzenia aplikacji mobilnych, opracowanego przez Google, znanego jako Flutter.

Fuchsia OS z Google Assistant

Poza tym Google Fuchsia kręci się wokół Google Assistant, który ma głębszy dostęp do Twoich aplikacji i informacji. Gigant pracuje nad rozwinięciem asystenta, aby zapewnić jeszcze więcej działań i wglądów. Google odniosło się do tych aplikacji i informacji jako „podmioty”, a wszystkie są dostępne dla Google Assistant w Fuchsia OS. Widzieliśmy nawet niedawne demo, które ilustruje, jak głęboko zakorzeniony jest Google Assistant w Fuchsii.

Uniwersalność i bezpieczeństwo Fuchsia OS

Wydaje się również, że Google zmieni sposób, w jaki gromadzi dane analityczne w Fuchsii. W systemie zobaczymy wdrożenie nowego programu analitycznego o nazwie „Cobalt”, który zgromadzi informacje na temat korzystania z aplikacji w platformie. Cobalt jest podobno częścią podejścia Google do bezpieczeństwa systemu operacyjnego, ale szyfrowanie nie zostało jeszcze opracowane.

Wreszcie Fuchsia chce być jak dotąd najlepszym systemem operacyjnym między urządzeniami. Aby to osiągnąć, Fuchsia używa nowego narzędzia znanego jako „Ledger”. Ledger po zalogowaniu się na konto Google w urządzeniu Fuchsia, automatycznie zapisze Twoje miejsce we wszystkich zainstalowanych aplikacjach we wszystkich urządzeniach działających na systemie.

Podsumowując, Fuchsia jest próbą Google, aby uzyskać najlepsze cechy Chrome i Androida w jednym systemie operacyjnym, który jest bardziej wydajny i bezproblemowy podczas korzystania z niego na różnych urządzeniach.

Premiera Google Fuchsia?

Od sierpnia 2016 r. widzieliśmy mnóstwo plotek na temat daty premiery Google Fuchsia – i każda z nich okazała się fałszywa. Te pogłoski zwykle pojawiają się przed dużym wydarzeniem, jakim jest Google I/O w Kalifornii. Dzisiaj wszystkie spekulacje wskazują, że Google Fuchsia będzie działała w ciągu najbliższych trzech lat tylko na urządzeniach inteligentnego domu, a pełna wersja publiczna będzie dostępna w ciągu najbliższych pięciu lat.

Źródło: techradar

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.