Kolejny tydzień za nami, a więc czas na jego podsumowanie. Co interesującego działo się w mijających siedmiu dniach? Zapraszam do lektury.

Pochwała

Aparat pod wyświetlaczem. Oppo i Xiaomi prężą muskuły. Obie firmy pokazały prototypy urządzeń z aparatami, które zostały umieszczone pod wyświetlaczem. Takie rozwiązanie pozwala na uniknięcie znienawidzonego notcha, lub wycięcia na kamerę. Niestety, ale nowa technologia nie zagości na urządzeniach mobilnych w 2019 roku, a dopiero za rok lub nawet dwa lata. Pokazanie działających prototypów to nic innego jak wyścig zbrojeń, a technologia nie jest jeszcze odpowiednia (jakość zdjęć) do masowego wdrożenia.

Galaxy Note10 Pro. Obok tego smartfona nie będzie można przejść obojętnie. Urządzenie to będzie miało aż 6,75-calowy ekran, którego krawędzie są zagięte po bokach. Ponadto z tyłu telefonu zobaczymy aż 4 aparaty w tym jeden z nich będzie obiektywem peryskopowym, co umożliwi pięciokrotne zbliżenia bez większej straty jakości zdjęcia. Dodatkowo czwarty sensor to czujnik ToF, który pozwoli na skanowanie obiektów w 3D i jeszcze lepsze zdjęcia portretowe. Do tego można dodać gigantyczną pojemność baterii 4500 mAh. Szykuje się prawdziwy hit.

Face ID w Android Q. Użytkownicy testujący betę nowej wersji zielonego robota pogrzebali w kodzie i znaleźli możliwość odblokowywania urządzenia za pomocą skanera twarzy. Nowa opcja niezmiernie mnie cieszy, gdyż na co dzień korzystam z funkcji w OnePlus 7 Pro, a wcześniej w Huawei Mate 20 Pro. Pojawienie się nowej opcji związane jest prawdopodobnie ze wsparciem dla nowych telefonów Pixel od Google, które zadebiutują na jesieni.

Microsoft Centaurus nadchodzi. Czas na powiew świeżości na rynku laptopów i tabletów. Do tej pory urządzenia te niewiele się różniły. Kilka lat temu Apple wprowadziło ciekawego TouchBara, jednak inni producenci nie podążyli za firmą. Dopiero teraz drugie ekrany w laptopach staną się bardziej powszechne za sprawą laptopów ASUSa i prototypów Intela. Być może jeszcze w tym roku do stawki dołączy Microsoft ze swoim Centaurusem. Urządzenie ma mieć dwa ekrany i będzie hybrydą – jednocześnie laptopem i tabletem. Jeżeli będzie tak dobre jak sprzęt z linii Surface – to nie mogę się doczekać.

Krytyka

Apple prezentuje nowości na WWDC. Oglądałem konferencję na żywo jak co roku. Całego ekosystemu, który świetnie współpracuje można Apple pozazdrościć. Jednak zmiany, które nadchodzą w poszczególnych systemach mnie nie urzekły. iOS 13 nadrabia straty względem Androida. Przykładem może być tu wprowadzenia swipe’owania do klawiatury systemowej. Inną nowością jest „jabłkowa” wersja Street View w Mapach Apple. Google ma to już od dawna. Przy okazji możecie zobaczyć, które urządzenia firmy z Cupertino dostaną najnowsze wersje oprogramowania.

Windows 10 1903 May Update z problemami. Mimo, że aktualizacja spotkała się z ciepłym przyjęciem, to nie ustrzegła się błędów, co chyba można uznać za normalne. Jeśli zastanawiacie się nad jej zainstalowaniem, lepiej przeczytajcie najpierw mój wpis.

 

 

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.