Android dla zielonych #2 – dostosuj wygląd pulpitów do swoich potrzeb!

Dawid Przewoźnik Android 2014-03-02

android-dla-zielonych

Oto druga odsłona naszego poradnika dla początkujących użytkowników Androida. Tematem będą launchery oraz kwestia ich przydatności i zastosowania. Zapraszam serdecznie do lektury!

Większość producentów wyposaża swoje urządzenia w nakładki systemowe. Ich celem jest ułatwienie nam interakcji ze smartfonem/tabletem i zmiana wyglądu interfejsu. Mniej znani producenci tacy jak GoClever czy Prestigio niewiele ingerują we własne urządzenia pozostawiając w nich prawie czystego Androida, pozbawionego niepotrzebnych dodatków. Jednak inni, a myślę tutaj głównie o Samsungu, projektują nakładki, które pożerają ogromne ilości pamięci. We flagowcach co prawda nie uświadczymy różnicy, ale w słabszych modelach da się zauważyć znaczne spowolnienia spowodowane brakiem RAMu. Rozbudowane nakładki nie są konieczne do komfortowej pracy, co widać na przykładzie Nexusów. Google postarało się o sprzęt idealny dla moderów, gdzie sami możemy dostosować wszystko do naszych potrzeb. Gdy nasz smartfon działa ociężale i mamy z nim problemy, może to być spowodowane brakiem pamięci na aktualne operacje. Jednym ze sposobów odzyskania jej części jest zamiana standardowej nakładki systemowej na launcher ze Sklepu Play. Jak to zrobić?

Nova Launcher

Jednym z najpopularniejszych launcherów jest właśnie Nova. Na początku musimy przenieść się do Sklepu Play i pobrać konkretną apkę. Warto wiedzieć, że ten program działa na Androidzie w wersji 4.0 ICS i wyższej, więc jeśli mamy starszy system jak np. 2.3,  nie pobierzemy Novy.

 Screenshot_2014-02-15-22-39-35

Po jej zainstalowaniu najprościej jest wcisnąć przycisk Home w naszym urządzeniu, aby wrócić na pulpit. Pojawia nam się okienko, w którym musimy wybrać czy chcemy zakończyć operację na standardowym ekranie głównym, czy na launcherze. Jeśli mamy zainstalowanych więcej nakładek, one również będą jedną z dostępnych opcji.

Screenshot_2014-02-15-22-41-34

Po tej akcji nasz pulpit znacząco się zmienia, głównie za sprawą ikon, które wyglądają tak, jak w czystym Androidzie. Możemy importować układ widżetów i elementów na wszystkich ekranach z poprzedniego launchera, w tym przypadku z nakładki systemowej. Później wciskamy przycisk opcji lub ikonkę, która pojawia się w siatce aplikacji, aby przejść do „Ustawień Nova.”

Screenshot_2014-02-16-18-20-09

W tym konkretnym miejscu możemy szczegółowo dostosować poszczególne elementy do naszych upodobań.

Screenshot_2014-02-16-18-23-14

W ustawieniach pulpitu zmieniamy ilość ikon na ekranach, wybieramy marginesy o odpowiedniej szerokości i decydujemy o obecności stałego paska wyszukiwania. Dostępne są też bardziej szczegółowe opcje takie jak ustalanie efektu przewijania czy wygląd paska przewijania. Wszystkie zmiany należy dopasować do własnych upodobań, aby usprawnić pracę z urządzeniem.

Screenshot_2014-02-16-18-28-05

W „Liście aplikacji” wybieramy ilość ikon w siatce, ustawiamy przeźroczystość tła czy efekty przewijania kart.

Screenshot_2014-02-16-18-33-51

„Dock” to zakładka, w której decydujemy o wyglądzie paska na dole ekranu, gdzie zwykle znajdują się najbardziej potrzebne programy. Wybieramy liczbę ikon na pasku, ich wielkość oraz marginesy.

Screenshot_2014-02-20-14-29-03

„Wygląd i styl” to opcja pozwalająca na personalizację Novy. Ze Sklepu Play możemy pobrać mnóstwo skórek, które diametralnie zmieniają wygląd nakładki. Wystarczy zainstalować konkretny dodatek i zaznaczyć go w zakładce „Ikony tematu”. Oprócz tego, istnieje możliwość wyboru koloru tematu launchera oraz ustawienia prędkości animacji i przewijania stron.

Screenshot_2014-02-16-18-47-18

Poniżej znajduje się opcja „Gesty i przyciski”. Większość dostępnych zmian wymaga rozszerzonej aplikacji jaką jest Nova Launcher Prime. Na szczęście to tylko kosmetyczne poprawki, a taka sama prędkość i wygoda działania są dostępne w darmowej wersji aplikacji.

Screenshot_2014-02-20-13-57-52

W Ustawieniach Nova znajdują się też ustawienia nowo instalowanych aplikacji oraz możliwość stworzenia kopii zapasowej i importu danych. Nova Launcher to nakładka niewiele obciążająca nasze urządzenie. Warto się nią zainteresować szczególnie ze względu na prostotę obsługi. Niestety, na niektórych urządzeniach mogą występować problemy z ładowaniem widżetów oraz kłopoty z optymalizacją launchera.  Na szczęście apka jest bezpłatna i zachęcam wszystkich użytkowników Androida do samodzielnego wypróbowania.

Link do aplikacji Nova Launcher.

Link do aplikacji Nova Launcher Prime.

 

Smart Launcher 2

To kolejna popularna nakładka dostępna w Sklepie Play. Dwójka po nazwie nie znalazła się tam przypadkowo, gdyż jest to ulepszona wersja standardowego Smart Launchera. Aplikacja przyciąga niecodziennym interfejsem. Podczas krótkiego wprowadzenia wybieramy kilka spośród dostepnych aplikacji przeznaczonych na ekran główny. Później możemy również edytować skróty na własną rękę i umieszczać pod nimi dowolne programy. Widok ekranu głównego jest zupełnie inny niż powszechnie znany wśród użytkowników Androida. Mamy tutaj kilka najpotrzebniejszych aplikacji pokazanych w prosty sposób.

Screenshot_2014-02-20-14-42-45

Brakuje tutaj możliwości dodawania kolejnych ekranów, ale taki był cel pomysłodawców aplikacji. Jak najprostsze ukazanie funkcji urządzenia bez niepotrzebnych dodatków. Aby przemieścić się do Menu głównego, musimy dotknąć małą ikonkę w lewym dolnym rogu lub po prostu przesunąć palcem od lewej do prawej strony ekranu.

Screenshot_2014-02-23-19-32-41

Menu składa się z kilku kategorii, do których przynależą określone aplikacje.                       W „Komunikacji” znajdziemy G-mail, książkę telefoniczną i wszelkie społecznościowe apki, które pobierzemy.

Screenshot_2014-02-23-19-09-56

„Internet” to wszystkie przeglądarki zainstalowane na urządzeniu jak np. Google Chrome. Są tu także Mapy oraz Google Now i Nawigacja.

Screenshot_2014-02-20-14-41-19

Następnie „Gry”, nad którymi nie ma się co rozpisywać.

Screenshot_2014-02-20-14-41-23

W „Mediach” znajdziemy Galerię, Aparat, apki do czytania książek, ogólnie wszelkie programy do obsługi multimediów.

Screenshot_2014-02-20-14-41-27

„Narzędzia” są kategorią, która zawiera wszelkie elementy i dodatki przydatne w obsłudze urządzenia jak kalkulator czy kalendarz. Ostatnią opcją są „Ustawienia”, czyli głównie preinstalowane apki producenta.

Screenshot_2014-02-23-19-09-49

U góry dostajemy bezpośredni odnośnik do Google Play i ustawień Smart Launchera.

Poszczególne opcje są podobne do tych z Novy więc nie ma potrzeby szczegółowo ich opisywać. Wszystko pokazane jest bardzo przejrzyście i dokładnie więc nawet laik poradzi sobie z personalizacją. Ciekawym dodatkiem są dodatkowe motywy launchera do pobrania z zakładki „Motyw”.

Screenshot_2014-02-23-19-13-28

Smart Launcher 2 to godna uwagi aplikacja, którą warto wypróbować jeśli szukamy prostoty, funkcjonalności i ciekawego wyglądu.

Link do aplikacji Smart Launcher 2.

 

Link do aplikacji Smart Launcher 2 Pro.

Podsumowując, launchery pozwalają nam odświeżyć smartfon bądź tablet, a także przyśpieszyć jego działanie. Nie opisywałem innych nakładek, gdyż większość z nich obsługuje się podobnie. Wybierając apkę kierujmy się przede wszystkim własną wygodą i dopasowaniem do naszych działań. Warto przetestować kilka launcherów, aby sprawdzić, który najbardziej przypadnie nam do gustu. Nawet płatne nakładki posiadają zazwyczaj darmowe wersje więc nic nie stracimy na ewentualnym złym doborze.

A czy wy również używacie launcherów? Jakie polecacie innym użytkownikom? Piszcie w komentarzach! • Wiktor

  Pierwsze co zrobiłem to pobrałem launchera, nienawidziłem oryginalnego i malo funkcyjngo robota oczywiście także inna aplikacja sms, kontakty, połączenia.. wszystko! To był błąd ale o tym później.. co do launcherow to chyba używałem około 85% z tych dostępnych w sklepie, moim zdaniem najlepszy to smart launcher dla mnie ma wszystko co potrzebuje a to czego nie ma, nie jest mi potrzebne, po prostu lekki, stabilny, całkowicie konfigurowalny a przy tym prostu do ogarnięcia dla każdego na każdym poziomie wtajemniczenia 🙂 dużo by pisać o zaletach ale już o tym było.. wady także mną ta najbardziej irytująca jak dla mnie to brak włączonej na początku obsługi gestów, i jakoś zmienić tego nie chcą, brakuje także widgetow od smarta co było by ciekawym plusem jednak to i kilka innych kwestii wyłącznie drobnostki dla mnie ten launcher jest numerem jeden… idąc dalej jest Apex mój pierwszy i naprawdę świetny dawno go nie używałem więc nie będę się rozwijał jednak myślę że wciąż warty uwagi to co najlepsze to prostota w ustawieniach dla kogoś kto ciężko ogarnia nowinki technologiczne jak ja a dodam że od 2 lat nie używałem smartfona bo miałem dosyć wszystkiego co związane w tym temacie tak Apex launcher był moim wprowadzeniem do tematu launcherow i uważam że jest jednym z najlepszych nie tylko dla nowych.. szczerze polecam KK launcher lekki z fajnymi bajerami ale trzeba uważać na stosowana ilość bo może przymulic następnym także jednym z najlepszych jest Solo launcher sam od siebie nie daje nic nowego czego nie znajdziecie u innych jednak jego główną cechą jest to że on daje to wszystko za darmo a u innych trzeba płacić, i jeszcze jedno ma ogrom motywów do pobrania, wspominam o tym bo ostatnio zauważyłem że niby wszystkie mają ale tylko „do pobrania” jak Już chce się pobrać to w sklepie Play znaleźć można raptem trzy Max cztery wracaj na chwilę do Apex to na tym można stosować motywy oryginalne co jest fajna zabawą… co dalej? Sam nie wiem tyle tego..dużo dobrego słyszy się o Atom, mnie osobiście nie porwał a wręcz przeciwnie to ci mnie zachwyciło to pasek atom reszta.. nie dla mnie sami spróbujcie.. nova launcherow jest dobry i warty pobrania oraz kupienia ale daje tyle co Solo.. Google now jest ciekawe i przyjazne ale jak Łużyce na jakieś większe wsparcie dla samego asystenta mowy to nie tutaj.. next launcher jest już wyższa szkoła 3D nie próbuje na słabych lub zaśmieconych telefonach powiem że fajny i chociaż wersja pro jest droga to warto kupić i chociaż nie lubię takich bajerów 3D to na tym długo się bałem będąc zadowolony ale z czasem zrobił się nudny.. jest jeszcze GO launcher uważajcie tutaj na app pogody od nich prawie 80zł za wersję pro by się dowiedzieć że trzeba wykupić wersję vip ale tego mi się nie udało podobnie jak odzyskać pieniędzy… jak się mylę to mnie poprawcie bardzo proszę ale to był chyba CM launcher (?) Bardzo ciekawy, miałem okazję być beta testerem i mogę go szczerze polecić warto z miejsca uzbroić się we wszystkie app od CM bo z innymi podobnymi lubi jak te dwa koty sie drapać aby zagryść i to chyba tyle oczywiście jest ich dużo więcej ale nie ma już chyba żadnego wartego (moim zdaniem) wzmianki a wszystko co tu pisze potraktuje jako sugestie od czego zacząć lub jaki następny bo prawda jest taka sama od początku dziejów.. każdemu odpowiada co innego dla mnie może być najlepszy dla Ciebie nudny i nie warty instalacji, trzeba samemu próbować i szukać 🙂
  Wracając do mego koszmarnego błędu.. dawno nie miałem robota około 4-5 lat mój ostatni smart miał Windows Phone i byłem szczerze zadowolony szkoda że ekranu nie zabezpieczeń ale nic po mleku.. 4 lata wstecz pamiętacie? nic dziwnego że ni to toe chciałem oryginalnego robota prawda? Od kilku miesięcy jadę na oryginalnym i jestem zachwycony czekam niecierpliwie na aktualizację do Nuget i chyba bym kupił nowo fona gdyby mój nie dostał aktualizacji fakt że launcher jest tym co daje więcej to, to co daje mi pan M w zupełności mi wystarcza i nie mam problemu z przegrzaniem czy zawieszeniem bez kombinacji wystarczają systemowe app do pisania czy czyszczenia jedynie chrome mi nie leży… moja rada taka, zanim launcher warto pobawić się tym co robot oferuje 😉

 • BraDom

  Czytam te komeraże i nie wieże własnym oczom jak można się kłócić o jakieś badziewne systemy ?
  Android dno i wodorosty pod względem wydajności ale mamy dużo możliwości pod względem personalizacji a czy tak naprawdę wiele ? Hmm… wątpię prawie wszystkie launchery są robione na jedno kopyto obojętnie co ściągniesz i tak wygląda podobnie dock na dole, parę przewijanych pulpitów trochę można sobie pozmieniać i to wszystko nie ma nic co by się kompletnie wyróżniało od innych jedne są klonami innych, Wyjątki można wymienić na palcach te które się wyróżniają:
  Smart Launcher,
  TSF Shell,
  Lightning Launcher ( niby najlepszy do personalizacji zrobisz wszystko jak tobie się podoba ale co z tego jak potrafi wpierdolić cały ram jak fantazja poniesie ).

  iOS szybki i wydajny kiedyś był :). Ale co z tego jak nic nie zrobisz na nim zero personalizacji.
  Ogólnie te OS-y co są teraz to się do pupy nadają :P.
  Czekam za Jolla OS podobno ma być dostępna na telefonach z androidem może ten system w końcu połączy wszystko co dobre z androida i płynność będzie jak na iOS.
  Jak tak będzie to, żegnaj androidzie i iOS na pewno z obu systemów zrezygnuję na rzecz Jolla :).
  Żałuję, że kupiłem telefon z androidem dałem się nabrać na te bajeczki i wielkie możliwości a o modowaniu już nie wspomnę, miały być tysiące modyfikacji i w ogóle. Zawsze się interesowałem modowaniem platform stąd ten wybór OS. Zaczynałem od Sony Ericsson tam już bardziej szło modować niż androida począwszy od sterowników ekranu, dźwięku, aparatu, wgraniu eflpacka co dawało duże możliwości, ogólnie cały wygląd telefonu można było pozmieniać i wydajność a tu LIPA Podkręcisz procesor, sterowniki od adreno, parę na krzyż romów nie za fajnych i ogólnie koniec. Jedyny plus to telefony a nie system bo można inne systemy uruchomić :p.

  • LCD

   Czy personalizacji w Androidzie jest niewiele? To poszukaj na forum wątków w stylu: pochwal się swoim pulpitem to zobaczysz, co można sobie zrobić przy odrobinie chęci. I wcale nie muszą być przewijane pulpity i dock na dole. Można zrobić nawet bez żadnych ikon na ekranie tylko kalendarz i zegarek a wszystko inne robione gestami. Ale jak nie wiesz to się nie wypowiadaj. Najpierw piszesz o małej ilości modyfikacji a później o kilku launcherach, które się wyróżniają. Ja wiem, że apetyt rośnie w miarę jedzenia, ale też bez przesady. Możliwość pełnego spersonalizowania systemu, łącznie z podmianą czcionek, ikon, ekranu blokady, ekranu uruchamiania, klawiatur i innych takich to nie jest znowu takie ograniczenie. Inni mogą zmienić tylko tapetę i się cieszą jak małe dzieci.

   • BraDom

    Po pierwsze czemu założyłeś, że nic nie wiem i zabraniasz mi wypowiedzi czyż nie żyjemy w wolnym kraju z demokracją i każdy ma prawo pisać co chce? Mam Tobie też zabraniać się wypowiadać ? Używałem pełno Launcheru-ów od Next Launcher, Apex, Nova, Aplikacje Go, Smart Launcher, TSF SHELL, 3D SHEL i wiele innych wyciskałem z nich co się da ale te wytwory tak zabijają ram plus widety że masakra jak przesadzisz.
    Gdybym się nie bawił Launcherami to bym się nie wypowiadał. Różnych używałem, miałem też sam spersonalizowane na podstawie gestów ale to wszystko nie działa tak jak powinno.
    Za po mocą Lightning Launcher miałem przeniesiony tak jak najbardziej dało się odwzorować interface ze starszych Modeli SE typu W995,W715 itp. Wszystko ładnie pięknie gdyby tak to nie wpierdzielało ram-u. Po wszystkim miałem wolne tylko 62 MB z 512MB. Ikony miałem z SE Satio.
    Za pomącą innego launchera i widzetów maiłem styl ala ubuntu dla telefonów.
    I co pulpit mam fajny bajerancki no ale aplikacji od ustawień po za zmianą ikonek i tła nie idze przerobić nie znając programowania. Wszystko jest na pulpicie a potem czar pryska i dalej nudny monotonny system. Na straszych SE można było dosłownie każdy element platformy przerobić pod siebie i jego funkcję. Nie ma nic na rynku gotowego bo jest tego niewiele co już w standardzie się wyróżnia tylko parę launcherów które wcześniej wymieniłem.
    A na koniec dodam, każda spostrzegawcza osoba prawdopodobnie się domyśliła, że piszę o launcherach GOTOWYCH i WYRÓŻNIAJĄCYCH a tych jest bardzo mało.
    Jeśli dla kogoś podmiana czcionek i ikon jest wielkim WoW to trudno takie rzeczy robiły wrażenie parę lat temu przy modowaniu zamkniętych platform gdzie trzeba było troszkę się napocić aby to wstawić i usunąć blokady w telefonie teraz to wszystko jest w standardzie.
    Tak na prawdę w androidzie nie idzie wiele zmienić jak się nie zna na programowaniu. Wpisująć przykładowo w Google Play „status bar” wyskoczy parę na krzyż brzydkich pasków powiadomień z reklamami bądź wyłączające się po chwili użytkowania. Zostaje jedynie podmiana grafiki w APK standardowej aplikacji aby stabilnie to działało.
    Dalej jestem zdania, że Android jaki i iOS to bubel XXI wieku.
    Czekam za innym systemem. Żałuję wydanych pieniędzy. Na sam telefon nie narzekam tylko na brak wyboru OS-a na niego.

    • LCD

     Jaki smartfon na obecną chwilę bez zdejmowania blokad producenta jest najbardziej podatny na zmianę wyglądu?
     Co do RAM, to zmień na coś lepszego, skoro masz za mało ramu. Ja wcześniej jak miałem 512MB to też liczyłem każdy MB, ale później każdy kolejny telefon miał więcej, a ja doszedłem do wniosku, że nie ma co walczyć o ram bo i tak Android sobie z tym poradzi a ram i tak swój prąd z baterii pobierze. Obecnie z 2GB ram, dostępne mam poniżej 1GB i w depresje z tego powodu nie wpadłem bo podczas normalnego użytkowania tego nie odczuwam.
     Ze wszystkich systemów mobilnych do tej pory to chciałbym tylko wypróbować WebOS, bo pozostałe jak narazie to nie jest konkurencja do Androida (nie jest systemem idealnym, ale na tą chwilę nie widzę nic lepszego co by zaspokoiło moje wymagania).

 • tomekwl3

  a może dla odmiany coś nie dla początkujących, a dla power userów, którzy to w większości odwiedzają portal? Kiedyś była fajna seria o modowaniu i ciekawych zakątkach struktury androida, niestety upadła po kilku wpisach…

 • Kecq

  Bartowi żal dupę ściska bo dostaje choroby lokomocyjnej poruszając się po menu w swoim iPhonie i nie może nic z tym zrobić 😛
  Chyba, że zmieni telefon, ale to raczej niemożliwe 😀

 • Dawid Przewoźnik

  Myślałem właśnie czy by jeszcze o Apexie nie napisać, ale nie miało by to większego sensu chyba.

 • sebastian

  Wolę sikającego androida niż nadgryzione jabłko.

 • Ja obecnie używam GO launcher EX z którego jestem zadowolony, ale szukam ciągle launchera który znacznie przyśpieszył by działanie mojego N7000.
  Czy ktoś polecił by jakiś launcher? Oczywiści Nova Launcher instaluje do przetestowania.

  • Ja na Tablecie i smartphone używam TSF Launcher. Kupiłem w promocji więc nie wyszło tak drogo. Funkcjonalny, szybki i bardzo ładny Launcher. Godny polecenia.

   Pozdrawiam

 • LCD

  Ja z Apex przesiadłem się na Nova bo jest delikatnie szybszy i podoba mi się przeźroczysta belka powiadomień. A widzę, że niektórych w komentarzach strasznie dół pleców boli, że oni w swoim telefonie nie mogą już nic zmienić, bo producent nie pozwala. Uważa ich za głupie dzieci, które nie wiedzą jak się telefonem obsługiwać i trzeba im zablokować opcje personalizacji, bo jeszcze by ikonki pogubiły. Ostatnio jak wziąłem do ręki iPhone to się zastanawiałem kto taki burdel na pulpicie zrobił i gdzie jest lista aplikacji 😛

  • inVerso

   A u mnie własnie szybciej działa Apex niż Nova, co mnie bardzo zdziwiło, bo wszędzie widzę opinie, że Nova trochę przewyższa Apexa pod kątem performance. Coś jest nie tak z moim telefonem 😀

  • Bart

   nie rozumiem was – przeciez wszem i wobec piszecie iz Android taki plynny jest – pewno macie 4 rdzenie procki i jeszcze wam muli 🙂

   A na pulpicie iOS WSZYSTKO jest przezroczyste i z smartphone nie mam mrugajacej choinki noworocznej 🙂

   • Mateusz

    IOS TO GÓWNO. TO JEST ANDROID.COM.PL WIĘC APPLOWCY WON!!! A CHOINKI SĄ BOŻONARODZENIOWE A NIE NOWOROCZNE GENIUSZU

    • Bart

     w tym byl ZART!

    • Azawakh

     Bez przesady… Applarze mile widziani ale pod warunkiem kulturalnego zachowania się i sensownych wypowiedzi.

   • LCD

    W porównaniu do mojej choinki to Twój smartfon wygląda jak stary sowiecki plakat propagandowy wychwalający jedyny słuszny system. Ja za to mogę w mojej choince zapalić wszystkie lampki i zrobić disco albo przygasic światełka, zdjąć parę bombek i zrobić piękne nastrojowe drzewko.
    A odnośnie otwartości to tym się różni, że ja mogę zmienić domyślną klawiaturę, przeglądarkę internetową, galerię, klienta poczty, wygląd, ekran blokady, aplikację do obsługi aparatu itp. A Ty musisz się zadowolić tym co dostajesz od japka i masz cicho siedzieć.

    • Bart

     chyba musisz w koncu zobaczyc na wlasne oczy iOS 🙂

     bo tak na obrazkach z reklamy Biedronki nic nie zobaczyyyyyyysz :)))

     • LCD

      Chcesz powiedzieć ze iPhone taki elitarny a sprzedają go w biedronce? I wbrew temu co myślisz to miałem iPhone w rękach a ty chyba nie miałeś takich urządzeń jak Note3 skoro takie głupoty o telefonach samsunga opowiadasz.
      Co do sgs1 to lepiej posiadać starszy system niż wymuszać na użytkownikach aktualizacje do najnowszej wersji, która będzie tak muliła, że nie będzie się nadawała do użytkowania i zmusi do zakupu nowego telefonu.

     • Bart

      zatem powiadasz ze od czasu Android 2.x.x do Android 4.4 NIC sie nie zmienilo? 🙂

     • HA Moralez

      Właśnie mam niestety iTelefona przed oczami aż do jutra i jak dla mnie ten ios 7 to porażka. Takiej choinki to ja nigdy nie wiedziałem. Ikonki w kolorkach jak dla 5 letniego dziecka i ten super aparat… Ahh te zdięcia…. Szkoda że moja lumia 1020 robi dużo lepsze.A najgorsze w tym wszystkim jest to szkło i pedalski złoty kolor.

     • Azawakh

      Szata graficzna iOS 7 jest na zasadzie wieś tańczy i śpiewa… Mam to na iPadzie Mini…

   • AFHUHA

    Heh, iOS 7 zapieprza, zwłaszcza na iPhonie 4 i 4s (tak miałem w ręku).
    Ale przecież iOS jest zawsze płynny, nie zależnie od sprzętu.

    • Bart

     ehhh…. Zeby ten twoj SGS1 (tak jedynka bo to ona byla konkurentem PRZEDPOTOPOWEGO iPhone 4) by ten SGS1 dzialal tak plynnie na NAJNOWSZYM Android KitKat……… aaaaaaaa przepraszam – SGS1 ORYGINALNIE ma ARCHAICZNY Android 2.x.x

     Nawet Samsung odrazu ma swoj sprzet gleboko w ciemnym otworze (nie bez powodu) i zapomina o nim 😀

     • Azawakh

      Weź i zobacz jak KitKat śmiga na Nexusie 4. To dopiero zjadaja iPhone i jego iOS 7, który BlackBerry 10 nie ma nawet startu.

    • Azawakh

     Płynny to iOS 7 jest ale przyciąć potrafi na iPhone 4;) Dziś się o tym przekonałem porównując mojego BlackBerry Z10 z iPhone 4 znajomego.

   • martin

    Odnośnie kolegi Bart:

    Ludzie po co karmicie trola? Nie widzicie, że gościu ledwo od cycka matki odstaje, mleko spod nosa kipi i cieszy japę bo dostał iPhone’a od rodziców, na którego sam nigdy w stanie nie będzie zarobić bo jest życiowym zerem? Jego posty nie sięgają poziomu brodzika intelektualnego więc po co wdawać się z nim w dyskusję.

    Bezpośrednio do kolegi Bart:

    Zapraszam na forum przedszkolaka, tam porozmawiają z Tobą osoby na Twoim poziomie intelektualnym. Ewentualnie skoro tak bardzo gwiazdorzysz to na forum o Apple poczytaj wątki o zasikanych ekranach w iPadach, sprzęcie za ponad 2 000 zł. Bo widzę, że Twój tok myślenia ogranicza się jedynie do wytykania wad w Androidzie. Jeśli zaś masz zamiar powiedzieć mi, że nie tykałem to nie wiem to muszę Cię zmartwić, bo mam sprzęt Apple i nie dostaję z tego powodu orgazmu pod każdym artykułem na stronie. Polecam meliske dla dzieci, powinna ostudzić Twój chory zapał.

    • Bart

     i tak wszystko tylko ‚hejtujesz’? Nienawidze- tego – nienawidze tamtego?

     Co mam na to poradzic ze cos mi sie podoba? 🙂

     • martin

      Jeśli Ci się coś nie podoba to zachowaj to dla siebie bo tutaj każdy już Twoje poglądy zna. A jeśli Cię tak nosi żeby napisać coś głupiego pod kolejnym newsem postaraj się aby to była jakaś konstruktywna opinia. Jeśli jednak nie masz zamiaru takiej wystawić to wyjdź sobie na dwór, zrób parę okrążeń wokół bloku i wyładuj złość czy cokolwiek Cię tam ciśnie. Ewentualnie wyjdź na miasto i znajdź sobie dziewczynę. Facet przy dobrej kobiecie potrafi naprawdę dorosnąć.

     • Azawakh

      Całkowicie podpisuję się pod Takimi słowami.

     • Azawakh

      Jest dział na forum iOS i tam się udzielaj!!! Będzie z Ciebie jakiś pożytek.

    • HA Moralez

     My go nie karmimy po prostu fajnie się z niego pośmiać i tyle.

   • Sorki – ios nie ma pulpitu – z ekranu blokady przechodzisz od razu do siatki aplikacji. musiałeś to zauważyć.

   • Azawakh

    W moim BlackBerry Z10 jest tak samo…

 • Bart

  Hehe – Android tak zakrecony iz trzeba tysiace czesci artykulow robic do niego 😀

  No ale coz – jak ktos lubi masochizm…. :))))

  • joten

   witaj fanboyu appla

   • Bart

    Witam 🙂

  • Zbar

   My mamy przynajmniej możliwośc, nie to co na iOSie :))))))))))))))

  • Piotqek

   E jak zwykle nic nie rozumiesz. Tak jak nie rozumiesz pojęcia otwarty system tak nie rozumiesz o co tu chodzi.

   Wyzej opisane aplikacje pozwalaja zmienic wyglad telefonu w prawie dowolny sposob, prawie bo swoje ograniczenia maja. A twoj idiotyczny komentarz( serio, jest w czołówce pod kontem idiotyzmu) pokazuje tylko ze zazdroscisz androidowi mozliwosci personalizacji. Na ios wszystko co mozesz zrobic to poprzestawiac ikonki i ustawic tapete, a na androidzie mozesz wszystko zrobic tak jak ci sie podoba.

   • Bart

    heh – zazdroscic mozliwosci przerobienia smartphone na mrugajaca choinke noworoczna???? ZA JAKIE GRZECHY MIALBYM TAKIE COS ZROBIC? :)))

    P.S. To ze mozesz te swoje widgets powklejac na pulpit NIECZYNI z Android otwartego systemu!!!

    O w skrocie to taki TROCHE bardziej otwarty iOS i tyle

    • Merapi

     Krótkie i trafne porównanie ” Android- Demokracja ,iOS- komuna ” Każdy decyduje w jakim środowisku chce żyć . Bart jedź z tym swoim iOS do Korei południowej , tam się odnajdziesz , mam wrażenie że w tej swojej bezgranicznej ślepej miłości gdzieś się pogubiłeś .

     • Terel

      Porównanie trafione jak wieże World Trade Center przez Tupolewy. Porównywanie czegoś takiego jak system operacyjny telefonu do systemu politycznego, pod którym zostały zamordowane miliony ludzi na pewno jest cool i w ogóle czyni z kolegi bossa w temacie informatyki.

    • Piotqek

     E nie otwarty system pozwala na wprowadzanie niemal dowolnych modyfikacji, to jest skrótowa definicja.

     A personalizacja nie oznacza odrazu choinki, samsung/lg robia z androida wiejski syf poprzez instalacje TW czy co to tam ma lg. Sam możesz sobie zrobić telefon tak jak ci sie podoba, moze byc prosty czysty, albo swiecacy z wodotryskami, to jest zaleta ze masz wybor, a w ios nie masz takiej mozliwosci. Dla pewnosci widgety nie oznaczaja personalizacji, oznacza to mozliwosc zmiany wyglodu calego systemu.

     Wiekszosc ludzi nie wykorzystuje „otwartosci” androida, bo to wymaga roota, ale dzieki temu mozesz zrobic z systemem wszystko, a na ios potrzebujesz jailbreaka juz zeby moc instalowac aplikacje spoza appstore.

     Po raz kolejny ci powatarzam skoncz z ta reklama apple bo to nie ma najmniejszego sensu tutaj

     • michal

      Wszyscy naskakują na iosa ale w androidzie też nie jest pięknie. Mamy lunchery, które przyśpieszają, zmieniają wygląd itp itp. ale jeśli chcesz spersonalizować telefon wywalając niepotrzebne badziewia to jednak jest tak, że tracisz gwarancje bo telefon musisz zrootować. Po zrobieniu jailbraika na iphonie też możesz sobie zmieniać niemal co Ci się podoba i spersonalizować telefon. Sytuacja w obu przypadkach wygląda bardzo podobnie. Wybór systemu zależy już od gustu. Ja znacznie bardziej cenie jabłko niż googlowski soft bo po prostu jest dla mnie ładniejszy (ale to oczywiście kwestia gustu). Nie odnoszę się do prędkości działania bo ani ios ani android (który teraz posiadam) po mojej personalizacji nie działa wspaniale;)

      a co do otwartości androida to jednak nie pozwolili, żeby w google play znajdowała się apka od cyanogenmod do możliwości wgrania innego softu, więc system niekoniecznie taki otwarty;) ale to już piszę z przymróżeniem oka bo fakt faktem, że na początku czyli bez roota (w przypadku androida) i jailbraka (w przypadku iosa) lepiej wypada android.

      Pozdro:)

     • Piotqek

      Zgadzam sie ze wszystkim co napisales poza kwestia otwartosci androida. System jest otwarty, ale uslugi googlea nie sa zawarte w kodzie androida, dlatego ich zablokowanie w custom romach przez google nie odnosi sie do otwartosci systemu.

      Ty michal piszesz z sensem i bez wychwalania/reklamy apple dlatego z toba mozna kulturalnie i na poziomie po dyskutowac na ten temat, szkoda ze jest nie wiele osob z ktorymi mozna tak pogadac o roznicach w tych dwoch systemach

     • Azawakh

      Masz rację zarówno Samsung jak i LG a także HTC robią swoimi nakładkami wiele złego w świecie Androida dając pożywkę applarzom niestety.

  • Azawakh

   Na temat iOS napisano jeszcze więcej…

 • sebastian

  Ja nie używam launcherów. Na szybkość przeprowadzania operacji nie narzekam na wygląd też..(Jestem szczęśliwym posiadaczem Samsunga Galaxy Trend) ale muszę przyznać że bardzo ciekawy artykuł. I oby tak dalej.

  • Kamiru

   fajny ava 😀

   • sebastian

    Dzięki twój też 🙂

  • Bart

   faktycznie zarabisty – Android sika na napis….. Android :/

   • sebastian

    Patrzę że słaba rozdzielczość tam w twoim Iphonie skoro nie widzisz tam takiego jabłka na które o to sika android 🙂

 • Terel

  Mnie bardziej do gustu przypadł Solo Launcher niż Nova Launcher. Spora ilość gestów do dostosowania pozwoliła ukryć praktycznie cały interfejs i zająć cały pulpit tapetą (nie lubię mieć zbędnych śmieci na ekranie).
  Aktualnie jednak korzystam z Launcher 8 free (Qihang Dev Team) w połączeniu ze Smartlockiem (z powodu włączonego lockscreena z launchera). W nim także mogę mieć czysty pulpit za sprawą ustawienia całkowicie przezroczystych kafli (lub po prostu ich usunięcia…), a do tego niewielka ilość używanych aplikacji dobrze wypada w połączeniu z przesuwaną pionowo listą z WP.
  Jeśli ktoś ma słabszy telefon i potrzebuje większej ilości dostępnej pamięci, to polecam Zeam Launcher. Jedynie boli w nim brak opcji ukrywania aplikacji w drawerze, a poza tym to najlżejszy launcher, jaki udało mi się znaleźć.

  • Równie lekki, jeśli nie lżejszy jest Launcher Pro

 • Grochu88

  Ja używam Nova Launcher Prime. W połączeniu z Wideget Lockerem i Zooper Widgets mam androida „zrobionego” pod siebie. Połączenie doskonałe 🙂