ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Android dla zielonych #2 – dostosuj wygląd pulpitów do swoich potrzeb!

Autor: Dawid Przewoźnik Kategoria: Artykuły
android-dla-zielonych

Oto druga odsłona naszego poradnika dla początkujących użytkowników Androida. Tematem będą launchery oraz kwestia ich przydatności i zastosowania. Zapraszam serdecznie do lektury!

Większość producentów wyposaża swoje urządzenia w nakładki systemowe. Ich celem jest ułatwienie nam interakcji ze smartfonem/tabletem i zmiana wyglądu interfejsu. Mniej znani producenci tacy jak GoClever czy Prestigio niewiele ingerują we własne urządzenia pozostawiając w nich prawie czystego Androida, pozbawionego niepotrzebnych dodatków. Jednak inni, a myślę tutaj głównie o Samsungu, projektują nakładki, które pożerają ogromne ilości pamięci. We flagowcach co prawda nie uświadczymy różnicy, ale w słabszych modelach da się zauważyć znaczne spowolnienia spowodowane brakiem RAMu. Rozbudowane nakładki nie są konieczne do komfortowej pracy, co widać na przykładzie Nexusów. Google postarało się o sprzęt idealny dla moderów, gdzie sami możemy dostosować wszystko do naszych potrzeb. Gdy nasz smartfon działa ociężale i mamy z nim problemy, może to być spowodowane brakiem pamięci na aktualne operacje. Jednym ze sposobów odzyskania jej części jest zamiana standardowej nakładki systemowej na launcher ze Sklepu Play. Jak to zrobić?

Nova Launcher

Jednym z najpopularniejszych launcherów jest właśnie Nova. Na początku musimy przenieść się do Sklepu Play i pobrać konkretną apkę. Warto wiedzieć, że ten program działa na Androidzie w wersji 4.0 ICS i wyższej, więc jeśli mamy starszy system jak np. 2.3,  nie pobierzemy Novy.

Screenshot_2014-02-15-22-39-35

 

Po jej zainstalowaniu najprościej jest wcisnąć przycisk Home w naszym urządzeniu, aby wrócić na pulpit. Pojawia nam się okienko, w którym musimy wybrać czy chcemy zakończyć operację na standardowym ekranie głównym, czy na launcherze. Jeśli mamy zainstalowanych więcej nakładek, one również będą jedną z dostępnych opcji.

Screenshot_2014-02-15-22-41-34

Po tej akcji nasz pulpit znacząco się zmienia, głównie za sprawą ikon, które wyglądają tak, jak w czystym Androidzie. Możemy importować układ widżetów i elementów na wszystkich ekranach z poprzedniego launchera, w tym przypadku z nakładki systemowej. Później wciskamy przycisk opcji lub ikonkę, która pojawia się w siatce aplikacji, aby przejść do „Ustawień Nova.”

Screenshot_2014-02-16-18-20-09

W tym konkretnym miejscu możemy szczegółowo dostosować poszczególne elementy do naszych upodobań.

Screenshot_2014-02-16-18-23-14

W ustawieniach pulpitu zmieniamy ilość ikon na ekranach, wybieramy marginesy o odpowiedniej szerokości i decydujemy o obecności stałego paska wyszukiwania. Dostępne są też bardziej szczegółowe opcje takie jak ustalanie efektu przewijania czy wygląd paska przewijania. Wszystkie zmiany należy dopasować do własnych upodobań, aby usprawnić pracę z urządzeniem.

Screenshot_2014-02-16-18-28-05

W „Liście aplikacji” wybieramy ilość ikon w siatce, ustawiamy przeźroczystość tła czy efekty przewijania kart.

Screenshot_2014-02-16-18-33-51

„Dock” to zakładka, w której decydujemy o wyglądzie paska na dole ekranu, gdzie zwykle znajdują się najbardziej potrzebne programy. Wybieramy liczbę ikon na pasku, ich wielkość oraz marginesy.

Screenshot_2014-02-20-14-29-03

„Wygląd i styl” to opcja pozwalająca na personalizację Novy. Ze Sklepu Play możemy pobrać mnóstwo skórek, które diametralnie zmieniają wygląd nakładki. Wystarczy zainstalować konkretny dodatek i zaznaczyć go w zakładce „Ikony tematu”. Oprócz tego, istnieje możliwość wyboru koloru tematu launchera oraz ustawienia prędkości animacji i przewijania stron.

Screenshot_2014-02-16-18-47-18

Poniżej znajduje się opcja „Gesty i przyciski”. Większość dostępnych zmian wymaga rozszerzonej aplikacji jaką jest Nova Launcher Prime. Na szczęście to tylko kosmetyczne poprawki, a taka sama prędkość i wygoda działania są dostępne w darmowej wersji aplikacji.

Screenshot_2014-02-20-13-57-52

W Ustawieniach Nova znajdują się też ustawienia nowo instalowanych aplikacji oraz możliwość stworzenia kopii zapasowej i importu danych. Nova Launcher to nakładka niewiele obciążająca nasze urządzenie. Warto się nią zainteresować szczególnie ze względu na prostotę obsługi. Niestety, na niektórych urządzeniach mogą występować problemy z ładowaniem widżetów oraz kłopoty z optymalizacją launchera.  Na szczęście apka jest bezpłatna i zachęcam wszystkich użytkowników Androida do samodzielnego wypróbowania.

Link do aplikacji Nova Launcher.

Link do aplikacji Nova Launcher Prime.

 

Smart Launcher 2

To kolejna popularna nakładka dostępna w Sklepie Play. Dwójka po nazwie nie znalazła się tam przypadkowo, gdyż jest to ulepszona wersja standardowego Smart Launchera. Aplikacja przyciąga niecodziennym interfejsem. Podczas krótkiego wprowadzenia wybieramy kilka spośród dostepnych aplikacji przeznaczonych na ekran główny. Później możemy również edytować skróty na własną rękę i umieszczać pod nimi dowolne programy. Widok ekranu głównego jest zupełnie inny niż powszechnie znany wśród użytkowników Androida. Mamy tutaj kilka najpotrzebniejszych aplikacji pokazanych w prosty sposób.

Screenshot_2014-02-20-14-42-45

Brakuje tutaj możliwości dodawania kolejnych ekranów, ale taki był cel pomysłodawców aplikacji. Jak najprostsze ukazanie funkcji urządzenia bez niepotrzebnych dodatków. Aby przemieścić się do Menu głównego, musimy dotknąć małą ikonkę w lewym dolnym rogu lub po prostu przesunąć palcem od lewej do prawej strony ekranu.

Screenshot_2014-02-23-19-32-41

Menu składa się z kilku kategorii, do których przynależą określone aplikacje.                       W „Komunikacji” znajdziemy G-mail, książkę telefoniczną i wszelkie społecznościowe apki, które pobierzemy.

Screenshot_2014-02-23-19-09-56

„Internet” to wszystkie przeglądarki zainstalowane na urządzeniu jak np. Google Chrome. Są tu także Mapy oraz Google Now i Nawigacja.

Screenshot_2014-02-20-14-41-19

Następnie „Gry”, nad którymi nie ma się co rozpisywać.

Screenshot_2014-02-20-14-41-23

W „Mediach” znajdziemy Galerię, Aparat, apki do czytania książek, ogólnie wszelkie programy do obsługi multimediów.

Screenshot_2014-02-20-14-41-27

„Narzędzia” są kategorią, która zawiera wszelkie elementy i dodatki przydatne w obsłudze urządzenia jak kalkulator czy kalendarz. Ostatnią opcją są „Ustawienia”, czyli głównie preinstalowane apki producenta.

Screenshot_2014-02-23-19-09-49

U góry dostajemy bezpośredni odnośnik do Google Play i ustawień Smart Launchera.

Poszczególne opcje są podobne do tych z Novy więc nie ma potrzeby szczegółowo ich opisywać. Wszystko pokazane jest bardzo przejrzyście i dokładnie więc nawet laik poradzi sobie z personalizacją. Ciekawym dodatkiem są dodatkowe motywy launchera do pobrania z zakładki „Motyw”.

Screenshot_2014-02-23-19-13-28

Smart Launcher 2 to godna uwagi aplikacja, którą warto wypróbować jeśli szukamy prostoty, funkcjonalności i ciekawego wyglądu.

Link do aplikacji Smart Launcher 2.

 

Link do aplikacji Smart Launcher 2 Pro.

Podsumowując, launchery pozwalają nam odświeżyć smartfon bądź tablet, a także przyśpieszyć jego działanie. Nie opisywałem innych nakładek, gdyż większość z nich obsługuje się podobnie. Wybierając apkę kierujmy się przede wszystkim własną wygodą i dopasowaniem do naszych działań. Warto przetestować kilka launcherów, aby sprawdzić, który najbardziej przypadnie nam do gustu. Nawet płatne nakładki posiadają zazwyczaj darmowe wersje więc nic nie stracimy na ewentualnym złym doborze.

A czy wy również używacie launcherów? Jakie polecacie innym użytkownikom? Piszcie w komentarzach!

Sprawdź najnowsze wpisy