Google Chrome został zainstalowany już na ponad miliardzie urządzeń z Androidem. Liczba ta jest tak duża oczywiście ze względu na to, że to Google stworzył Chrome i na większości urządzeń z zielonym robocikiem jest ona preinstalowana. Spora liczba użytkowników ustawia ją jako domyślną przeglądarkę i nie ma zamiaru zmieniać jej na nic innego. Są też na pewno takie osoby, które na co dzień używają innej przeglądarki. Jeżeli ktoś korzysta z telefonu Samsunga, to może na przykład przeglądać internet przez domyślną przeglądarkę od tego koreańskiego producenta. Różni producenci przedstawiają różne praktyki, jeżeli chodzi o przeglądarki internetowe na smartfonach, natomiast na większości smartfonów Chrome zainstalowany jest już od początku i nie trzeba go instalować. Jeżeli jednak go nie masz, kliknij Chrome Pobierz, by zainstalować go na swoim Androidzie. Czy w ogóle warto używać Chrome? Jakie są jego wady i zalety?

Chrome – wady

Chrome pobierz

Google Chrome to przeglądarka, która nie ma dużo wspólnego z lekkością. Chrome nie jest napakowany wieloma funkcjami czy możliwościami konfiguracji, mimo tego jest dość ociężały. Przede wszystkim zajmuje dużo miejsca na naszym urządzeniu. To może być dla nas istotne, kiedy nie mamy zbyt dużej pamięci wbudowanej i nie możemy jej powiększyć zewnętrzną kartą SD. Przeglądarka rezerwuje też sobie bardzo dużo pamięci RAM. Im więcej odpalimy kart w przeglądarce, tym więcej pamięci operacyjnej zje nam Chrome. Wtedy też mniej RAM-u zostaje dla innych aplikacji, co może powodować gorszą wydajność telefonu i przeładowywanie się aplikacji podczas przełączania się między nimi, co potrafi być irytujące.

Tak jak wcześniej wspomniałem, przeglądarka od Google, nie ma zbyt dużo opcji konfiguracji czy personalizacji. Nie możemy tutaj wgrać dodatkowych rozszerzeń, włączyć AdBlocka lub zmienić wyglądu aplikacji. Jedyne czym tak naprawdę możemy się tu pobawić, to flagi, o których więcej w następnym akapicie. Na słabszych urządzeniach Chrome potrafi się zwiesić a szybkość działania i płynność animacji zostawia wiele do życzenia. Nie polecam używać tej przeglądarki na starszych lub budżetowych modelach.

Zobacz też: Żegnamy adblocki w Chrome, czyli Google ma dość blokowania reklam

Chrome – zalety

Chrome pobierz

Jakie są zalety Googlowej przeglądarki? Po pierwsze Chrome potrafi być naprawdę szybki, jeżeli tylko macie dobry smartfon. Wtedy Chrome może wycisnąć z niego znacznie więcej niż inne przeglądarki. Mimo że domyślnie nie mamy tu zbyt wielu opcji, to możemy ulepszyć działanie przeglądarki dzięki edycji atrybutów flag. Wchodzimy w nie poprzez wpisanie w pasku adresu „chrome://flags„. Możemy tam zmienić sposób wyświetlania interfejsu, ładowania stron i wiele innych rzeczy. Jeżeli macie sporo pamięci RAM, to polecam przydzielić jej więcej dla Chrome niż domyślnie. Przyspieszy to działanie aplikacji. Na internecie możecie znaleźć wiele opisów poszczególnych opcji i listę flag, które opłaca się zmienić, żeby lepiej nam się korzystało z przeglądarki.

Niewątpliwą korzyścią z użytkowania tej aplikacji jest to, że jako pierwsza otrzyma ważne aktualizacje, czy to zabezpieczeń, czy nowych funkcji, ponieważ pracuje nad nią samo Google. Jest tworzona przez tę samą firmę, która udoskonala Androida, więc na pewno będzie dobrze zoptymalizowana pod ten system. Warto też wspomnieć o synchronizacji między urządzeniami. Jeśli korzystasz z Google Chrome na komputerze, laptopie czy innym urządzeniu to większość danych typu zakładki, hasła, formularze, otwarte karty mogą być szybko synchronizowane między nimi, co bardzo poprawia wygodę przy przeglądaniu internetu.

Zobacz też: Google Chrome ze świetnymi nowościami na Androidzie

Pobierz Chrome – alternatywy i podsumowanie

Chrome pobierz

W sklepie Google Play znajdziemy wiele przeglądarek, które mogą zastąpić Google Chrome. Jest Dolphin, Puffin, Opera, jest też Firefox. A, co jeśli istniałaby przeglądarka, która ma zalety Chrome, a nie ma jego wad? Dostępnych jest wiele przeglądarek, które bazują na Chromium (wersja open source Chrome) i wprowadzają szereg zmian oraz usprawnień, które czynią przeglądarkę lepszą od zwykłego Chrome.

Przykładem takich edycji jest na przykład Brave Browser i Kiwi Browser. Te dwie warte uwagi aplikacje mogą pochwalić się na przykład wbudowaną blokadą reklam czy lepszą optymalizacją. Dzięki blokowaniu reklam, zbędnych trackerów, skryptów oraz wprowadzeniu usprawnień w kodzie przeglądarka działa i wczytuje strony znacznie szybciej. Brave i Kiwi dają nam również lepszą kontrolę prywatności i pozwalają na blokowanie śledzenia naszej aktywności. Przy okazji zaoszczędzamy nasz pakiet internetu, ponieważ strony wczytują mniejszą ilość danych. W dodatku Kiwi pozwala nam na włączenie trybu nocnego oraz załadowanie dodatkowych rozszerzeń, które możemy pobrać z Chrome Web Store. Obie przeglądarki mają świetne wsparcie na XDA Developers. Jedyne, na czym tracimy, to brak synchronizacji między taką edycją mobilnego Chrome a zwykłym Chrome na PC czy laptopie.

Podsumuwując – czy warto korzystać z Google Chrome? Wydaje mi się, że nie. Ja przedstawiłem tylko dwie, ale mamy do wyboru o wiele więcej lepszych przeglądarek, które wzorują się na oryginalnym Chrome. Dodają one nowe funkcje, poprawiają to, co w przeglądarce Google nam przeszkadza. Moim zdaniem to świetne alternatywy i jeśli zawsze korzystało się tylko z Chrome, to warto przetestować którąś z takich zmodyfikowanych wersji. Jeżeli nie potrzebujesz bajerów, a Twój smartfon jest wystarczająco wydajny, to pobierz Chrome, który oczywiście w zupełności wystarczy i spełni oczekiwania większości userów. A czy Wy korzystacie z Google Chrome lub spokrewnionych z nim przeglądarek? Dajcie znać w komentarzach!

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kacper Rygielski