Nie każdy chce i nie każdy może (ze względu na chociażby wydajność swojego urządzenia) korzystać z oficjalnej aplikacji Facebooka. Jest ona bardzo rozbudowana, posiada wiele funkcji i jest źle zoptymalizowana, przez co nie ma nic przyjemnego w jej używaniu na starszych czy gorszych wydajnościowo urządzeniach. Facebook stwierdził, że nie potrafi poprawić swojej aplikacji bez krojenia jej z funkcji, dlatego wydał Facebook Lite. Aplikacja po pierwsze waży zdecydowanie mniej, po drugie znacznie lepiej się z niej korzysta. Nie przycina przy scrollowaniu czy wykonywaniu innych czynności. Lite jest za to ubogi w funkcje i możliwości konfiguracji. Nie będziemy mogli zrobić wielu rzeczy, które możemy zrobić na zwykłej aplikacji czy na przeglądarce PC. Czy można zatem spróbować czegoś jeszcze oprócz tych dwóch oryginalnych aplikacji? Jakie są alternatywne aplikacje Facebook w sklepie Google Play? W sklepie z aplikacjami znajdziemy ich mnóstwo. Poniżej przedstawię Wam najciekawsze według mnie propozycje.

Aplikacje Facebook – Friendly

Aplikacje Facebook - Friendly

Friendly to popularna aplikacja stworzona do obsługi Facebooka. Trzeba przyznać, że autorzy się postarali, żeby aplikacja wygląda przede wszystkim ładnie. Oczywiście wygląd jest zbliżony do oryginału, ale ważne, że zachowana jest estetyka. Na pierwszy rzut oka na pewno wyróżnia się tu pasek nawigacyjny, który domyślnie w Friendly umieszczony jest na dole ekranu. Można to oczywiście zmienić, tak samo, jak motywy. Niestety na większe możliwości personalizacji wyglądu aplikacja pozwala dopiero po wykupieniu wersji Pro. Warto odnotować, że ta alternatywa potrafi znacznie więcej niż Facebook Lite. Posiada nawet wbudowanego AdBlocka oraz filtr słów kluczowych. Jest też możliwość pisania ze znajomymi bez konieczności używania Messengera. Korzystając z Friendly, na pewno zaoszczędzimy baterię, pamięć wewnętrzną, jak i pamięć RAM, którego aplikacja zjada znacznie mniej od Facebooka.

Link do Friendly w Google Play

Aplikacje Facebook – Maki

Maki for Facebook

Kolejna aplikacja to Maki i tu również otrzymujemy 2 w 1, czyli obsługę Facebooka + Messengera. Aplikacja zachowana jest w stylu Material Design, który jest przyjemny dla oka. Maki wspiera blokowanie reklam i stawia na prywatność. Twórcy nie chcą pobierać żadnych danych od swoich użytkowników. Możemy tutaj odpalić motyw nocny, który na pewno ułatwi korzystanie z aplikacji w ciemniejszych pomieszczeniach. Co ciekawe, aplikacja ma wbudowaną również obsługę Twittera, Instagrama czy Reddita. Wszystko w jednej aplikacji? Brzmi nieźle, jeżeli ktoś ma mało miejsca na telefonie, to na pewno jest to super rozwiązanie. Aplikacja pozwala również na pobieranie zdjęć i filmów z Facebooka i Instagrama. Maki może być zablokowany hasłem lub odciskiem palca przed nieproszonymi gośćmi.

Link do Maki w Google Play

Aplikacje Facebook – Swipe

Aplikacje Facebook - Swipe

Swipe to klient Facebooka, który jest chyba najbardziej funkcjonalny ze wszystkich aplikacji, jednocześnie zachowując główną zaletę alternatyw, czyli lekkość. Mamy tu bardzo wiele ustawień, które możemy skorygować do naszych potrzeb. Swipe przede wszystkim nie zawiedzie nas szybkością i płynnością działania. Aplikacja nie zabiera tyle pamięci RAM co Facebook, a oferuje praktycznie to samo co zwykła aplikacja i to jest ważne. To kolejna aplikacja 2 w 1, czyli mamy wbudowany komunikator. Wygląda na to, że to jest już standard w tego typu aplikacjach. Poza tym, w tej aplikacji również znajdziecie motywy, zmianę kolorystyki i blokadę na odcisk palca. Sam wygląd aplikacji nie spodobał mi się za szczególnie, natomiast jest to klasyczny, prosty Material Design. Nie jest źle, ale nie oczekujcie niczego innowacyjnego. Swipe wydaje się pretendować do miana dobrej alternatywy dla ociężałego Facebooka.

Link do Swipe w Google Play

Zobacz też: Treści terrorystyczne na żywo na Facebooku – sztuczna inteligencja bezradna

Aplikacje Facebook – Phoenix

Phoenix

Prosty i elegancki – taki jest właśnie Phoenix dla Facebooka i Messengera. Tak, te dwie rzeczy są tu wbudowane, co więcej można nawet wykonywać połączenia głosowe do znajomych tak jak na Messengerze. Znajdziemy tutaj nawet znane i lubiane dymki czatu więc to kolejne świetne udogodnienie. Aplikację na pewno wyróżnia ładny, stonowany design. Możemy tutaj oczywiście zmienić motyw i układ samego interfejsu. Phoenix dostarcza wszystkich potrzebnych funkcji Facebooka, jak i możliwości ustawień, które są nam potrzebne. Twórcy aplikacji chwalą się rekordowo małym zużyciem baterii, co myślę, że zachęci niejednego z Was. Phoenix również można zablokować PIN-em. Na szybkość działania aplikacji nie powinniśmy narzekać, postarano się tutaj o odpowiednią optymalizację.

Link do Phoenix w Google Play

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kacper Rygielski