ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Dysk Google z poważną luką

Dysk Google – dlaczego warto korzystać?

Autor: Kacper Rygielski Kategoria: Artykuły

Dysk Google to chmura działająca od kwietnia 2012 roku opracowana przez Google, która pozwala nam na przechowywanie, udostępnianie i synchronizację danych. Czym jest chmura? W skrócie usługa ta daje nam dostęp do plików z wielu typów urządzeń, w każdym miejscu na świecie i o dowolnej porze. Oczywiście, jeżeli tylko masz dostęp do internetu. Cechami chmury są na pewno niezawodność, dostępność, skalowalność oraz elastyczność. Czy warto korzystać z chmury od Google? Moim zdaniem warto spróbować, zwłaszcza że jest to ciekawa propozycja. Poniżej przedstawię Wam kilka argumentów, dlaczego tak uważam.

Dysk Google – dlaczego warto korzystać?

Dysk Google

Pominę oczywiste zalety samej chmury jako takiej i korzystania z niej a skupię się bardziej na pozytywach konkretnie Dysku Google. Usługa od giganta z Mountain View różni się w kilku rzeczach znacząco od konkurencji i warto to odnotować.

Ceny

Zacznijmy od opłacalności. Dysk Google daje nam na start 15 GB przestrzeni. To całkiem sporo, inne darmowe chmury dają zdecydowanie mniej. Dla przykładu w usłudze Dropbox otrzymujemy tylko 2 GB miejsca, a w OneDrive od Microsoftu niewiele więcej, bo 5 GB. Trzeba pamiętać, że z tych 15 GB na Dysku Google korzysta także poczta Gmail. Natomiast nie zabiera ona przeciętnie dużo miejsca, u mnie jest to na przykład 800 MB. Jeżeli podstawowy pakiet to dla Ciebie za mało, możesz poszerzyć przestrzeń dyskową do aż 100 GB za 8,99 zł miesiecznie. Nie jest to wygórowana cena, konkurencja jest droższa. OneDrive życzy sobie 7,99 zł za połowę tego miejsca, czyli 50 GB. Ceny reszty pakietów Google One, możecie zobaczyć pod tym linkiem.

Renoma

Google to gigant technologiczny z dużą renomą i uznaniem. Większość osób bardzo ceni sobie usługi Google i nie wyobraża już sobie bez nich życia. Firma zawsze stawia na profesjonalizm i bezpieczeństwo. Kiedy co jakiś czas słyszymy o problemach z działaniem Facebooka czy Instagrama, o Google jest cicho. Osobiście nie pamiętam chyba sytuacji, by Google się zawiesiło na dłuższy czas. Również bardzo rzadko słyszymy o wyciekach z udziałem tej firmy. Gdy trzymasz dane na Dysku Google, istnieje małe prawdopodobieństwo, że zostaną wykradzione, pomijając oczywiście zabezpieczenia Twojego konta. Dysk Google działa nieprzerwanie przez 24 godziny na dobę i zawsze jest gotowy, byśmy mogli z niego korzystać w pełnej szybkości. Gigant gwarantuje stabilność, niezawodność, bezpieczeństwo oraz szybkość transferu danych zawsze na tym samym poziomie.

Funkcje

To, co wyjątkowe w usłudze chmurowej od Google to integracja z całym ekosystemem oraz obsługa Dokumentów Google. Nie jest to oczywiście poziom Apple, ale jest i tak bardzo dobrze. Dysk Google idealnie współgra z resztą usług, takich jak Gmail, Zdjęcia Google. Świetnie współpracuje z systemem Android, gdzie mogą nam się synchronizować automatycznie pliki i zdjęcia. Na innych systemach również go bez problemu zainstalujemy i skonfigurujemy do naszych potrzeb.

Praca na Dokumentach Google jest łatwa i przyjemna oraz stanowi świetną alternatywę dla pakietu Microsoft Office. Możemy edytować arkusz kalkulacyjny na PC, a potem bez problemu dokończyć go na smartfonie. Bardzo wygodnie pracuje się w kilka osób nad danym plikiem. Możemy na przykład udostępnić prezentację całemu zespołowi i tworzyć ją w tym samym momencie. Dysk Google przydaje się również podczas udostępniania zdjęć, filmów czy innych danych na przykład znajomym. Wystarczy wrzucić dane do chmury, a potem wysłać link dający dostęp do pliku. Dzielenie się plikami jest w tej usłudze niezwykle łatwe. Udostępnianie danych na Google Drive to na przykład świetna alternatywa dla ograniczonych załączników w mailu. Kontrola prywatności ma się tu również na wysokim poziomie. Możemy dokładnie ustalać kto, do czego ma dostęp i w jakim zakresie.

Zobacz też: Dropbox zyskał funkcje znane od dawna z Google Drive

Dysk Google – wady

Wady Dysku Google

Trzeba znać też wady dysku Google. Dla kogoś taką wadą może być fakt, że to Google posiada wgląd i dostęp do jego prywatnych plików. Jak wszystkim dobrze wiadomo, Google lubi wiedzieć wszystko o swoich użytkownikach, więc nie dziwię się, że ktoś może sceptycznie podchodzić do podawania im na tacy kolejnych informacji. Zwłaszcza że według regulaminu wgrywając dane, dajemy prawo do używania ich przez firmę z Mountain View. Z drugiej zaś strony wątpię, by twórcy chmury przeglądali specjalnie nasze prywatne pliki albo je analizowali. Tak czy siak, trzeba mieć na uwadze, co wrzucamy do internetu, nawet jeśli jest to bezpieczna chmura. Znacie takie powiedzenie, że w internecie nic nie ginie? Bardzo często się to niestety sprawdza. Pamiętaj o dobrym zabezpieczeniu swojego konta, włączeniu weryfikacji dwuetapowej i mocnym, unikalnym haśle. Kolejną wadą może być brak dobrego wsparcia na Linuxie. Ciężko jest znaleźć dobry, darmowy program do automatycznej synchronizacji plików.

Zobacz też: Ciemny motyw w Google Drive – to musiało się stać

Dysk Google – podsumowanie

Wydaje mi się, że zalety przebijają ewentualne wady Dysku i warto spróbować z niego korzystać. Osobiście testowałem wiele chmur i ta była dla mnie najwygodniejszym rozwiązaniem. A Wy, używacie Dysku Google? Jeżeli nie, to może jakiejś innej usługi do przechowywania danych? Może wcale nie potrzebujecie używać chmury? Chmura na pewno może się przydać, chociażby do dodatkowego backupu danych, a jak mawiał mój profesor: „ludzie dzielą się dwie grupy – tych, którzy robią backupy i tych, którzy JESZCZE tego nie robią”. Nie dajcie się zaskoczyć!

Sprawdź najnowsze wpisy