Najnowsza aktualizacja systemu Windows 10 1903 May Update została udostępniona dla komputerów w tym tygodniu. Po dłuższym okresie testowania firma Microsoft wrzuciła aktualizację do usługi Windows Update. Można ją także pobrać w inny sposób. Podobnie jak poprzednie aktualizacje, ta zawiera również kilka nowych funkcji, drobnych poprawek i innych zmian. Oto najważniejsze nowości w Windows 10 1903 May Update.

Nowości Windows 10 1903 May Update

Jasny motyw

Windows 10 19093 May Update light theme

Największa nowa zmiana wizualna na Windows 10 to nowy lekki motyw. Jest to domyślny motyw dla systemu Windows 10 Home i jest to zasadniczo dodatkowa biała wersja aktualnie dostępnego czarnego motywu, którego większość ludzi używa w systemie Windows 10. Podczas gdy tryb ten nie zawsze jest spójny w całym systemie operacyjnym, biały motyw wygląda naprawdę dobrze w każdym obszarze Windowsa. Microsoft poprawił także domyślną tapetę systemu Windows 10, dzięki czemu lepiej pasuje do nowego lekkiego motywu.

Zobacz także: Mam smartfon Huawei, co robić?

Windows Sandbox

Windows 10 otrzymał także funkcję Windows Sandbox. Firma Microsoft próbuje rozwiązać problem związany z uruchamianiem nieznanych plików .exe na komputerze, opracowując prosty sposób uruchamiania aplikacji w odizolowanym środowisku komputerowym dla każdego użytkownika systemu Windows 10. Windows Sandbox tworzy tymczasowe środowisko pulpitu w celu odizolowania konkretnej aplikacji.

„Piaskownica” jest zaprojektowana tak, aby była bezpieczna i jednorazowa, więc po zakończeniu uruchamiania aplikacji, którą chcesz przetestować w tym trybie, cały obszar izolowany zostanie usunięty. Nie musisz konfigurować oddzielnej maszyny wirtualnej, jak robi to większość zaawansowanych użytkowników, ale Twoja maszyna będzie musiała obsługiwać funkcje wirtualizacji (włączone w BIOS-ie). Microsoft udostępnia Windows Sandbox jako część systemu Windows 10 Pro lub Windows 10 Enterprise, ponieważ jest przeznaczony dla użytkowników biznesowych i zaawansowanych, a nie zwykłych konsumentów. Aby go aktywować musisz przejść do „Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows”. Jeśli korzystasz z systemu Windows 10 Pro, warto włączyć go na wypadek, gdybyś chciał zachować szczególną ostrożność w przypadku losowego pliku .exe ściągniętego z Internetu.

Odinstaluj wbudowane aplikacje

Microsoft stopniowo zezwala użytkownikom systemu Windows 10 na usuwanie większej liczby wbudowanych aplikacji, które zaczynają pojawiać się w systemie operacyjnym. W aktualizacji z maja 2019 r. możesz teraz usunąć takie programy jak Groove Music, Mail, Kalendarz, Filmy i telewizja, Kalkulator, nowa aplikacja Paint 3D i 3D Viewer.

Nowe wyszukiwania i oddzielna Cortana

Windows 10 May Update 1903

Jeśli nie jesteś fanem cyfrowego asystenta Cortany w systemie Windows 10 (dostępna w języku angielskim), najnowsza aktualizacja Microsoftu ma dla Ciebie kilka nowych opcji. Firma oddzieliła wyszukiwanie od Cortany na pasku zadań systemu Windows 10. Nowy interfejs wyszukiwania obejmuje najczęściej używane aplikacje, ostatnie działania i pliki z opcjami filtrowania według aplikacji, dokumentów, wiadomości e-mail i wyników internetowych. Wyszukiwanie jest nadal w dużej mierze takie samo, ale wygląda znacznie lepiej.

Oczyszczone Menu Start

Microsoft sprawił, że ​​menu Start jest mniej zaśmiecone po aktualizacji. Aplikacje w menu Start zostały przypięte w inny sposób. Oznacza to, że całe oprogramowanie typu bloatware jest teraz zgrupowane w jednej sekcji, którą można szybko odpiąć. Niestety, ten nowy układ zobaczysz tylko wtedy, gdy utworzysz nowe konto użytkownika lub używasz nowego komputera z systemem Windows 10.

Suwak poziomu jasności

Małe zmiany także się liczą, a nowy suwak poziomu jasności wyświetlacza jest z pewnością pożądaną opcją. Dostępny w centrum powiadomień suwak umożliwia szybką regulację jasności ekranu. Zastępuje płytkę, która po prostu pozwala na przechodzenie przez różne poziomy jasności ekranu. Jeśli naprawdę chcesz uzyskać 33-procentową jasność ekranu, możesz to zrobić teraz bez problemu.

KAOMOJI (╯ ° □ °) ╯︵ ┻━┻

Microsoft ułatwia wysyłanie ¯ \ _ (ツ) _ / ¯ kaomoji z komputera z systemem Windows 10 do znajomych lub współpracowników. Firma dodała znaki twarzy kaomoji w aktualizacji, które są dostępne za pośrednictwem tego samego istniejącego skrótu emoji (Win + .).

Aplikacje w rzeczywistości mieszanej

Microsoft ulepszył obsługę VR Windows Mixed Reality. Chociaż zestawy słuchawkowe były wcześniej ograniczone do uruchamiania gier Steam VR i uniwersalnych aplikacji Windows, Microsoft umożliwił także uruchamianie aplikacji (Win32) takich jak Spotify, Visual Studio Code i Photoshop w trybie Mixed Reality. To idealne rozwiązanie, jeśli zawsze marzyłeś o pracy w wirtualnej rzeczywistości.

Zarządzanie aktualizacjami

Microsoft w końcu wysłuchał użytkowników systemu Windows 10 i dodał znacznie większą kontrolę nad tym, jak zarządzane są aktualizacje platformy. Wszyscy użytkownicy będą teraz mogli wstrzymywać aktualizacje. Dzięki temu korzystający pozostaną w istniejącej wersji Windowsa 10 i nadal będą otrzymywać comiesięczne aktualizacje zabezpieczeń, unikając najnowszej aktualizacji całego systemu. To duża zmiana w stosunku do tego, co było dostępne wcześniej, zwłaszcza dla użytkowników Windows 10 Home.

Windows 10 May Update 1903

Microsoft zmienia także sposób przydzielania miejsca na aktualizacje. Niektóre update’y mogą nie zostać zainstalowane, jeśli nie ma wystarczającej ilości wolnego miejsca. Gigant wymaga teraz zarezerwowania około 7 GB miejsca na dysku na Windows Update.

Windows 10 bez hasła

Microsoft dąży do zmniejszenia naszej zależności od haseł. Dzięki najnowszej aktualizacji możesz teraz skonfigurować i zalogować się na komputerze z systemem Windows 10 za pomocą tylko jednego numeru telefonu. Możesz utworzyć konto Microsoft bez hasła, po prostu wprowadzając numer telefonu jako nazwę użytkownika, a kod zostanie na niego wysłany, aby zainicjować logowanie. Po zalogowaniu się do systemu Windows 10 możesz użyć systemu Windows Hello lub nawet kodu PIN, bez konieczności używania hasła.

Źródło: theverge

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.