Czerwcowa konferencja WWDC już za kilkanaście dni. Apple przedstawi nam wtedy najważniejsze, nowe funkcje swoich systemów operacyjnych. Najważniejszy oczywiście jest iOS 13. Z tym oprogramowaniem związane są największe oczekiwania. To jednak nie wszystko. Apple Watch jest coraz ważniejszym produktem w gamie firmy. Zegarek Serii 4 jest hitem i zdobywa rynek. To dzięki niemu i funkcjom takim jak EKG, Amerykanie są liderem na rynku smartwatchy. Możliwości watchOS 6 mają to utwierdzić.

Zobacz także: Sprzedaż iPhone spada, ale Apple się nie martwi

Przedsmak oprogramowania zobaczymy podczas WWDC. Niedługo później zostanie wydana wersja beta dla programistów. W przeciwieństwie do iOS oraz macOS, firma z Cupertino nie oferuje programu otwartych testów tego systemu. Każdy zainteresowany będzie mógł wypróbować watchOS 6 w połowie września – wtedy odbędzie się premiera. Czego możemy spodziewać się po najnowszej wersji oprogramowania?

watchOS 6 z nowymi tarczami

Jedną z najpopularniejszych i najbardziej wyczekiwanych zmian są nowe tarcze. Apple z resztą dodaje je praktycznie podczas każdej aktualizacji – nawet w przypadku ostatniej wersji czyli watchOS 5.2.1. Bloomberg donosi, że Apple ma w zanadrzu kilka opcji dla nowego systemu. Pierwsza, o której wiadomo to „gradient”. Pozwoli ona wybrać kolor, a cały projekt tarczy będzie oparty głównie na nim. Kolejne dwie tarcze określane są jako „x-large”. Mają umożliwić pokazywanie dużych liczb w różnych czcionkach i kolorach.

watchOS 6

Trwają też prace nad kompilacją zwaną roboczo „california”. W tej wersji mamy otrzymać połączenie cyfr rzymskich z arabskimi, przez co tarcza ma prezentować się bardziej klasycznie. Wiadomo jeszcze o rozwiązaniu zwanym „infonograph subdial”, zawierającym większy widok opcji takich jak wykresy giełdowe czy pogoda. Apple chce też dodać do tarczy odnośniki pozwalające w szybki sposób uzyskać dostęp do audiobooków czy danych pogodowych. 

watchOS 6 z nowymi możliwościami dla macOS

Ta możliwość zadebiutuje zarówno w oprogramowaniu dla Apple Watcha jak i dla komputerów. Poinformował o tym już na początku roku serwis 9to5mac. Integracja zegarka z macOS ma być zdecydowanie lepsza. Od jakiegoś czasu możemy odblokowywać komputer za pomocą urządzenia naręcznego Apple, ale teraz firma chce pójść o krok dalej. Użytkownicy będą mogli uwierzytelniać różne operacje z komputera. Szczegóły pozostają jeszcze nieznane. Możliwe jest, że wszystkie mechanizmy, które obecnie korzystają z Touch ID na komputerze wykorzystają teraz zegarek. W oprogramowaniu tego ostatniego ma pojawić się interfejs podobny do tego znanego z Apple Pay.

watchOS 6

Możliwosci watchOS 6 urozmaicone dzięki App Store

Sklep ma być od teraz obecny bezpośrednio w samym zegarku. Obecnie jest on ukryty w aplikacji Watch na systemie iOS, służącej do obsługi urządzenia. Użytkownicy sprzętów z najnowszym oprogramowaniem będą mogli uzyskać dostęp do niego wprost z nadgarstka. Wielu użytkowników, wciąż chyba nie zdaje sobie sprawy, że App Store istnieje, a konieczność instalowania aplikacji przez iPhone’a jest długim i uciążliwym procesem. 

watchOS 6 z nowymi aplikacjami

Bloomberg informuje też, że kolejna wersja systemu zawierać będzie kilka innych nowych aplikacji. Mówi się, że firma planuje wydać Książki znane z iOS oraz macOS, jednak skupione na audiobookach. Teoretycznie działać ma to podobnie do podkastów. Oczekuje się również, że watchOS 6 zawierać ma dwie nowe aplikacje zdrowotne. Pierwsza o nazwie Cycles ma umożliwić śledzenie cykli miesiączkowych, a druga ma zarządzać dawkowanie leków. Sam Watch ma wreszcie otrzymać systemowy kalkulator oraz wsparcie dla Animoji i Memoji. 

watchOS 6

watchOS 6 i śledzenie snu

Raport z początku tego roku sugerował, że śledzenie snu ma pojawić się już w tym roku. Wciąż nie jest to jednak takie pewne. Podobno pracownicy Apple testują już tę funkcję od kilku miesięcy. Możliwe jest jednak, że zobaczymy ją dopiero w 2020 roku. 

Źródło: Macworld

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Nowak

Fan nowoczesnej architektury, zdrowego trybu życia i muzyki alternatywnej. Użytkownik sprzętu Apple.