ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Steam Link

Gry z komputera wreszcie na iPhone! Steam Link ponownie w App Store

Autor: Mariusz Nowak Kategoria: Artykuły

Chcesz grać w gry z komputera PC na swoim iPhonie lub Apple TV? Wreszcie jest taka możliwość. W maju zeszłego roku Apple wywołało sporo kontrowersji. Gigant z Cupertino odrzucił aplikację Steam Link firmy Valve ze sklepu App Store. Stało się to zaledwie dzień po jej debiucie. Konflikt interesów był wyraźny. Jednak aplikacja od dziś ponownie jest dostępna w App Store!

Zobacz także: Największa nowość Apple Watch wreszcie dostępna w Polsce

To bezpłatna aplikacja umożliwiająca strumieniowe przesyłanie gier z komputera PC lub Mac na urządzenie z systemem iOS lub Apple TV. Jedynym wymaganiem jest obecność obydwu urządzeń w tej samej sieci. Nie potrzebujemy też żadnego fizycznego sprzętu Steam Link. Całość ma działać za pośrednictwem sieci Wi-Fi, jednak samo Valve poleca nam inne rozwiązanie. Według firmy najlepiej będzie jeżeli użyjemy przewodowego połączenia, za pomocą kabla Ethernet. Urządzenie z systemem iOS powinno też znajdować się możliwie najbliżej routera, co umożliwi uzyskanie najlepszej wydajności. W przypadku urządzeń mobilnych, najstarszym wspomaganym systemem jest iOS 11. W grach możemy używać zgodnych kontrolerów z certyfikatem Made for iPhone lub kontrolerów Steam. Dostępne są też opcje sterowania za pomocą ekranu dotykowego. 

Steam Link

Serwis Macworld zapytał o to w zeszłym roku Valve. Firma stwierdziła, że Apple odwołało swoją zgodę powołując się na konflikt biznesowy. Chodziło o wytyczne przy projektowaniu aplikacji, które nie zostały zrealizowane. Więcej informacji podał nam Phil Schiller z Apple. Jedna z najważniejszych osób w spółce z Cupertino poinformowała, że Steam Link narusza szereg wytycznych dotyczących między innymi, treści generowanych przez użytkowników, zakupów w aplikacji, kodów itp. Największym problemem wydawała się właśnie możliwość robienia zakupów, z obejściem App Store. Na to Apple na pewno nie mogło sobie pozwolić. Mimo tego, Valve uważało, że ich program jest podobny do innych, obecnych już w App Store. Także one zapewniają dostęp do komputera PC lub Mac z poziomu iPhone’a. 

Steam Link

Apple zmienia podejście

Phil Schiller poinformował, że współpraca z Valve będzie kontynuowana. Jej celem jest przeniesienie doświadczeń znane ze Steam do systemu iOS i na telewizory, za pomocą Apple TV. Musi się to stać zgodnie z wytycznymi Apple, jednak porozumienie jest możliwe. Valve stwierdziło, że usunie możliwość zakupu aplikacji ze Steam Link. Ten ruch ma skłonić amerykańską firmę do zatwierdzenia aplikacji i dopuszczenie jej do sklepu. Obecnie podczas podłączania, głównym widokiem jest biblioteka zakupionych już gier, a nie opcja zakupu innych treści. W marcu została wydany już program PS4 Remote Play na system iOS. Zasadniczo działa on tak jak Steam Link. Pozwala na zakup gier bez pomocy Apple. Pojawienie się tej aplikacji sugerowało zwrot akcji we współpracy z Valve. 

Steam Link

Parowanie urządzenia iOS z komputerem Mac lub PC jest prostym procesem. Program pobieramy oczywiście z App Store. Następnie iPhone lub iPad skanuje sieć z poszukiwaniu komputera, na którym zainstalowany musi być Steam. Parowanie odbywa się za pomocą kodu. Potem przeprowadzany jest test, który poinformuje nas jak płynna będzie rozgrywka. Konieczne może być pobranie dodatkowych sterowników na komputer. 

Źródło: Macworld

Sprawdź najnowsze wpisy