Google I/O 2019 wciąż trwa. Dowiadujemy się wciąż nowych rzeczy oraz poznajemy nowe ciekawostki. Na przykład tego, że Google Play Protect skanuje codziennie ponad 50 miliardów aplikacji. Tak, to nie jest błąd wynikający z nieudolnego tłumaczenia, a faktycznie mowa jest o miliardach. Jednak takie przechwałki to tylko niewielki element całej konferencji. Najważniejsze w niej są panele poświęcone programistom oraz producentom. Co oczywiście nie oznacza, że Google I/O nie ma nic do zaoferowania zwykłym entuzjastom nowoczesnej technologii lub po prostu użytkownikom Androida, którzy chcą być na bieżąco z informacjami na temat swojego ulubionego systemu mobilnego. Jest wręcz przeciwnie. Sporą część z nich poznaliście już w naszym wcześniejszym podsumowaniu Google I/O 2019, jednak od tamtej pory doszło wiele nowości.

Google I/O 2019 wciąż trwa i zaskakuje

Android Studio 3.5

 Google I/O 2019 Android Q

Konferencja Google I/Ojest skierowana przede wszystkim dla programistów. Android Studio 3.5 rozwinęło się do wersji beta, przynosząc ze sobą obsługę emulatorów dla urządzeń składanych i wiele innych usprawnień. Wśród nowości wprowadzonych w wersji 3.5 jest kilka nowych zmian Project Marble, które mają na celu poprawę niezawodności systemu i zmniejszenie liczby błędów w IDE, w tym zmniejszenie opóźnień, szybsze budowanie i poprawę wydajności. Umożliwia również lepsze ręczne zarządzanie pamięcią.

Smart Replies

 Google I/O 2019 Android Q

Firma zintegrowała Smart Replies z systemem powiadamiania systemu operacyjnego. Oznacza to, że teraz pracuje z dowolną aplikacją do wysyłania wiadomości, w tym WhatsApp i Signal i sugeruje odpowiedzi w oparciu o kontekst. Co ważniejsze, system może przewidzieć kolejne działania na podstawie tego, co właśnie otrzymaliśmy: Jeśli ktoś wyśle nam adres, będziemy mogli otworzyć mapę bez konieczności czytania wiadomości. Chociaż Google nie potwierdził oficjalnie, jakie działania obsługuje ta funkcja, podczas konferencji zauważono, że działa z linkami, które można otworzyć w przeglądarce lub bezpośrednio w powiązanej z nią aplikacji.

Nowe funkcje w Androidzie Q

 Google I/O 2019 Android Q

Google ogłosił dzisiaj, że Android Q będzie miał nowe API Thermal, które pozwala aplikacjom na monitorowanie temperatury urządzenia. Nowe API będzie głównie pomocne w grach, streamingu aplikacji i innych działań, które powodują znaczny wzrost temperatury. Na przykład, Instagram może zmniejszyć rozdzielczość/prędkość transmisji na żywo lub gra może zmniejszyć docelową częstotliwość odświeżania obrazu. To oczywiście nie koniec nowości. Android Q będzie miał natywną obsługę kodeków wideo AV1. Kodek ten został zaprojektowany w taki sposób, żeby umożliwić wyższy poziom kompresji od stosowanego obecnie VP9, przy jednoczesnym zachowaniu dobrej jakości obrazu. Google ogłosiło, że system Android Q będzie zawierał natywne wsparcie dla AV1, torując drogę do szerszego wykorzystania.  Vulkan jest wieloplatformowym, niskopoziomowym API graficznym. W wersji v1.1 zawiera obsługę wielu widoków, HLSL, i grup urządzeń. Skutecznie poprawia wydajność graficzną systemu Android, szczególnie w przypadku zaawansowanych gier. Google ogłosiło, że będzie ono wymagane dla 64-bitowych urządzeń z systemem Android Q.

Linuks na Chromebookach

 Google I/O 2019 Android Q

Google ogłosił, że wszystkie Chromebooki wyprodukowane w 2019 roku będą gotowe do pracy pod kontrolą Linuksa od razu po wyjęciu z pudełka. Dzięki temu urządzenia te staną się znacznie bardziej atrakcyjne dla programistów i innych grup zawodowych związanych z branżą IT. Mogą także przykuć uwagę całkiem sporej grupy entuzjastów wolnego oprogramowania, w tym osób, które unikają urządzeń z Chrome OS ze względu na niewielkie możliwości samego systemu.

Assistant Driving Mode

Android Auto ma liczne ułomności, które mają zostać naprawione już tego lata. Jednak wciąż główną wadą tego systemu jest to, że nie każdy samochód ma możliwość integracji z nim. Na szczęście dzięki Assistant Driving Mode nie będzie to już konieczne. Asystent jazdy będzie dawał podobne możliwości, jednak z wykorzystaniem ekranów naszych smartfonów lub tabletów. Uruchomić można go będzie za pomocą krótkiej komendy wypowiedzianej do Asystenta Google.

Zobacz też: Google I/O 2019 – najważniejsze nowości! Pixel 3a to tylko kropla w morzu

Konferencja wciąż trwa. Ciekawe czym jeszcze Google i jego partnerzy nas zaskoczą? W końcu mamy dopiero drugi dzień trwania Google I/O 2019. Według mnie najlepsze w tym wszystkim jest to, że ogłoszone innowacje nie są daleką pieśnią przyszłości. Wszystko to, co zostanie zaprezentowane, znajdzie się w użytku w ciągu najbliższego roku. Osobiście nie mogę się doczekać panelu poświęconego Kai OS. Co prawda system ten nie należy do Google, ale widać, że gigant bardzo o niego dba, wypuszczając na niego coraz więcej aplikacji.

Źródło: Androidpolice

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.