android-dla-zielonych

 

Android jest najpopularniejszym systemem na rynku mobilnym, a z każdym rokiem sprzedaje się coraz więcej urządzeń z zielonym robocikiem na pokładzie.  Co za tym idzie, smartfony trafiają do coraz większej liczby użytkowników na całym świecie. Wprowadzanie kolejnych innowacji przez producentów sprawia, że można się pogubić wśród funkcji najnowszych urządzeń. „Android dla zielonych” to cykl przeznaczony dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym systemem. W pierwszym wydaniu zajmiemy się ustawieniami danych w tle. Miłej lektury!

 

Kontrola danych w tle

Smartfony z Androidem nieustannie wymieniają dane z Internetem. Ogrom informacji, który dociera do urządzeń waży sporą ilość megabajtów, które należy umiejętnie filtrować. Niektóre aplikacje pobierają dane, gdyż jest to potrzebne do prawidłowego działania systemu. Pozostałymi możemy zarządzać i zrezygnować z ciągłego ich odświeżania. Kiedy posiadamy pakiet internetowy, musimy korzystać z niego z rozwagą, aby operator nie naliczył nam dodatkowych kosztów. Jak to zrobić?

Screenshot_2014-02-05-16-12-11

 

Po wejściu w ustawienia mamy możliwość wybrania opcji Dane komórkowe/Licznik danych. Następnie, naszym oczom ukazuje się ekran, którego centralną część zajmuje wykres. Przedstawia on sumaryczne zużycie danych w wybranym przez nas okresie. Pionowe paski możemy dowolnie przesuwać, aby zaznaczyć konkretny przedział czasowy. Poziome natomiast służą do ustalania limitu danych oraz pokazywania ostrzeżenia o zbliżaniu się do wyznaczonej granicy. Dzień rozpoczynania cyklu naliczania możemy własnoręcznie wyznaczyć i np. zsynchronizować go z datą włączenia pakietu.

 

Screenshot_2014-02-05-16-14-16

Po wejściu w Menu okazuje nam się lista możliwych zmian. Ograniczanie danych w tle pozwala na automatyczne ograniczanie wszystkich działających aplikacji. Automatyczna synchronizacja odświeża działające konta np. Facebooka. Dane w roamingu pomagają korzystać z internetu za granicą, ale również są pobierane za to dodatkowe opłaty. Dodatkowo możemy sprawić, aby nasze urządzenie stało się przenośnym punktem dostępu WiFi dla innych użytkowników.

 

Screenshot_2014-02-05-16-14-34

Poniżej widać zestawienie aplikacji, które pobierają nam dane. Wchodząc w jedną z nich możemy własnoręcznie ograniczyć jej pobieranie w tle i sprawdzić jak to wygląda na diagramie.

 

Screenshot_2014-02-05-16-15-17Screenshot_2014-02-05-16-15-04

 

Podsumowując, kontrola danych w tle pozwala nam bardziej ekonomicznie korzystać z internetu w telefonie. Nasz pakiet pozwoli dłużej cieszyć się dostępem do sieci, co w rezultacie sprawi, że wydamy mniej pieniędzy.

A co wy myślicie o „Androidzie dla zielonych?” Dobrym pomysłem jest poradnik dla rozpoczynających swoją przygodę z tym systemem? Piszcie w komentarzach!

 

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Dawid Przewoźnik