ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Strona internetowa

Jak zrobić stronę internetową? Trzy najlepsze sposoby

Autor: Kacper Kościański Kategoria: Artykuły

Wiele osób zastanawia się, jak zrobić stronę internetową, co zresztą zupełnie mnie nie dziwi. W dzisiejszych czasach swoje miejsce w sieci to wręcz przymus dla firm. Nie bez powodu utarło się także powiedzonko mówiące o tym, że „nie istniejesz, jeśli nie ma Cię w internecie”. Czy stworzenie strony internetowej to trudne zadanie? Cóż, tak i nie. W dzisiejszym artykule przybliżę Wam trzy sposoby traktujące o tym jak zrobić stronę internetową.

Jak zrobić stronę internetową? Najprostszy sposób, czyli Blogger

Blogger

Na stworzenie strony internetowej jest wiele sposobów. Jedne są prostsze, drugie trudniejsze. Zacznijmy jednak od najprostszego sposobu, z którym poradzi sobie nawet największy laik. Blogger, bo właśnie ta platforma jest dziecinnie prosta w obsłudze, pozwala na stworzenie swojego bloga (nikt nie broni, by była to strona internetowa z definicji). Aby rozpocząć tworzenie strony internetowej (przyjmijmy to określenie zamiast „bloga”), udaj się na stronę Blogger.com. Zaloguj się na swoje konto Google i zacznij działać – postawienie strony internetowej trwa zaledwie kilka minut i jest w tym przypadku całkowicie darmowe. Aby sukcesywnie dobiec do końca wystarczy jedynie wykonywać polecenia widoczne na ekranie. Krótko po tym Twoja strona internetowa będzie już widoczna w internecie. Co prawda z brzydką domeną .blogspot.com, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, byś podpiął ją pod zwykłą, płatną domenę (np. przykład.pl).

Opisywana platforma pozwala na dość ograniczoną konfigurację strony. Można zmieniać motywy, edytować pliki, publikować posty i zdjęcia, ale tak naprawdę mniej więcej na tym kończą się jej wszystkie plusy. Jeśli potrzebujesz swojego miejsca w sieci, nie masz wiedzy o tworzeniu stron internetowych oraz nie wymagasz wiele, to Blogger będzie dla Ciebie idealny. Oczywiście nie radzę stawiać na tej platformie strony firmowej (tym bardziej na domenie .blogspot.com), bo wtedy raczej nikt nie będzie Cię brał na poważnie.

Jak zrobić stronę internetową? Sposób drugi, czyli WordPress

Wordpress

WordPress to prawdziwy kombajn, który jednocześnie nie wymaga nie wiadomo jakiej wiedzy. Jest to najpopularniejszy CMS (system zarządzania treścią), który napędza ponad 27% stron internetowych na całym świecie (według danych z tego roku), w tym Android.com.pl. WordPressa można rozdzielić na dwie wersje – WordPress.org i WordPress.com. Ten pierwszy wariant można zainstalować na swoim serwerze, a drugi działa podobnie do Bloggera. WordPress hostowany na własnym serwerze nie ma absolutnie żadnych ograniczeń, a do tego jest całkowicie darmowy. Można w nim zmodyfikować dosłownie wszystko – wgrywać nowe motywy, wtyczki i tak dalej. Niestety nie można tego samego powiedzieć o wersji .com, która jest pełna ograniczeń – np. nie można wgrywać motywów z innych źródeł niż repozytorium WordPressa ani jakichkolwiek wtyczek. Co więcej, na witrynach działających na platformie WordPress.com domyślnie wyświetlane są reklamy (opisywane rozwiązanie jest darmowe do momentu aż wykorzystamy 3 GB przestrzeni dyskowej).

WordPress hostowany samodzielnie jest szalenie prosty w obsłudze

Z całego serca polecam zainteresowanie się WordPressem w wersji hostowanej samodzielnie. Jest to całkowicie darmowe rozwiązanie, które bez żadnych kosztów można zmodyfikować pod swoje upodobania, bez granic. WordPress ma tyle darmowych wtyczek i motywów, że bez problemu każdy znajdzie coś dla siebie. Co więcej, społeczność WordPressa jest bardzo pomocna i przyjazna, a więc jeśli napotkasz jakiś problem na etapie tworzenia swojej strony internetowej, to po prostu zadaj pytanie na jednym z oficjalnych forów. Na WordPressie można stworzyć stronę internetową każdego typu. Tu po prostu nie ma ograniczeń.

Jedynym wydatkiem jaki poniesiemy w przypadku instalacji hostowanego WordPressa jest koszt serwera i domeny. Wszystko to jest jednak na szczęście dość tanie – naprawdę dobry hosting na rok to koszt ok. 200 zł (znajdziesz i za 20 zł, ale nie polecam takich wynalazków), a domena z polską końcówką (.pl) to zwykle wydatek rzędu 10-15 zł za pierwszy rok. WordPressa można zainstalować na dwa sposoby – samodzielnie, wypakowując pliki w odpowiednim katalogu przez FTP i podpinając bazę danych (wiem, brzmi strasznie) lub przez automatyczny instalator. Ta druga możliwość zależy jednak wyłącznie od firmy hostingowej, w której zdecydujesz się wykupić hosting. Niestety nie wszystkie firmy posiadają to rozwiązanie, jednak zdecydowana większość może się nim pochwalić. W przypadku instalacji WordPressa za pomocą automatycznego instalatora, swoją pierwszą stronę internetową postawimy w ok. pół minuty. Tak, to takie proste! Co prawda może nie jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie, ale jeśli jesteś laikiem, to śmiało korzystaj. Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia z WordPressem, to i tak sobie poradzisz. Jeśli nie będziesz wiedział jak coś zrobić, to po prostu zacznij przeszukiwać internet – w sieci jest ogrom poradników.

Jak zrobić stronę internetową? Własne rozwiązanie

internet

Trzecia opcja jest zdecydowanie najtrudniejsza. Mowa tu o stworzeniu całkowicie autorskiego rozwiązania. Niestety tutaj bez zaawansowanej znajomości programowania się nie obejdzie. Jeśli jednak budżet Cię nie ogranicza, i z jakiegoś powodu chcesz mieć całkowicie autorską stronę internetową, to śmiało – zleć to komuś. Niemniej jednak osobiście uważam, że nie ma to najmniejszego sensu. Zdecydowanie polecam skupić się na WordPressie. Jeśli nie masz chęci, by samodzielnie stworzyć stronę internetową na nim opartą, to również zleć to komuś. Różnica w cenie pomiędzy tymi dwoma opcjami z pewnością będzie kosmiczna (oczywiście w zależności od stopnia zaawansowania autorskiego rozwiązania).

Jak zrobić stronę internetową? Podsumowanie

Mam nadzieję, że wiesz już jak zrobić stronę internetową. To tylko trzy najpopularniejsze rozwiązania, a każde z nich ma swoje plusy i minusy. Jeśli jesteś totalnym laikiem i nie masz dużych wymagań, to śmiało, wybierz Bloggera. Jeśli jednak masz większe wymagania, chcesz stworzyć profesjonalną stronę internetową, a zarazem chęć (lub pieniądze, by to komuś zlecić) do zapoznania się z WordPressem, to bez wahania wybierz jego. W przypadku gdy z jakiegoś powodu zależy Ci na autorskim rozwiązaniu, to nic nie stoi na przeszkodzie, byś zlecił komuś napisanie go. Po raz kolejny podkreślę jednak, że według mnie nie ma to najmniejszego sensu. A Wy macie swoje strony internetowej? Dajcie znać w komentarzach!

Sprawdź najnowsze wpisy