Na rynku jest obecnie masa smartfonów, co z pewnością utrudnia wielu osobom wybór „tego jedynego”. Nie da się ukryć, że spora część osób zupełnie nierozważnie wybiera nowe urządzenie – czy to przez swoją niewiedzę lub skuszeni przez kogoś innego. Ceny smartfonów mogą być zarówno bardzo niskie, jak i bardzo wysokie. W smartfonowym świecie rozróżniamy trzy typy urządzeń: budżetowe, „średniaki” i flagowce. Którego typu sprzęt Ty potrzebujesz? W tym artykule pomogę Ci podjąć decyzję, biorąc pod uwagę wyłącznie smartfony z Androidem. Zaczynamy!

Jaki smartfon wybrać – budżetowiec

xiaomi redmi 6a

Zacznijmy od tego, że w tym artykule wytłumaczę czym są budżetowce, średniaki i flagowce na podstawie podzespołów, a nie cen. Wszystko dlatego, że można bez większych problemów znaleźć średniaka czy nawet flagowca w cenie, która sprawiłaby, że wiele osób pomyślałoby, że mowa o smartfonach budżetowych. Wracając jednak do budżetowców: z pewnością są wśród nas osoby, które nie wiedzą czym charakteryzują się smartfony określane tym mianem. Otóż już tłumaczę. Smartfony nazywane budżetowcami najczęściej posiadają procesor z serii Snapdragon 4xx (lub odpowiednik innej firmy) oraz od 2 do 3 GB pamięci RAM. Do tego najczęściej tego typu urządzenia są wykonane z względnie tanich materiałów, takich jak chociażby plastik. Często posiadają jeden kiepskiej jakości aparat i próżno w nich szukać zaawansowanych zabezpieczeń biometrycznych takich jak skaner twarzy czy tęczówki. Skaner odcisków palców także jest tutaj rzadkością.

Tego typu smartfony zwykle kosztują od 350 do 1000 zł (co nie oznacza, że są warte swojej ceny). Urządzenia z tego segmentu polecam szczególnie osobom, które nie mają zbyt dużych wymagań, a ze smartfonów korzystają głównie do dzwonienia, pisania czy surfowania po internecie. Nie będzie to dobry wybór dla osób, które lubią grać na telefonie, korzystać z zaawansowanych aplikacji czy robić częste, dobrej jakości zdjęcia. Za przykład prawdziwych budżetowców mogę przytoczyć chociażby Xiaomi Redmi 6A czy Nokię 6.

Jaki smartfon wybrać – „średniak”

samsung galaxy a70 prezentacja wyglad specyfikacja cena

„Średniaki” to najczęściej smartfony, które napędza Snapdragon z serii 6xx (lub odpowiednik innej firmy) i 4-6 GB pamięci RAM. Wykonanie stoi tu zwykle na o wiele wyższym poziomie niż w przypadku wspomnianych budżetowców. W tym segmencie bez problemu możemy znaleźć urządzenia zbudowane chociażby z metalu czy wytrzymałego szkła. Sprzęty tego typu w większości przypadków posiadają dobrej jakości czytniki linii papilarnych, a także nierzadko dodatkowe zabezpieczenia biometryczne typu skaner twarzy. Aparaty (często podwójne lub nawet potrójne) także zwykle stoją tu na dobrym, choć nie najwyższym poziomie. W niektórych modelach znajdziemy także odporność na wodę i kurz. Smartfony ze średniej półki polecam szczególnie osobom, które cenią sobie stosunek jakości do ceny oraz oczekują od swojego urządzenia czegoś więcej, niż funkcji dzwonienia i pisania. Mowa tu np. o wykonywaniu dobrej jakości zdjęć, grania w popularne gry i korzystanie z wymagających aplikacji. Nie można nie wspomnieć, że wydajność smartfonów ze średniej półki znacznie przewyższa budżetowce, dzięki czemu korzysta się z nich po prostu wygodniej, płynniej.

Podsumowując: jeśli zastanawiasz się jaki smartfon wybrać, a jednocześnie nie chcesz kupować byle czego i wydawać zbyt dużo pieniędzy, to z pewnością powinieneś zainteresować się średnią półką. Jest to idealny kompromis pomiędzy budżetowymi rozwiązaniami, a flagowymi. Idealnym przykładem „średniaka” jest choćby Samsung Galaxy A70 i Motorola Moto Z3 Play. Przyzwoite średniaki zwykle kosztują zwykle od 1000 do 2000 zł.

Jaki smartfon wybrać – flagowiec

samsung galaxy s10e

Przechodzimy do najlepszych z najlepszych, czyli flagowców. Są to smartfony, które napędza Snapdragon 8xx (lub odpowiednik innej firmy) i 6-12 GB pamięci RAM. Wykonanie stoi tu absolutnie na najwyższym poziomie – korpus jest wykonany zwykle z wytrzymałego szkła lub metalu. Aparaty to absolutna czołówka, tak samo jak zabezpieczenia biometryczne. Mówiąc krótko – wszystko jest tu po prostu najlepsze, bo w tej półce nie ma miejsca na oszczędzanie na czymkolwiek. W przeciwieństwie do średniaków czy budżetowców, flagowce najczęściej mają także wiele tzw. bajerów, które wiele osób uzna za zbędne. Za przykład przytoczę tu chociażby certyfikat IP68, Dolby Atmos, ładowanie zwrotne, aparat szerokokątny czy szybkie ładowanie. Są to urządzenia dla osób, które po prostu nie uznają żadnych kompromisów ani nie ogranicza ich budżet.

Podsumowując: jeśli nie wiesz jaki smartfon wybrać, a zależy Ci, by Twój sprzęt był we wszystkim najlepszy i pieniądze nie grają dla Ciebie dużej roli, to śmiało zainteresuj się flagowcami. Doskonałym reprezentantem tego segmentu jest chociażby Samsung Galaxy S10 i Huawei P30 Pro. Flagowce zwykle kosztują od 2000 do nawet 7000 zł.

Jaki smartfon wybrać – podsumowanie

Mam nadzieję, że łatwiej będzie Wam już dokonać odpowiedniego wyboru oraz dowiedzieliście się czym powinny się charakteryzować smartfony z poszczególnych segmentów. Oczywiście w każdej półce znajdują się wyjątki, które na swój sposób się wyróżniają – czy to specyfikacją, czy ceną. Przytoczona przeze mnie charakterystyka jest dosyć ogólna, bo nie da się scharakteryzować wszystkich smartfonów z danego segmentu jednym i tym samym opisem. Dlatego też używam tutaj zwrotów „powinien” czy „najczęściej”. Nie podaje też konkretnych modeli, które najbardziej opłaca się kupić, bo tego dowiedzieć możecie się w serii Łukasza – np. telefon do 1000 zł, telefon do 2000 zł czy telefon do 3000 zł. Celem tego tekstu jest wyjaśnienie, czym zwykle charakteryzują się smartfony z danego segmentu oraz nakierowanie Was na właściwą półkę. A Wy z jakiego segmentu urządzenie posiadacie? Dajcie znać w komentarzach!

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kacper Kościański

Pasjonat nowych technologii, dobrych seriali i gier.