Internet to świetne miejsce, jednak nie ma róży bez kolców. Ogromnym minusem sieci jest fakt, że znacznie łatwiej jest w niej paść ofiarą oszustwa niż w prawdziwym świecie. Doskonale zdają sobie z tego sprawę Facebookowi oszuści, którzy wiedzą, że na wspominanym portalu można bez trudu znaleźć wiele naiwnych osób, które nie do końca wiedzą jak działa Internet. Dziś wytłumaczę Wam na czym polega popularne oszustwo na Facebooku, z którym zapewne kiedyś już się zetknęliście.

„Napisz na priv, jeśli chcesz zarobić X zł” – oto popularne oszustwo na Facebooku

facebook lokalizacja

Jeśli jesteście członkami wielu grup na Facebooku, a zwłaszcza tych poświęconych ogłoszeniom, to jest ogromna szansa, że spotkaliście się z oszustwem, które opisuje w tym artykule. „Napisz na priv, jeśli chcesz zarobić (tu wstaw dowolną kwotę, zwykłe dużą) bez wkładu własnego”. Z pewnością wiele osób kojarzy tego typu posty. Osobiście przeraża mnie, z jaką łatwością oszuści znajdują osoby, które są chętne na „szybką kasę” (a przynajmniej tak im się wydaje). Łatwe pieniądze zarabiają, ale nie osoby, które się zgłosiły. By móc napisać ten artykuł, odpowiedziałem na trzy tego typu ogłoszenia. Wszystkie polegały na tym samym.

Oszustwo na Facebooku – o co tu chodzi?

To oszustwo jest bardzo proste. Jeśli zostaniemy oszukani, to jedyny plus tego będzie taki, że stracimy tylko czas, a nie pieniądze. Po wyrażeniu zainteresowania ogłoszeniem, oszust każe nam napisać „na priv” lub sam to robi. Rozmowę rozpoczyna od gadki mającej na celu przekonanie nas, że wszystko jest w porządku i rzeczywiście wkrótce zarobimy obiecywaną sumę. Następnie przechodzi do działania – każe nam założyć kilka kont w różnych bankach z jego linków w zamian za wyjaśnienie działania całego przedsięwzięcia. Tłumaczy przy tym, że dostanie za to prowizje, które my później także będziemy zarabiać. Rzecz jasna ja wspomnianych kont nie założyłem z prostego powodu. Otóż doskonale wiem jak to wszystko działa i jestem niemal pewien, że gdybym to zrobił, to nasza rozmowa by się skończyła. Jedyną radą, którą bym otrzymał, to by robić to samo co on. Mówiąc najprościej – szukać osób, które zarejestrują się z mojego linku skuszeni magicznym sposobem na szybki zarobek.

Na założeniu jednego konta z linku danej osoby, zarabia ona zwykle od 200 do 300 zł na programach partnerskich. Tak więc jeśli założymy pięć kont, to oszust zarobi najprawdopodobniej od 1000 do 1500 zł. Plus tego wszystkiego jest taki, że jedyne co stracimy na całym przedsięwzięciu to czas, bo założenie kont w bankach jest darmowe.

Zobacz także: Ile zarabia się na Adsense?

Oszustwo na Facebooku – podsumowanie

Mam nadzieję, że już wiecie na czym polegają magiczne oferty, które zaczynają się od słów „napisz na priv, jeśli chcesz szybko zarobić X zł…”. Jedyną osobą, która coś na tym zyska jest sam oszust. Osobiście radzę Wam kierować się zasadą, która mówi, że „jeśli coś wygląda zbyt dobrze, to najprawdopodobniej jest nieprawdziwe”. Naprawdę dziwię się ludziom, którzy się na coś takiego łapią. A niestety, osób naiwnych nie brakuje. Spotkaliście się z tego typu ogłoszeniami? Dajcie znać w komentarzach!

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kacper Kościański

Pasjonat nowych technologii, dobrych seriali i gier.