Wczoraj odbyła się konferencja F8 dla deweloperów, która oczywiście organizowana jest przez Facebooka. Gigant społecznościowy ewidentnie otwiera się na zmiany i zapowiedzi sugerują naprawdę dużą przemianę. Oczywiście to na razie tylko zapowiedzi i ciężko jednoznacznie ocenić, czy Facebook rzeczywiście chce się zmienić. Skąd te wątpliwości? Otóż jak za chwilę będziecie mogli obejrzeć, Amerykanie skupiają się na prywatności! Tylko to nie jedyna nowość, więc przejdźmy do podsumowania najważniejszych ogłoszeń.

Facebook ogłasza nowości — oto najważniejsze z nich

Facebook zmienia swoje podejście — teraz liczą się grupy

facebook zmiay grup f8

Sam portal społecznościowy przejdzie dużą zmianę designu, która obejmuje też nowe podejście do jego przeglądania. Od lat widać malejący udział sekcji Aktualności (News Feed) na stronie głównej. Teraz Facebooka przeglądamy dla grup i to właśnie one mają stać w centrum. Z pewnością nie wszystkim ta zmiana się spodoba, aczkolwiek należy przygotować się na FB5, które już zostało wdrożone. Razem z ciemnym trybem, a wszystko to w ciągu kilku miesięcy w Polsce.

Instagram z nowym aparatem

facebook zmiay instagram f8

Instagram to oczywiście zdjęcia i ich aplikacja aparatu musi się urozmaicać. To właśnie cel Facebooka, który zaczyna marginalizować znaczenie wszelkich statystyk na tym portalu. Nowa sekcja aparaty ma być prostsza, ale też bardziej urozmaicona w kontekście udostępniania zdjęć lub filmów.

Messenger dla wszystkich, teraz też na komputerach

facebook zmiay messenger f8

Prywatność też musi tyczyć się komunikatorów. Facebook chce, abyśmy mogli kontaktować się z każdym, a nie tylko użytkownikiem ich portali. Nowy Messenger ma to ułatwiać, a w ramach prywatności, ma też zostać w pełni przemodelowana aplikacja na smartfony. Obecnie waży ona ponad 100 MB, a docelowo ta liczba ma się zmniejszyć do poniżej 30 MB. Oczywiście wpłynie też to na jej szybkość. Niemniej najważniejszym jest fakt, że Messenger to teraz też aplikacja na komputery. Przynajmniej według zapowiedzi, bo udostępnienie programu na systemy Windows i Mac ma się odbyć jeszcze w tym roku. Jakby nie patrzeć, jest to udane podejście do reklam.

Oculus Rift S i Oculus Quest Arrive

facebook zmiay oculus f8

Nowe zestawy do wirtualnej rzeczywistości. Tak, pamiętajcie, że Facebook też jest mocno zaangażowany w tę sekcję. To, co je wyróżnia to uproszczona obsługa, czyli brak kabli. Sprzedaż rozpocznie się w drugiej połowie maja.

Każdy może mieć swoje tajemnice na Facebooku

facebook zmiay dating f8

Secret Crush — pod taką nazwą kryje się tajemnicza nowość na samym Facebooku. O ile gigant rozszerzył swoją sekcję randkową do kolejnych 14 krajów, tak powyższa funkcja sprowadza się do tworzenia sekretnej listy przyjaciół. W skrócie jest to Facebook w Facebooku, czyli potajemne spotykanie się w Sieci.

Zobacz też: Europejska cena OnePlus 7 Pro pokazuje, że to już inna firma.

Trudno zaprzeczyć, że Facebook naprawdę się postarał. Jak to zawsze bywa, niektóre zapewnienia należy traktować z lekkim przymrużeniem oka. Szczególnie kwestie dotyczące prywatności. Co prawda wiele firm musi zacząć stosować proste regulaminy, jasno wyjaśniające co i jak jest robione z naszymi danymi, ale czy to już ten moment? Szczególnie dla takiego giganta, jakim jest Facebook? Z mojej perspektywy najważniejszym ogłoszeniem jest całkowita przebudowa Messengera, który ma stać się lżejszy, prostszy, teoretycznie bezpieczniejszy, a więc taki, o jakiego prosimy od lat. Aplikacja na komputery, szczerze mówiąc, mi się nie widzi, ale niewątpliwie znajdą się na nią chętni. Sama przebudowa Facebooka i skupienie się na grupach? To naturalny krok. Jak Wy oceniacie F8?

Źródło: The Verge

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.