Branża gier wideo nieustannie się rozwija, tak samo jak sprzęt – komputery, konsole, a także smartfony. Raczej dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, jeśli powiem, że w wiele gier PC można już zagrać na smartfonie. Kiedyś byłoby to nie do pomyślenia, jednak czasy znacząco się zmieniły, a smartfony stały się o wiele lepsze.

Gry PC na smartfony

Wiele gier PC doczekało się portów na smartfony. Co prawda są to zwykle starsze tytuły, jednak zawsze miło mieć możliwość ogrania ich także na urządzeniu, które mieści się w kieszeni. Wbrew temu co mogłoby się wydawać, gier na smartfony, które pierwotnie ukazały się na komputerach osobistych (PC) czy konsolach jest całkiem sporo. W tym artykule wymienię jednak pięć najlepszych według mnie portów gier na smartfony, którymi warto się zainteresować. Zaczynajmy!

Seria Grand Theft Auto (Android / iOS)

Grand Theft Auto San Andreas

GTA San Andreas – któż nie zna tego tytułu? Słyszała o nim z pewnością większość graczy. Nie każdy jednak wie, że w tę produkcję można zagrać teraz na smartfonie. Co więcej, oficjalnie, bez bawienia się w jakiekolwiek fanowskie porty. Grę można kupić zarówno w Google Play jak i App Store. Sprawa ma się identycznie w przypadku dwóch innych części popularnej serii – „trójki” i Vice City. Są to pełne wersje gier, które oferują to samo, co wersje na komputery i konsole.

This War of Mine (Android / iOS)

This War of Mine

This War of Mine to produkcja Warszawskiego 11 bit studios. Gra opowiada historię z perspektywy zwykłego człowieka w trakcie wojny, który stara się przetrwać w tych niezwykle trudnych czasach. Tytuł ten niezwykle realistycznie pokazuje piekło wojny i to, z czym na co dzień muszą się mierzyć osoby, które znalazły się w jej środku. W grze musimy nieustannie podejmować trudne decyzje, mierzyć się m.in. z problemem głodu, brakiem lekarstw czy snajperami, którzy za wszelką cenę chcą nas zabić. Jest to niezwykle wciągająca jak i poruszająca opowieść, którą z czystym sercem mogę polecić każdemu. This War of Mine jest dostępne na urządzenia z Androidem oraz iPhone’y. Tak samo jak w przypadku serii GTA, jest to pełna wersja gry, która nie różni się niemal niczym od innych wersji.

Baldur’s Gate Enhanced Edition (Android / iOS)

baldurs gate enhanced edition

Baldurs Gate z pewnością kojarzy większość osób, które zaczęły swoją przygodę z grami na przełomie lat 90 – 2000. Gra miała swoją premierę 23 grudnia 1998 roku wyłącznie na komputerach osobistych, jednak z czasem trafiła także na smartfony. Co więcej, w nieco odświeżonej wersji. Baldur’s Gate jest klasycznym RPG-iem z krwi i kości. Gra opowiada m.in. o walce dobra ze złem, przeznaczeniu i honorze. Podczas naszej podróży możemy przyłączać do swojej drużyny nowo napotkane postacie (to właśnie z Baldur’s Gate pochodzi kultowe stwierdzenie „przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę”), zbierać punkty doświadczenia i oczywiście zgłębiać bardzo bogatą fabułę gry. Produkcja jest dostępna zarówno na Androida jak i iOS.

XCOM: Enemy Within (Android / iOS)

Xcom

Kolejna produkcja na naszej liście gier PC na smartfony – XCOM: Enemy Within. Jest to tak naprawdę dodatek do XCOM: Enemy Unknown, jednak można w niego grać bez posiadania wspomnianego tytułu. Enemy Within to strategia, w której zarządzamy bazą XCOM i walczymy m.in. z najeżdżającymi nas kosmitami. Warto zaznaczyć, że walka odbywa się turowo. Względem podstawowej wersji gry, dodatek ten wprowadza wiele nowinek w rozgrywce. Produkcję znajdziemy w Sklepie Play oraz w App Store.

Fortnite: Battle Royale (Android / iOS)

fortnite

Mówcie co chcecie, ale w ogólnym rozrachunku Fortnite: Battle Royale to bardzo dobra gra. Osobiście nie rozumiem fali hejtu wylewanej na tę produkcję, bo przecież ma ona wszystko, co powinna posiadać dobra, multiplayerowa strzelanka. Fortnite: Battle Royale to darmowa gra, w przeciwieństwie do reszty wymienionych w tym artykule tytułów. Rozgrywka składa się na mecze po 100 osób – zaczynamy z niczym, po to by znaleźć bronie i surowce, a w ostatecznym rozrachunku wygrać grę. Zwycięzcą zostaje osoba, która jako jedyna nie zostanie zabita. Produkcja jest dostępna na Androida jak i iOS, jednak na Androidzie nie znajdziecie jej w Google Play – pobierzecie ją tutaj. Na iOS grę znajdziecie w AppStore.

Gry PC na smartfony – podsumowanie

Powyższa lista jest moim subiektywnym zestawieniem gier PC, w które można zagrać na smartfonach. Niektóre z wymienionych tytułów ukazały się także na konsolach, jednak każdy trafił na PC. We wszystkie wspomniane produkcje grałem osobiście i mogę je z czystym sumieniem polecić. Co prawda w żadnej nie zabawiłem zbyt długo, bo po prostu wolę grać na konsoli, jednak w podróży są to bardzo fajne czasoumilacze. A Waszym zdaniem jakie gry PC, w które można zagrać na smartfonach są najlepsze? Dajcie znać w komentarzach!

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kacper Kościański

Pasjonat nowych technologii, dobrych seriali i gier.