Data premiery PlayStation 5

Playstation 5 – nowa konsola będzie rewelacyjna! 8K to jedna z nowinek

3 minuty czytania
Komentarze

Od pewnego czasu wiemy, że Sony pracuje nad konsolą PlayStation nowej generacji – oczywiście mowa o PlayStation 5, bo można wnioskować, że cyfra „pięć” zostanie przyporządkowana do kolejnej wersji hitu dla graczy. Dzięki wywiadowi z portalem Wired, wiemy, czego możemy oczekiwać po nowej konsoli. Co zatem pojawi się w Playstation 5?

Playstation 5 – zupełnie nowy hardware

Według Marka Cerny’ego, który był głównym architektem systemu PS4, nowa konsola nie jest tylko ulepszoną wersją PS4, tak jak PS4 Pro. W PlayStation 5 znajduje się zupełnie nowy hardware, w tym ośmiordzeniowy procesor oparty na trzeciej generacji linii Ryzen firmy AMD, zbudowany na najnowszym 7-nanometrowym procesie Zen 2 i niestandardowym procesorze graficznym opartym na sprzęcie Radeon Navi firmy AMD. Takie zestawienie będzie odpowiadało za technologię graficzną „ray-tracing”, która po raz pierwszy pojawi się na konsoli. Efektem końcowym wszystkich ulepszeń sprzętowych PS5 będzie obsługa grafiki 8K, oczywiście pod warunkiem, że użytkownik będzie posiadał  telewizor obsługujący tego rodzaju rozdzielczość.

Sony położy również szczególny nacisk na dźwięk 3D w nowej generacji konsoli. Nowy układ AMD najwyraźniej zawiera specjalnie do tego przystosowaną jednostkę, która ma doprowadzić do bardziej wciągającej gry poprzez lepszy dźwięk z głośników, jak i słuchawek.

Kolejną wielką zmianą, jaka pojawi się na PlayStation 5, jest wymiana dysku twardego na dysk SSD, który, jak obiecuje Sony, znacznie poprawi czas ładowania i rozgrywkę. (W demie opisanym przez Wired, szybkie podróżowanie w Spider-Manie na PS4 zajęło zaledwie 0,8 sekundy na wczesnym devkicie dla PS5, w porównaniu do 15 sekund na PS4.)

Inne szczegóły, które Sony ujawniło na temat PS5, to fakt, że będzie kompatybilny wstecz z istniejącymi grami PlayStation 4. W przeciwieństwie do przejścia PS3 na PS4, PS4 i PS5 mają podobną architekturę, co znacznie ułatwia obsługę „międzypokoleniową”. Nadal będą dostępne fizyczne kopie gier, a nie jedynie pliki do pobrania (chociaż Sony nie ujawniło jeszcze, czy będą to płyty Blu-ray, czy coś bardziej egzotycznego). Firma obiecuje również, że kiedy PS5 się rozwinie, będzie to wolniejsze przejście, z wieloma nowymi grami wydanymi zarówno dla PS4, jak i PS5 – przynajmniej na początku.

Podczas gdy Sony nie dyskutuje o przyszłych planach PSVR, firma potwierdziła, że ​​istniejący zestaw będzie nadal współpracował z PlayStation 5.

Kiedy Playstation 5 pojawi się na rynku?

Na razie Sony wydaje się być skłonne rozmawiać tylko o sprzęcie. Przykładowo nie ma jeszcze informacji na temat gier lub funkcji multimedialnych konsoli. Może minąć trochę czasu, zanim dowiemy się czegoś więcej na ten temat. PlayStation 5 najprawdopodobniej nie pojawi się na E3, ponieważ w tym roku Sony nie zaprezentuje się na targach.

Daty wydania PS5 jeszcze nie znamy, jednak Cerny powiedział Wiredowi, że konsola na pewno nie pojawi się w 2019 r. Programiści mają już dostęp do devkitów do tworzenia gier na PS5, co miałoby sens w przypadku plotek o 2020 r. Nie zdziwię się, jeżeli jednym z pierwszych tytułów, które zobaczymy na Playstation 5 będzie Cyberpunk 2077 od CD Projekt .

Zobacz także: Tapety i czarny motyw w Chrome

Playstation 5 cena

Playstation 4 zadebiutowało 29 listopada 2013 roku. Jego cena w dniu premiery wynosiła 399 euro, jednak w Polsce była ona nieco wyższa – około 1800 zł. Spekuluje się, że w przypadku Playstation 5, cena ma wynosić ponad 450 euro. Niektóre plotki wskazują nawet na 500 euro. Można zatem szykować portfele na około 2500 zł.

Źródło: theverge

Motyw