iOS 13 zapowiada się świetnie. Kolejne informacje o nowym systemie Apple

mm Mariusz Nowak Artykuły 2019-04-16

Nowa wersja najważniejszego systemu operacyjnego Apple zadebiutuje już niedługo. iOS 13 zostanie zaprezentowany na corocznej konferencji WWDC. Stanie się to 3 czerwca. Wiemy coraz więcej na temat nowego oprogramowania. Oczekiwania są spore. iOS 11 nie spotkał się z pozytywnym przyjęciem użytkowników, system był niestety pełen błędów. Kiepskie wrażenie zatarł jednak jego następca. iOS 12 to bardzo dopracowany software, w dodatku świetnie działający na starszych urządzeniach firmy z Cupertino. Niestety, stało się to kosztem wprowadzania jakichkolwiek zmian. W tym roku ma jednak być inaczej. Osoby zaznajomione z rozwojem oprogramowania podzieliły się nowymi informacjami z portalem 9to5mac. Poniżej przeczytacie nowe informacje na temat iOS 13. 

Zobacz także: Co by było, gdyby… smartfony przejęły rolę komputerów?

iOS 13 – tryb ciemny i wielozadaniowość

Ciemny tryb robi ostatnio furorę gdziekolwiek nie jest wprowadzany. W zeszłym roku zaimplementowano go do macOS. W tym roku zawita wreszcie do iPhone’a oraz iPada. Aplikacje z tabletów amerykańskiej firmy działające na komputerach Mac w ramach projektu Marzipan wykorzystają wreszcie obsługę ciemnego trybu na obu urządzeniach. iOS 13 oznacza właśnie sporo świetnych informacji dla właścicieli iPadów. Chodzi przede wszystkim o przebudowaną wielozadaniowość. Możliwe będzie otwieranie wielu okien w ramach jednej aplikacji. Każde z otwartych okien będzie mogło zawierać arkusze przymocowane do części ekranu. Można będzie jednak je odłączać za pomocą gestu przeciągania, a następnie swobodnie przemieszczać. Dla ułatwienia obsługi możliwe będzie segregowanie kart jedna na drugiej, a efekt głębi pomoże nam je zlokalizować.

iOS 13 – nowości w Safari

Wielu użytkowników iPhone’ów oraz iPadów narzeka na brak standardowego systemu cofania w przypadku wprowadzania tekstu. Obecnie wywołanie takiej czynności wymaga potrząśnięcia urządzeniem. Jest to ciekawe, ale chyba nie zawsze wygodne. Najnowsza wersja systemu wprowadzi nowy gest cofania. Trzykrotne stuknięcie palcami w obszarze klawiatury, a następnie cofnięcie w lewo pozwoli użytkownikowi na cofanie i ponowienie działań. Pierwsze otwarcie klawiatury umożliwi nam poznanie nowych opcji. Kolejna zmiana tyczy się wyświetlania pełnych wersji stron internetowych. Przede wszystkim chodzi o iPada. Obecnie kłopotliwe jest gdy strona internetowa na dużym ekranie tabletu potrafi włączyć się w wersji mobilnej. Ten problem ma zniknąć. iPad ma automatycznie otwierać strony www tak samo jak komputery. W systemie pojawi się też nowy panel zarządzania czcionkami. Moduł dostępny będzie dla programistów. 

iOS 13 – zmiany w aplikacjach Mail i Przypomnienia

Natywna aplikacja do obsługi poczty też zyska sporo przydatnych opcji. Przede wszystkim zyska zdolność do organizowania wiadomości w kategorie takie jak marketing, zakupy, podróże itp. Pojawi się też nowa sekcja „przeczytaj później”. Użytkownik sam zadecyduje co ma do niej dodać. Uruchomione zostaną też kolejne nowe gesty. Mają być jeszcze bardziej zbliżone do tego co widzimy w systemie macOS – to zmiany w bardzo dobrym kierunku. Deweloperzy będą mogli użyć innego stylu paska stanu – jasnego lub ciemnego, dla każdej strony widoku podzielonego. Powinno to zapobiec problemom, które występują obecnie w niektórych programach. Zupełnie przeprojektowana zostanie aplikacja Przypomnienia. To świetna wiadomość, obecna wersja kompletnie nie nadaje się do użytku.

Żródło: 9to5mac • Stefan Praca

  Coz za hate na ios w komentarzach. Widac iż wydający opinie o systemie nigdy chyba w ręku nie trzymali iphona!!! Tak generalnie jest zawsze, mierne pojęcie i chęć wypowiedzi

 • Marucins

  A cokolwiek nie zapowiadało się świetnie? W swiadku Apple wszystko jest amazing do czasu premiery która przefiltruje marketingowy bełkot.

 • IOS 12 stabilny po ilu aktualizacjach? Większość tych ulepszeń można by zrobić aktualizacja aplikacji

 • Pie

  Najlepsze jest to o IOS działającym świetnie na starszych urządzeniach. Whatssap na iPhone 6 otwiera się jakieś 10-12 sekund, Spotify to jakieś 15. Sprawdziłem dla porównania jak to wygląda na Galaxy S5, który walą mi się w szufladzie. Dużo szybciej. To jest właśnie to karanie się cyferka systemu, którą na stare urządzenia i tak niewiele wnosi z powodu słabszego hardware, a wydłuża tylko czas spędzony na gapieniu się w biały czy czarny ekran podczas ładowania aplikacji

  • Adrian Stypiński

   Chyba przesadzasz. Sprawdziłem przed chwilą aż speed test na internecie i whatsapp otwiera się w 3 sekundy od zera.

   • Pie

    To dodaj mu uwierzytelnianie Touch ID, zrobi różnice, a to już jest stricte systemowe

   • k3rnel-pan1c

    3 sekundy na iOS to jest przepaść. 🙂

  • Mateusz Felczak

   Do tego sztuczne uśmiercanie urządzeń. Mam w pracy iPada, chyba pierwszego, stan praktycznie idealny, ale przez to że ma starszy system staje się pomału bezużyteczny. Nie da się nawet zainstalować Adobe Reader bo wymaga nowszego systemu…

   • szczekacz

    Dlatego apple powinine skupowac swoje przestarzałe produkty

 • michak80

  Mogli by poprawić grupowanie powiadomień na zablokowanym ekranie. Zmieniłem S8+ na iPhone X i według mnie to grupowanie w iOS nie działa prawidłowo. Albo ja nie potrafię ogarnąć. Na S8+ jak miałem minimum 2 powiadomienia z jednej aplikacji to od razu grupowało i to było wygodne. Na iOS muszę chyba mieć minimum 5 powiadomień z jednej aplikacji żeby zgrupowało. O wiele bardziej odpowiada mi rozwiązanie z Androida.

 • k3rnel-pan1c

  To są kosmetyczne zmiany. Wielu rzeczy nadal brakujex