iOS 13

iOS 13 zapowiada się świetnie. Kolejne informacje o nowym systemie Apple

Mariusz Nowak Mariusz Nowak Artykuły

Nowa wersja najważniejszego systemu operacyjnego Apple zadebiutuje już niedługo. iOS 13 zostanie zaprezentowany na corocznej konferencji WWDC. Stanie się to 3 czerwca. Wiemy coraz więcej na temat nowego oprogramowania. Oczekiwania są spore. iOS 11 nie spotkał się z pozytywnym przyjęciem użytkowników, system był niestety pełen błędów. Kiepskie wrażenie zatarł jednak jego następca. iOS 12 to bardzo dopracowany software, w dodatku świetnie działający na starszych urządzeniach firmy z Cupertino. Niestety, stało się to kosztem wprowadzania jakichkolwiek zmian. W tym roku ma jednak być inaczej. Osoby zaznajomione z rozwojem oprogramowania podzieliły się nowymi informacjami z portalem 9to5mac. Poniżej przeczytacie nowe informacje na temat iOS 13. 

Zobacz także: Co by było, gdyby… smartfony przejęły rolę komputerów?

iOS 13 – tryb ciemny i wielozadaniowość

Ciemny tryb robi ostatnio furorę gdziekolwiek nie jest wprowadzany. W zeszłym roku zaimplementowano go do macOS. W tym roku zawita wreszcie do iPhone’a oraz iPada. Aplikacje z tabletów amerykańskiej firmy działające na komputerach Mac w ramach projektu Marzipan wykorzystają wreszcie obsługę ciemnego trybu na obu urządzeniach. iOS 13 oznacza właśnie sporo świetnych informacji dla właścicieli iPadów. Chodzi przede wszystkim o przebudowaną wielozadaniowość. Możliwe będzie otwieranie wielu okien w ramach jednej aplikacji. Każde z otwartych okien będzie mogło zawierać arkusze przymocowane do części ekranu. Można będzie jednak je odłączać za pomocą gestu przeciągania, a następnie swobodnie przemieszczać. Dla ułatwienia obsługi możliwe będzie segregowanie kart jedna na drugiej, a efekt głębi pomoże nam je zlokalizować.

iOS 13 – nowości w Safari

Wielu użytkowników iPhone’ów oraz iPadów narzeka na brak standardowego systemu cofania w przypadku wprowadzania tekstu. Obecnie wywołanie takiej czynności wymaga potrząśnięcia urządzeniem. Jest to ciekawe, ale chyba nie zawsze wygodne. Najnowsza wersja systemu wprowadzi nowy gest cofania. Trzykrotne stuknięcie palcami w obszarze klawiatury, a następnie cofnięcie w lewo pozwoli użytkownikowi na cofanie i ponowienie działań. Pierwsze otwarcie klawiatury umożliwi nam poznanie nowych opcji. Kolejna zmiana tyczy się wyświetlania pełnych wersji stron internetowych. Przede wszystkim chodzi o iPada. Obecnie kłopotliwe jest gdy strona internetowa na dużym ekranie tabletu potrafi włączyć się w wersji mobilnej. Ten problem ma zniknąć. iPad ma automatycznie otwierać strony www tak samo jak komputery. W systemie pojawi się też nowy panel zarządzania czcionkami. Moduł dostępny będzie dla programistów. 

iOS 13 – zmiany w aplikacjach Mail i Przypomnienia

Natywna aplikacja do obsługi poczty też zyska sporo przydatnych opcji. Przede wszystkim zyska zdolność do organizowania wiadomości w kategorie takie jak marketing, zakupy, podróże itp. Pojawi się też nowa sekcja „przeczytaj później”. Użytkownik sam zadecyduje co ma do niej dodać. Uruchomione zostaną też kolejne nowe gesty. Mają być jeszcze bardziej zbliżone do tego co widzimy w systemie macOS – to zmiany w bardzo dobrym kierunku. Deweloperzy będą mogli użyć innego stylu paska stanu – jasnego lub ciemnego, dla każdej strony widoku podzielonego. Powinno to zapobiec problemom, które występują obecnie w niektórych programach. Zupełnie przeprojektowana zostanie aplikacja Przypomnienia. To świetna wiadomość, obecna wersja kompletnie nie nadaje się do użytku.

Żródło: 9to5mac

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy