Messenger w aplikacji Facebooka może już wkrótce stać się faktem

Kacper Kościański Artykuły 2019-04-12

Nie da się ukryć, że Facebook nieustannie się rozwija. Gigant co chwilę wprowadza w swojej aplikacji jakieś nowości, ale niestety, co chwilę także zdarza mu się jakaś wpadka. Niedawno wyszło na jaw, że Facebook przechowywał setki milionów haseł jako zwykły tekst (tzw. plain text) oraz że portal ten jest prawdziwym schronieniem dla cyberprzestępców. Dziś jednak bez wpadki się obyło, a za to wiemy, że gigant testuje w swojej aplikacji pewne bardzo ciekawe rozwiązanie. Większość z Was zapewne je kojarzy.

Messenger w aplikacji Facebooka podważa sens istnienia samodzielnej wersji

Jakieś 5 lat temu Facebook wkurzył miliony użytkowników, kiedy to usunął funkcję czatu ze swojej aplikacji i zmusił ich do pobrania Messengera, by móc dalej komunikować się ze znajomymi. Wygląda jednak na to, że Facebook zamierza przywrócić wspomnianą funkcję do swojej aplikacji. „Zamierza” to co prawda za duże słowo, ponieważ gigant rzeczywiście testuje czat wbudowany w aplikację Facebooka (lub jak kto woli, Messengera w aplikacji Facebooka). Jak to jednak z takimi pomysłami bywa, często są porzucane. O nowości poinformowała Jane Manchung Wong. Jak sama określa, „zajmuje się odkrywaniem niepokazanych jeszcze funkcji i luk bezpieczeństwa dla zabawy”.

Zobacz także: Koniec AirPower to nie wszystko – oto inne produkty Apple, które też są zagrożone

Z doniesień kobiety wynika, że czat w Facebooku będzie bardzo okrojoną wersją Messengera. Możliwe będzie jedynie pisanie i otrzymywanie wiadomości – o reakcjach, gifach, wideorozmowach czy zdjęciach można zapomnieć. Wygląda więc na to, że Facebook chce zachować większość funkcji dla Messengera. No chyba, że jest to bardzo wczesna faza testów i gigant z czasem wbuduje wszystkie funkcje z tego komunikatora w swoją sztandarową aplikację. Na chwilę obecną jednak ciężko powiedzieć, co planuje firma Marka Zuckerberga i czy rzeczywiście wprowadzi opisywaną funkcję dla wszystkich użytkowników. Biorąc jednak pod uwagę ostatnie plany firmy dot. połączenia Messengera, WhatsAppa i Instagrama w jedną całość, wcielenie tego rozwiązania w życie wydaje się bardzo prawdopodobne.

Powrót Messengera do aplikacji Facebooka – moje obawy

messenger cytowanie wiadomości

Ciężko jednak zrozumieć, co popchnęło firmę do rozpoczęcia testów tego rozwiązania, skoro z Messengera w każdym miesiącu korzysta grubo ponad miliard użytkowników. Niewypałem zatem nie jest i z pewnością nie odejdzie w zapomnienie. Osobiście jednak z chęcią zobaczyłbym Messengera wbudowanego w Facebooka, bo zapewne jak wielu z Was, nie potrzebuję ogromnej części funkcji, którymi przeładowany jest Messenger (tak, wiem o istnieniu wersji Lite). Obawiam się jedynie tego, że sama aplikacja najprawdopodobniej znowu urośnie. Już teraz jest bardzo ociężała, więc ciężko mi sobie wyobrazić, jak będzie po wprowadzeniu opisywanego rozwiązania. Użytkownicy słabszych smartfonów raczej nie będą zadowoleni. Tym bardziej Ci, którzy w dodatku nie korzystali wcześniej z Messengera, a używali Facebooka. Jeśli pomysł wejdzie w życie, to zostanie im to w pewien sposób narzucone. Facebook niestety nie skomentował jeszcze opisywanego rozwiązania. Gdy to zrobi, to na pewno o tym napiszemy.

Źródło: techcrunch, własne • Krzechu

  Znam kilka osob ktore uzywaja tylko messangera do komunikacji, troche przyzwyczaili tych uzytkownikow i znowu chcą namieszac, chociażwg mnie apka bez fb działa tragicznie, łaczenie kontaktow i wiadomosci z sima to tragiedia.

 • Marucins

  Łaski bez jest masa innych aplikacji z tą „funkcją” w dodatku nie drylujących baterię.

 • Bart

  FB chce zintegrować Messengera, bo więcej ludzi używa codziennie chata niż pełnej aplikacji i ciężej jest im sprzedawać produkty. Po integracji ludzie będą jeszcze lepiej sprzedawani reklamodawcom.

 • Martina Neumayer

  Odkryła? Lol.. To nigdy nie było usunięte z wersji developerskich.apki fb. Było jedynie schowane i zakopane dość głęboko w internals. Kto wiedział gdzie szukać, mógł sobie owe funkcje aktywować i to już od dłuższego czasu. xD

 • Hubert Nowocień

  No aplikacja na słabszych smartfonach działa strasznie i „myśli” kiedy zareagować a jak jeszcze wcisną maessengera to już całkiem wszystko klapnięte. Już na mojej Nokii 9 apka FB waży ponad 300 mb

 • Szamajama_Okutasi

  Ja odkąd usunęli z aplikacji facebooka możliwość wysyłania wiadomości, to w ogóle tą aplikację wyrzuciłem i z niej nie korzystam do tej pory. Mam zainstalowanego samego Messengera, a jak chcę wejść na facebooka z telefonu, to wchodzę przez przeglądarkę internetową.x