Microsoft wyda EDGE Chromium na ARM

Pobierz Microsoft Edge do testów! Nowa przeglądarka i sklep z dodatkami

Adam Lulek Adam Lulek Artykuły

Microsoft od dłuższego czasu pracuje nad nową wersją Edge. Przeglądarka ma działać na Chromium, tak jak Google Chrome. W związku z powyższym użytkownicy mogą oczekiwać nowych funkcji i opcji, jak np. rozszerzeń. Czas oficjalnej premiery przeglądarki zbliża się. Właśnie bowiem ruszyły testy nowego Microsoft Edge!

Pobierz Microsoft Edge

Microsoft Edge pobierz

Microsoft udostępnił programistom przeglądarkę działającą na Chromium. Ty także możesz wziąć udział w testach, wchodząc na oficjalną stronę Edge’a. Gigant oprogramowania wydając swoje kompilacje Canary i Developer, oferuje codzienne lub cotygodniowe aktualizacje zmian, które zbliżają przeglądarkę do wersji beta, która będzie dostępna później. Jeżeli chcesz widzieć bieżące, codzienne zmiany, wybierz wersję Canary, jeśli jednak wolisz bardziej stabilne buildy, powinieneś pobrać wersję Developer.

Co znajdziemy w testowych wersjach?

W wersjach testowych Microsoft skupił się na podstawach przeglądania, niezawodności i obsługi rozszerzeń. Co ciekawe, nowy build przeglądarki Edge działa zaskakująco dobrze, jak na testową wersję, z pełną obsługą istniejących rozszerzeń Chrome! Przypomnę, że w Edge będą działały dodatki z Google Chrome. Microsoft nawet obsłuży synchronizację takich rzeczy, jak ulubione, historia przeglądania i dodatki w ramach Edge.  Póki co w wersji testowej obsługiwane są tylko „ulubione”, ale obsługa synchronizacji będzie stopniowo ulepszana, zanim Edge trafi do wersji beta.

Zobacz także: Nowe funkcje w Chrome

Przeglądarka Edge czyli współpraca Microsoftu i Google

Zarówno inżynierowie Microsoft, jak i Google pracują razem nad ulepszeniem bazowego projektu Chromium, dzięki czemu Chrome i Edge będą działały lepiej w systemie Windows. Firma Microsoft zgłosiła około 150 propozycji, które zostały zatwierdzone w Chromium, torując drogę ulepszeniom Edge i samego Chromium w systemie Windows 10. Obejmuje to poprawę dostępności, płynne przewijanie, integrację z Windows Hello i niezawodne wyświetlanie klawiatury dotykowej.

„Współpracujemy bezpośrednio z zespołami w Google i szerszą społecznością Chromium i doceniamy wspólne i otwarte dyskusje” – wyjaśnił Joe Belfiore, wiceprezes firmy Microsoft. „Wkłady te reprezentują prace w toku i nie są jeszcze w pełni uwzględnione w przeglądarce, którą można zainstalować dzisiaj, więc bądź na bieżąco z aktualizacjami”.

Jeśli już pobrałeś i zainstalowałeś wersję Edge’a, która pojawiła się online kilka tygodni temu, prawdopodobnie nie zauważysz wielu różnic względem obecnego buildu. Przeglądarka wygląda teraz bardzo podobnie do Chrome, chociaż wydaje się, że działa lepiej podczas codziennego użytkowania. Microsoft pracuje również nad dodaniem poprawek Fluent Design do tej wersji Edge, a niektóre z istniejących funkcji, takich jak odłożenie kart lub „atrament”, mogą pojawić się w przyszłości.

Zanim pobierzecie nowego Edge’a, warto zwrócić uwagę na bardzo istotną kwestię. Dzisiejsze kompilacje Canary i Development są przeznaczone wyłącznie dla angielskich 64-bitowych instalacji systemu Windows 10. Firma Microsoft oczywiście planuje w przyszłości wspierać systemy Windows 8, Windows 7 i macOS i inne języki. Wczesne kompilacje są przeznaczone wyłącznie dla programistów, ale nie powstrzymają ciekawskich konsumentów przed wypróbowaniem ich zanim wersja beta pojawi się w Internecie.

Rozszerzenia Microsoft Edge

Microsoft Edge

To jednak nie koniec dział, jakie wytoczył Microsoft w związku z nową przeglądarką Edge. Firma otworzyła dzisiaj nowy sklep, w którym użytkownicy znajdą wiele rozszerzeń do ściągnięcia. Jedną z największych wad starego Edge’a była niewielka liczba wtyczek innych firm (tylko 228 w momencie pisania). Przejście na Chromium ten problem wyeliminuje i chociaż nowy sklep Microsoft Edge Insider Addons nie jest tak pełny, jak sklep Chrome, to ma na starcie już 118 rozszerzeń i prawdopodobnie szybko się rozwinie, ponieważ programiści nie muszą już zmieniać swoich wtyczek od podstaw dla Edge.

Źródło: theverge, techradar

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy