Ciemny tryb w Windows 10, Microsoft Office, Edge – jak włączyć?

mm Adam Lulek Artykuły 2019-04-06

Moda na ciemny tryb trwa w najlepsze. Została ona zapoczątkowana w związku z coraz większą popularnością wyświetlaczy AMOLED. Ekrany w tej technologii nie zużywają energii do wyświetlania obrazów w kolorze czarnym. Google także zauważyło zalety ciemnego trybu. Ponadto firma pokazała, jakie są różnice w oszczędzaniu energii poprzez wyświetlanie poszczególnych barw. Z uwagi na istotne różnice, spółka stara się wprowadzić coraz bardziej popularną funkcję do większej liczby aplikacji. Daleko nie trzeba szukać – ciemny tryb dostępny jest na YouTube. Przyznam, że nie jestem fanem tego typu rozwiązania, ponieważ w wielu aplikacjach treści stają się mniej czytelne. Tak czy owak, nawet Microsoft od dawna umożliwia aktywowanie ciemnego trybu w swoich usługach. Jak to zrobić?

Windows 10 ciemny tryb – jak włączyć?

Chociaż tryb ciemny pojawił się pierwotnie w aktualizacji systemu Windows 10 wydanej w 2016 r., najnowszy update rozszerzył możliwości opcji na cały system, w tym na menedżera plików. Mimo, że większość komputerów ma ekrany LCD, to jednak ciemny tryb pozwala na łatwiejsze i efektywniejsze przeglądanie treści zwłaszcza, gdy pracujesz w warunkach słabego oświetlenia – zastępując wszystkie białe tła kolorem szarym lub czarnym.

Warto pamiętać, że tryb ciemny nie zmienia tła pulpitu, ale przyciemnia ogólny interfejs. Nie zmieni tła stron internetowych, takich jak Google, ani programów komputerowych i aplikacji, które nie obsługują zmian interfejsu. No dobrze, to jak aktywować tryb ciemny w Windows 10?

 1. Kliknij w przycisk Start
 2. Wybierz ikonę ustawień
 3. Kliknij w „Personalizacja”
 4. Wybierz „Kolory”
 5. Przewiń ekran na dół, gdzie zobaczysz „Wybierz domyślny tryb aplikacji”
 6. Kliknij „Ciemny”

Microsoft Edge ciemny tryb – jak włączyć?

Edge to póki co niezbyt popularna przeglądarka internetowa. Zdecydowanym liderem w tym obszarze jest Chrome z ponad 2/3 udziałem w rynku. W Chrome pojawi się niedługo ciemny tryb i tapety. Dominacja przeglądarki Google być może niedługo się zmniejszy, ponieważ Microsoft niedawno ogłosił, że Edge przechodzi na Chromium. Tak czy owak, na obecnej wersji przeglądarki użytkownicy mogą aktywować ciemny tryb, czego konkurent jeszcze nie ma. Jak to zrobić?

Tryb ciemny - Microsoft Edge

 1. Otwórz przeglądarkę Edge
 2. Kliknij na trzy kropki w prawym górnym rogu okna przeglądarki
 3. Wybierz „Ustawienia”
 4. W rubryce „Dostosuj” wybierz „Ciemny”

Microsoft Office ciemny tryb – jak włączyć?

Być może część z czytelników nie wie, że ciemny tryb można aktywować także w najpopularniejszym pakiecie biurowym – Microsoft Office. Dzięki temu praca w Wordzie czy Excelu w warunkach słabego oświetlenia nie męczy aż tak mocno wzroku i staje się przyjemniejsza, w szczególności, gdy szukamy potrzebnych opcji. Aby włączyć ciemny tryb w Microsoft Office należy:

 1. Otworzyć Microsoft Word lub Excel lub jakikolwiek program pakietu Office
 2. W lewym dolnym rogu wybrać „Konto”
 3. W rubryce „Motyw pakietu Office” kliknąć „Czarny”

Źródło: własne, androidauthority • variete

  Dzięki temu praca w Wordzie czy Excelu w warunkach słabego oświetlenia nie męczy aż tak mocno wzroku i staje się przyjemniejsza

  Nooo… Szczególnie, że przez cały czas świeci 80-90% bieli tła dokumentu. (-‸ლ)

 • Terki

  Ciemny eksplorator plików jest niedostępny dla większości użytkowników ze względu na zablokowanie dostępu do aktualizacji 1809 (October update). Autor powinien o tym raczej wspomnieć.
  Źródło:
  https://antyweb.pl/windows-10-1809-adopcja/

  • Niezła próba podlinkowania konkurencji. October Update jest dostępny (i naprawiony!) dla wszystkich od kilku miesięcy, mimo iż faktycznie początkowo były z nim problemy, ale to już jest nieaktualne.

   • Sebastian

    Screeny Office’a i Edge’a Ci się zamieniły. Po przeczytaniu możesz usunąć ten komentarz.

   • aviokaro

    No dobra ale u mnie mimo włączonych wszędzie gdzie się da ciemnych motywów to akurat eksplorator plików jest u mnie biały i jak go zmienić na ciemny?

    • Masz najnowsze aktualizacje?

     • aviokaro

      No tak, ostatnia to 1803 z kwietnia.

     • Czyli nie masz…. a 1809 z października?

     • aviokaro

      Nowsze mi się nie wyświetlają i pokazuje że najnowsze są zaktualizowane.

   • Lukas

    Na prawdę nie wiem jak można tak prosty złe napisać. Ciężko jest napisać od której wersji Windows działa tryb ciemny, ciężko jest napisać, że tryb czarny jest dostępny tylko w office 360. Panie redaktorze, czy liczy się na prawdę liczba artykułów, a nie ich jakość? Nie można poświecić trochę więcej czasu na napisanie czegoś porządnie?x