ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
iMac

Nowy iMac powinien zadebiutować jak najszybciej. Co się zmieni?

Autor: Mariusz Nowak Kategoria: Artykuły

Apple nieczęsto zmienia design swoich komputerów. Przykładem mogą być MacBooki Air, których konstrukcja w znanej nawet dziś formie zadebiutowała w 2011 roku. Pod koniec 2018 roku zobaczyliśmy wreszcie inaczej wyglądającą nową generację, jednak poprzedni model cały czas jest w ofercie. Taka sama sytuacja jest z komputerami iMac. Kilka dni temu otrzymaliśmy pierwsze po kilkunastu miesiącach odświeżenie 21 oraz 27-calowych modeli. Jednak nowe procesory czy karty graficzne to po prostu za mało. Obecny design, mimo że efektowny, jest przestarzały. Nowy komputer all-in-one jest mocno spóźniony, ale możemy być pewni, że Apple nad nim pracuje.

Zobacz także: Najlepszy telefon do 750 złotych – bez podziału na #XiaomiLepsze

Obecny iMac jest znany od dawna…

Dostępna na rynku generacja jest bardzo stara, jak na dzisiejsze standardy. 27-calowy iMac z ekranem Retina 5K został wprowadzony na rynek w 2014 roku. Tak naprawdę była to nowa wersja urządzenia znanego od 2012 roku. Jego poprzednik w bardzo podobnej postaci zadebiutował jednak w 2009 roku. Podstawowy wygląd komputera nie zmienił się więc od prawie dziesięciu lat. To świadectwo jakości tego bardzo udanego projektu, ale nic nie trwa wiecznie – czas na zmiany. Jakich zmian oczekujemy w nowym modelu?

iMac z regulacją wysokości

Ustaw komputer na biurku, a zobaczysz jedno – wyświetlacz może okazać się za nisko nić być powinien. Właśnie dlatego na rynku istnieje ogromny wybór podstawek do tych komputerów. Chyba większość iMaków spoczywa na czymś, poza tymi w sklepach Apple… Wyświetlacz kolejnego modelu powinien znajdować się znacznie wyżej nad biurkiem niż obecnie. Niezależnie od wybranego rozwiązania regulacja góra-dół jest bardzo oczekiwana.

iMac

iMac z ProMotion

Obecnie wszystkie modele tych komputerów są wyposażone w wyświetlacze o częstotliwości odświeżania 60 Hz. Nie jest to wielkim problemem, ale nie jest to żadna nowatorska technologia/. Na rynku PC są dostępne monitory 4K o częstotliwości odświeżania do 144 Hz. Myślimy wtedy o grach, choć wiadomo jak w nich spisują się komputery Apple… Jednak każdy posiadacz iPada Pro może powiedzieć, że ekran z technologią ProMotion nie służy tylko grom. Firma Tima Cooka ma gotową markę i powinna ją zastosować.

iMac z HDR

Amerykanie zawsze bardzo poważnie podchodzili do wyświetlaczy w swoich urządzeniach. Mamy ekrany typu Retina, mamy gamę kolorów DCI-P3. Nadszedł jednak czas na krok w przód. Nowa seria komputerów all-in-one musi wykorzystać HDR. Apple nie musi szaleć z certyfikatem Dolby Vision i ponad 1000 nitami jasności. Wystarczy 800 nitów jasności i obsługa HDR10. Byłoby to świetne rozwiązanie dla twórców treści, którzy chcą publikować treści HDR na YouTube i Vimeo. Najnowsze iPhone’y oraz iPady Pro zostały wyposażone w wyświetlacze HDR. iTunes jest pełen filmów z obsługą HDR.

iMac z lepszym dźwiękiem

Mówiąc o przekształceniu komputera w doskonałe urządzenie do obsługi multimediów, Apple naprawdę mogłoby włożyć nieco więcej energii w audio. Nowy projekt tego urządzenia powinien uwzględnić najlepsze sposoby zapewnienia lepszej jakości dźwięku. 

iMac z Face ID

Wszystkie komputery firmy z Cupertino powinny otrzymać to rozwiązanie. MacBooki Pro oraz MacBooki Air zostały wyposażone w Touch ID. Jednak skanowanie odcisku palca jest zdecydowanie mniej wygodne niż Face ID. Amerykanie mogliby zastosować kamerę TrueDepth zamiast obecnej kamery. Odblokowywanie urządzenia, wpisywanie haseł czy płatności byłyby zdecydowanie bardziej wygodne niż teraz. 

iMac tylko z SSD

To powinni stać się już dawno, ale Apple cały czas stosuje w podstawowych modelach dyski HDD. Takie rozwiązanie jest po prostu niedopuszczalne – komputery z tym rozwiązaniem są po prostu niesamowicie wolne. Oczywiście możemy wybrać SSD jako dodatkową konfigurację za dopłatą. Nawet rozwiązanie w postaci dysku Fusion Drive to nie to. iMac jak na tak drogi komputer nie działa w wersjach podstawowych tak jak powinien. Wszystkie pozostałe komputery Apple w ofercie są wyposażone w pamięć flash, tylko dlaczego nie iMac?

iMac z węższymi ramkami

Na koniec element tylko wizualny, ale jakże ważny. Nowa seria komputerów potrzebuje szczuplejszych ramek wokół ekranu. To co obecnie widzimy wygląda jednak nieco prymitywnie. Wyświetlacz edge-to-edge prezentowałby się naprawdę niesamowicie.

Źródło: MacWorld

Sprawdź najnowsze wpisy