Jak co tydzień zbieramy dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmiemy się newsami od 25 do 31 marca 2009 roku.

Ericsson uruchamia sieć HSPA+

Dekadę temu firma Ericsson uruchomiła pierwszą stację bazową HSPA+. Stało się to w Austrii na infrastrukturze operatora Mobilkom. Jakie możliwości miała tamta sieć? Z dzisiejszej perspektywy śmieszne – maksymalna przepustowość wynosiła zaledwie 21 Mbps. Nie zmieniało to też faktu, że telefony komórkowe miały w najlepszym wypadku modem umożliwiające transmisję danych z przepustowością 7,2 Mbps. W przeszłości powtarzałem już, że historia zatoczyła koło, wdrażanie HSPA+ rozpoczęto na chwile przed debiutem LTE, podobnie jak dziś rozwija się LTE+ przed premierą 5G.

Można jedynie dodać, że Play również nie mógł się doczekać premiery LTE i zaczął przebierać za 4G starszą technologię.

Nokia bez podwykonawców

Czy każdy telefon Nokii był wyprodukowany przez Nokię? Co prawda 10 lat temu zamawianie urządzeń u zewnętrznych firm nie było zbyt popularne (pomijając np. operatorów), ale producenci w pewnym stopniu współpracowali z takimi firmami. Nokia w 2 czasach swojej świetności nie wyrabiała z produkcją mimo kilku własnych fabryk i pewne elementy (w tym wypadku płyty główne) były produkowane przez zewnętrzne firmy. Skala była bardzo duża, w 2008 roku zewnętrzne firmy wyprodukowały płyty główne dla 17% telefonów Nokii. W 2009 roku Nokia jednak zrezygnowała z ich usług. Powodem był mniejszy popyt na telefony spowodowany według Nokii globalnym kryzysem, producent był już w stanie sam produkować podzespoły dla swoich telefonów. Kto by pomyślał, że parę lat później Nokia już nic nie będzie produkowała sama…

YouTube dla Symbiana

Google mimo posiadania własnej platformy mobilnej wcale nie zamykało się na konkurencję. Dowodem było wydanie w marcu 2009 roku oficjalnej aplikacji YouTube dla platformy Symbian. Owszem, Symbian w tamtym czasie miał funkcję strumieniowania wideo (nie był to żaden wyczyn, miały ją nawet Sony Ericssony od około 2006 roku), jednak dedykowana aplikacja bez wątpienia ułatwiała korzystanie z serwisu. Najciekawszy jest fakt, że Google nigdy nie stworzyło aplikacji dla późniejszego systemu Windows Phone, a nawet zablokowało aplikację napisaną przez Microsoft.

Sony Ericsson F305 dla fanów piłki nożnej

W swoim czasie producenci chętnie przyozdabiali telefony na różne okazje. Wymienić tu można choćby słynny Tedefon od Samsunga czy właśnie piłkarskiego Sony Ericssona F305. Czym ten Sony Ericsson się wyróżniał? W porównaiu ze standardowym modelem mógł pochwalić się klapką ze wzorkiem zaczerpniętym z piłki oraz preinstalowaną grą FIFA 09. Poza tym technicznie było to to samo urządzenie, co w normalnej sprzedaży. Warto tu zaznaczyć, że Sony Ericsson F305 był urządzeniem raczej z niskiej półki.

Zobacz też:

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adrian Celej

Fan nowych technologii, Androida i Linuksa. W wolnych chwilach także elektronik-amator.