Jutro głosowanie w sprawie ACTA2, sytuacja jest niemal beznadziejna

Adrian Celej Artykuły 2019-03-25

Powoli kończy się walka o ACTA2. Organizowane były protesty w wielu polskich miastach oraz w internecie, było wiele prób nagłośnienia tematu. Protesty delikatnie mówiąc „nie wypaliły”, społeczeństwo nie było nimi do końca zainteresowane. Tymczasem mamy do czynienia z odpowiedzią zwolenników ACTA2.

Protesty nie wypaliły

Od bardzo długiego czasu media nagłaśniały informacje o protestach (my również), efekty były różne. Pierwsze protesty można było określić jako sukces, w późniejszym czasie zainteresowanie zauważalnie spadło. Na ostatnim proteście w Warszawie pojawiło się około 300 osób. To daje do zrozumienia, że temat prawie nikogo nie interesuje. Co ciekawe w Niemczech na analogicznych wydarzeniach zjawiło się około 100 tysięcy osób, czyli jednak się da. To smutne, organizatorzy poświęcili swój czas i pieniądze na walkę z ACTA2, co tak naprawdę nikogo nie interesowało.

Platforma Obywatelska przeciwko cenzurze

Nie dla cenzurowania treści w internecie! #Acta2 nie może być przyjęte!

Opublikowany przez Platforma Obywatelska Piątek, 22 marca 2019

Powyższy post został opublikowany na Facebookowej stronie Platformy Obywatelskiej. Ja już pominę fakt, że ci sami ludzie byli wcześniej zagorzałymi zwolennikami ACTA2, znana jest również lista posłów głosujących za artykułami 11 i 13. Gdzie w powyższej grafice jest haczyk? Otóż mowa o cenzurze internetu, ACTA2 i artykule 13. A gdzie artykuł 11? Wszystko wskazuje na to, że politycy nadal go popierają. Krótko mówiąc post uspokoił społeczeństwo, memy nie zniknął, ale media nienależące do dużych koncernów i tak zostają z niczym. Warto zaznaczyć, że tak naprawdę nie wiemy do jakiego artykułu odnosi się powyższa grafika. Kilka dni temu z nieznanego powodu (być może chodziło o wywołanie zamieszania) zmieniła się numeracja artykułów określanych jako ACTA2. Teraz artykuł 11 na numer 15, a artykuł 13 został przemianowany na 17. Z uwagi na to nawet nie wiemy przeciwko czemu będą głosowali politycy Platformy Obywatelskiej, na pewno nie będzie to podatek od linków.

Ujawniają się zwolennicy ACTA2

fot. TVP Info

W ostatnich dniach pojawiły się również niestety głosy poparcia dla ACTA2. Swoje poparcie dla nowego prawa wyrazili polscy filmowcy, między innymi Agnieszka Holland, Paweł Pawlikowski, Juliusz Machulski, Jacek Bromski, Andrzej Seweryn, Wojciech Smarzowski i Małgorzata Szumowska. Ponad to do protestów dołączyła prasa. Dzisiejsze wydania dzienników takich jak „Gazeta Wyborcza” czy „Rzeczpospolita” mają prawie niezadrukowane pierwsze strony, co jest apelem do polityków o głosowanie za ACTA2. Daje to jasno do zrozumienia komu zależy na proponowanych dyrektywach.

Zobacz też: Axel Voss, autor ACTA2 – musimy zastanowić się, czy YouTube powinien istnieć

Jakie są szanse?

Osobiście podejrzewam, że faktycznie uda się uniknąć wprowadzenia cenzury internetu. Uwaga protestujących była skupiona właśnie na cenzurze internetu, politycy coraz częściej mówią o głosowaniu przeciwko cenzurze internetu. Tymczasem coraz mniej osób pamięta o artykule 11 i podatku od linków. Mało tego pojawiają się duże naciski ze strony między innymi dużych koncernów na „przepchnięcie” artykułu 11. Obawiam się, że to niestety im się uda. Wszystkie dowiemy się już jutro. • $ROGAL$

  Rozwiązaniem piractwa i „utraty” zysków przez artystow mógłby być projekt blockchain taki jak TRON, ale wytwórnie na to nie pozwolą (bo to one koszą większość zysków z tantiem), a artyści, w szczególności takie pierdziele jak ci wymienieni powyżej, są „konserwatywnie głupi” i nie rozumieją lub nie chcą zrozumieć korzyści takiego rozwiązania. Niby IQ nam rośnie, a w rzeczywistości stajemy się coraz głupszym społeczeństwem :/

  • Wit Tar

   Skoro nazywasz ww artystów (dorzucę jeszcze Dudziak i Tomka Lipińskiego) pierdzielami, to zdaje się jesteś w tej 18% większości pozbawionej mózgu.

   • $ROGAL$

    Skoro oceniasz moją inteligencję na podwstawie powyższej opini to zapewne z fusów też potrafisz wróżyć? …No ale gdyby tak było to wiedziałbyś jaki mam iloraz inteligencji. Nie napiszę tego publicznie, ale pewnie mógłbym cię mocno zawstydzić.

    Co do Dudziak i Lipińskiego to nie znam takowych (i dobrze mi z tym) , ale śmiało dorzuciłbym Muńka Staszczyka i Marię Sadowską. I nie chodzi mi o ich dorobki artystyczne (a mam wrażenie, że tak to odbierasz) tylko o to, że chcą wydoić kasę nie zważając na negatywny wpływ jaki ACTA2 będzie miała na internet. Gdyby nie byli PIERDZIELAMI to by wiedzieli, że to OZZ jest (są) patologią potrzebującą zmiany, a nie internet. ACTA2 tylko wzmocni wszystkie „ZAIKSy”, które rozdzielą kasę między siebie i wytwórnie, a prawdziwi artyści dostaną jak zwykle ochłap (bo jak ktoś nie wie że trzeba płacić składki na emeryturę to zapewne o zabezpieczeniu swoich praw do własności intelektualnej też nie słyszał). Masz i poczytaj sobie dlaczego nazywam tych PIERDZIELI tak a nie inaczej: https://bezprawnik.pl/maria-marysia-sadowska-acta-2-zus/

    • Wit Tar

     Wróżenie z fusów ma swoją dluuuga tradycje, to jedno a drugie to nieznajomość światowej sławy artystki Dudziak, Uruszli Dudziak, Tomek Lipinski faktycznie znany od dziesięcioleci w Polsce. Pejoratywne „dojenie kasy” jest zwykłym żądaniem od „władców internetu” należnej twórcom należnego honorarium bo internautom wydaje się że „im się należy” bo internet jest wolnym medium a każde ograniczenie dominacji koncernów postrzegane jest jako ograniczenie swobód obywatelskich…Co do personalnej oceny IQ przepraszam…ale i tak ludzi którzy osiągnęli szczyty w swojej profesji i mają światowe doświadczenie nie powinno określać się „pierdzielami”, bo jeśli nie świadczy to o IQ to z pewnością o kulturze

     • $ROGAL$

      1. Jakie znaczenie ma tu tradycja? Wciskanie kitu to wciskanie kitu.
      2. Nie znam wszystkich artystów i ty zapewne też nie. A na pewno znam takich, których z kolei ty nie znasz. Co to ma do rzeczy? Wolę wiedzieć kto wynalazł prąd lub rachunek różniczkowy, bo to są sprawy które wpłynęły na rozwój ludzkości. O w/w artystach nikt nie będzie pamiętał za kilkadziesiąt lat.
      3. Widać też nie rozumiesz ani zapisow ACTA2, ani sposobów wynagradzania artystów. Poczytaj sobie co to są OZZ (Organizacje Zarządzania Zbiorowego) i jak działają. Artyści nie dostaną dużo więcej kasy dzięki ACTA. Jestem internautą i jestem przeciwko ACTA, ale to nie znaczy że nie chce wynagradzać artystów. Czym jest (ma być) blockchain TRON też pewnie nie wiesz i nawet nie pokusiłeś się sprawdzić? Wiedziałbyś wtedy, że dzięki takiemu rozwiązaniu artyści mogliby wreszcie dostawać uczciwe wynagrodzenie za swoją twórczość i ja to z całego serca popieram.
      4. Brakiem kultury to wykazała się ty, nazywając mnie bezmózgiem. Może na Michaela Jacksona też zabronisz mi mówić PEDOFIL, bo przecież „osiągnął szczyt w swojej profesji i miał światowe doświadczenie”?

 • mindla

  Zbliżają się wybory do PE, to wyłącznie cyniczna gra PO obliczona wyłącznie na zebranie głosów tych którzy nie mają zielonego pojęcia czym jest ACTA2. Wcześniej PO zdecydowanie popierała przyjęcie tej dyrektywy.

 • Norbert Czajkowski

  popieram placenie za czyjas prace, jeśli ja udostępniam, ale podatek od linkow? ze k#rwa co?

 • Znów Niemcy chcą narzucić swoje zdanie krajom UE… xD

 • Stefan

  Jak PO przeciw ACTA2?
  Przecie to jest z Unii, nie można się sprzeciwiać Unii! Unia wie lepiej!

 • TheDon Kichot

  „Osobiście podejrzewam, że faktycznie uda się uniknąć wprowadzenia cenzury internetu. Uwaga protestujących była skupiona właśnie na cenzurze internetu, politycy coraz częściej mówią o głosowaniu przeciwko cenzurze internetu. ” Ktoś to przeczytał przed publikacją? Nie jestem jakimś językowym purystą, ale to się aż źle czyta.

 • Chris_Peter

  Poziom świadomości jest zwyczajnie żałosny. Wszystkie korpo agregujące prawa autorskie ostro się na tym przejadą, ale oberwie się całej prasie i całej branży kreatywnej…

 • Marucins
 • Misiek007

  W Polsce to protesty są liczne …. ale ewentualnie górnicze. Reszta siedzi cicho i ma wszystko w poważaniu. Taka wschodnioeuropejska mentalność – wystarczy spojrzeć na skalę protestów w Rosji (jest porównywalna). O ile łba nie podniosą mieszkańcy krajów na zachód od Odry to w kwestii ACTA 2 nic się nie zmieni nawet po jej uchwaleniu. No … gdyby uchwalenie ACTA 2 wiązało się z brakiem kiełbasy śląskiej lub papieru toaletowego w sklepach to może dzielny Naród wyszedłby na ulice jak pamiętnego roku 1980, kiedy chodziło dokładnie o to samo – żarło i srajtaśmę (reszta jak wiemy z dalszego przebiegu zdarzeń była dla szerokich mas całkiem nieistotna) 🙂

  • Wit Tar

   być może skóra już gruba, niewrażliwa. potrzeba silniejszych bodźców np prohibicja….

 • marcinadd
  • fckUeve

   te petycje są jak wyrostek… są ale nic dobre go z tego nie ma….

   • marcinadd

    Akurat na tej stronie są w miarę wiarygodne. Zgadzam się, ale nie każdy ma możliwość pojawić się na protestach, to niech chociaż podpisze petycję.

 • fax

  Nie że ludzie się nie interesują, ale zwykły Kowalski nie widzi nagłówków na stronach gdzie czyta informacje, gdyż te strony interesuje wprowadzenie wszystkich artykułów z dyrektywy :/ tu jest problem, media mają dużą władze nad zwykłymi ludźmi a to oni są fundamentem protestów

 • Asomi

  Mało kto przyszedł bo mało kto przypomnial o tymx